Экономика/10.Экономическая теория

Кутеньова К.А

Донецький національний університет економіки і торговлі

імені Михаила Туган-Барановського

Комп’ютерні технології у фінансовому аналізі

 

У сучасних умовах розвитку економіки, щоб підвищити ефективність діяльності суб'єктів господарювання, потрібно не лише дотримуватися вимог до рівня матеріально-технічних, трудових і фінансових ресурсів, а й мати відповідний рівень інформаційного забезпечення. Це стосується як змісту інформації, так і технологій її отримання й обробки. Перехід до безпаперової технології в управлінні дає змогу на основі опрацювання науково-технічних, патентних, кон'юнктурних, економічних даних отримати інформацію для вироблення ефективної стратегії управління. Саме тому на даний момент є актуальним розгляд питань, що стосуються сучасних технологій, які використовуються для фінансового аналізу.

Метою роботи є дослідження впливу комп’ютерних технологій на моделювання інформаційного та методичного середовища фінансового аналізу.

У статті вирішуються такі завдання як:

-         вивчення таких понять як інформаційне забезпечення та методика фінансового аналізу;

-         застосування  комп’ютерних програм у фінансовому аналізі та їх вплив на діяльність підприємства.

Для початку надамо визначення інформаційного забезпечення та методика. 

Інформаційне забезпеченнязібрані, оброблені і розподілені дані, що можуть бути використані для фінансового аналізу.

Методика – це конкретизація метода, доведення його до інструкції, алгоритму, чіткого опису способу існування.

Враховуючи вище сказане можна сказати, що інформаційне забезпечення фінансового аналізу є невід'ємною складовою загальної системи інформаційного забезпечення управ­ління підприємством. Основним інформаційним джерелом даних для фінансового аналізу, його інформаційним фундаментом є фінансовий та управлінський облік і звітність.

 Методика же фінансового аналізу, орієнтована на використання інформаційних технологій, яка повинна задовольняти вимогам системності, комплексності, оперативності, точності, прогресивності, динамічності. Лише на основі виконання цих вимог забезпечуються пізнання станів об’єкту управління і тенденцій його розвитку, систематичне і цілеспрямоване підвищення ефективності господарської діяльності за результатами аналізу. Вживання інформаційних технологій піднімає фінансовий аналіз на нову сходинку[1].

Існують багато пакетів прикладних програм для розв'язання задач фі­нансового аналізу. Насамперед це табличні процесори або електрон­ні таблиці, які давно застосовуються у підприємництві: SuperCalc, VisiCalc, Lotus 1-2-3, Quattro Pro, та без сумніву найбільш популярна – Excel. Найсуттєвішими їх перевагами є: широкі можливості математичного, статистичного та графічного аналізу даних; ефективне моделювання проблем виду «що буде, якщо»; прямий доступ до зовнішніх баз да­них; розвинений інтерфейс з іншими популярними пакетами; мож­ливість розробки користувальних програм мовою високого рівня; наявність інструментарію для роботи в Internet тощо.

Прикладом комплексної автоматизованої системи управління фі­нансово-господарською діяльністю підприємства є відома розробка корпорації «БААН». Так, у ній реалізовано дві основні функції фінансового управління: аналіз і пла­нування. Тісна інтеграція з підсистемами обліку, матеріально-техніч­ного забезпечення й збуту продукції на основі єдиної інформаційної бази забезпечує доступ до необхідних даних і документів на рівні ок­ремого підрозділу й усього підприємства.

Комплексна система управління фінансово-господарською діяль­ністю «ОЛИМП» орієнтована на використання програмних рішень Microsoft. Спеціальний модуль «Фінанси» призначений для опера­тивного управління фінансовими ресурсами (надходження та витра­чання коштів, аналіз розрахунків з дебіторами та кредиторами тощо). Основні функції фінансового управління реалізуються за до­помогою спеціальних програмних продуктів — надбудов, які у змозі функціонувати і як самостійні, незалежні в середовищі Microsoft Office. Така побудова системи значно підвищує її гнучкість і роз­ширює функціональність. Наприклад, за допомогою надбудови «ФінЕксперт» можна аналізувати фінансово-господарську діяльність як власного підприємства, так і партнерів по бізнесу, а також будь-якого суб'єкта господарювання за наявності його бухгалтерської звітності [2].

У розвинених країнах широкого поширення набула  програма Oracle Financial Analyzer «Фінансовий аналізатор», що призначена для підготовки фінансової звітності, виконання аналізу, планування і розробки бюджету і створення прогнозу, огляду, зміни і зв'язків в рамках єдиної системи, забезпечуючи підготовку і прийняття рішень, а потім контроль результатів їх виконання в масштабах усього підприємства[3].

Підсумовуючи хочеться відмітити, застосування цих комп’ютерних програм на підприємстві з одного боку надасть змогу звільнити менеджерів від зайвої  та інколи зовсім непотрібної рутинної роботи, що може займати велику частину часу, а з іншого управлінські рішення будуть прийматися більш оперативно та швидше. Враховуючи те, що самим цінним у нашому світі є час та інформація усе це дасть змогу підприємству у майбутньому більш успішно здійснювати свою господарську діяльність.   

Література

1. Экономический словарь – http://www.onlinedics.ru/slovar/fin.html

2. Ізмайлова К.В. Сучасні технології у фінансовому аналізі: Навч. посібник – К: МАУП, 2003 – 148 с. – 28-49с.

3. http://uk.wikipedia.org/wiki/Oracle_Financial_Analyzer