Лукін а.а., Закалінская к.о.

Аудиторське програмне забезпечення для аналізу даних

Аудиторська діяльність в Україні за порівняно короткий строк пройшла етап становлення і продов­жує розвиватися. Проте застосування клієнтами аудиторів автоматизованих інформаційних систем передбачає проведення аудиту за допомогою ком­п'ютерної техніки. При цьому комп'ютерні техноло­гії сьогодні можна використовувати на всіх стадіях аудиту: під час планування, здійснення, документу­вання аудиторської роботи, оформлення аудиторсь­кого висновку. Застосування комп'ютерної техніки не змінює мети проведення аудиторських процедур на кожній із цих стадій, але суттєво впливає на спо­соби і порядок проведення таких процедур.

Питання автоматизації аудиту охоплюють увесь комплекс складних прикладних проблем, пов'язаних із застосуванням інформаційних комп'ютерних тех­нологій у контролі, аудиті та аналізі фінансової звіт­ності підприємств, оцінці ефективності й надійності інформаційних систем підприємств, а також органі­зації роботи аудиторських фірм у сучасних умовах.

Хоча ці проблемні питання на перший погляд на­лежать до різних галузей наукової та практичної ді­яльності, як-от: інформаційні технології, бухгалтер­ський облік, менеджмент, економіка підприємств, контроль тощо, ведення сучасного бізнесу неможли­ве без інтегрованого погляду на ці види діяльності, особливо якщо цей бізнес пов'язаний із наданням аудиторських та консультаційних послуг. І тут є ве­лика проблема, про яку пише американський учений Р. Вебер, автор ґрунтовного посібника з аудиту ін­формаційних систем. Звертаючись до аудиторів, він зазначає: «Для того щоб бути хорошим аудитором, потрібно бути кращим у бізнесі, ніж ваші клієнти. Напевне, ніколи ще аудитори так гостро не відчува­ли виклики своєму професіоналізму, ніж коли вони вступили в сферу контролю та аудиту інформацій­них систем» [1, р. XXI].

Дані дослідження «Потенційний попит на послу­ги автоматизації бізнес — процесів з боку аудитор­ських фірм», проведеного російською агенцією «Експерт», свідчать про те, що понад 50 % аудитор­ських компаній із тих, що брали участь у досліджен­ні, не мають ніякої інформації про системи автома­тизації, призначені для аудиторської діяльності [2]. Брак інформації фахівці називають основним чинни­ком, що стримує автоматизацію аудиту, разом з ін­шим чинником - низькою якістю наявних пропози­цій. Проте здебільшого аудиторські компанії вважа­ють, що впровадження автоматизованих систем в їх діяльність необхідне, і очікують, що це сприятиме підвищенню ефективності й якості роботи.

Принциповою відмінністю автоматизованого аудиту є те, що сучасний аудитор сьогодні має мож­ливість перевірити всю генеральну сукупність, яка формує певний тип операцій або залишок на рахун­ку, весь набір документів або рахунків аналітичного обліку, а не покладатися лише на вибірки.

«Cлабкі місця» застосування таких програм­них продуктів з погляду практикуючого вітчизняно­го аудитора:

• необхідність знати мову інтерфейсу аудиторсь­кої програми (в даному разі - англійську. Наприклад, АСL має німецький, французький тощо інтерфейси, навіть польський, однак не має українського або ро­сійського);

• необхідність бути впевненим у коректному пе­ренесенні даних з облікової системи;

• потреба вивчати мову запитів конкретної ауди­торської програми;

• потреба наявності відпрацьованої методології перевірки за допомогою аудиторської програ­ми.

Як правило, великі аудиторські фірми, купуючи подібні програмні продукти, згодом створюють спе­ціальні надбудови до них, які дають змогу послідов­но запускати на масиві даних клієнтів відпрацьовані досвідом фахівців запити та тести. Такі додатки до програми є комерційною таємницею аудиторської фірми.

Досі в Україні не було програмного забезпечення власної розробки. Втім,  одна із харківських аудитор­ських фірм пропонує в Україні російський програмний продукт «ІТ Аudit: Аудитор». Також зараз з’явилась українська аудиторська програма  «Івахненков & Катеньов Аудит». Її  особливістю є двоступеневе перенесення облікових даних. Спочатку дані з бухгалтерської системи пере­віряються на предмет їх цілісності. Після конвертації даних із формату «1С:Бухгалтерія» або іншої бухгал­терської програми вони переносяться у проміжні ба­зи даних. Облікова інформація в них зберігається в спеціально розробленому форматі, який побудова­ний із урахуванням специфікації ХВRL - еХtеndеd Вusiness Reporting Language. XBRL  -це спеціально розроблений стандарт, створений кон­сорціумом, до якого входять найбільші як аудитор­ські фірми, так і розробники програмного забезпе­чення. Призначення стандарту ХВRL - універсалізувати обмін даними між програмним забезпеченням різних виробників та спростити подання фінансової інформації. Програма орієнтована на окрему специфіка­цію в межах ХВRL-, - ХВRL GL (General Ledger - Го­ловна книга), спеціально розроблену для опису бух­галтерських записів. Після цього виправлені та стан­дартизовані дані переносять до власне аудиторської програми для наступного аналізу. Це дало змогу фор­малізувати процес перенесення даних та підвищити його надійність[3].

Загалом розроблений програмний комплекс скла­дається з таких технологічних частин (підпрограм і баз даних):

1. Програмно-алгоритмічні модулі.

2. Шаблони запитів та робочих документів.

3. Проміжні бази даних облікової інформації клі­єнтів аудиту.

4. Робочі бази облікової інформації клієнтів (з можливістю модифікації аудитором).

5. Аудиторські робочі документи.

Якщо характеризувати програму в цілому, то вона передбачає такі методи дослідження файлів баз даних клієнта, які ґрунтуються в основному на автоматизованому аналізі записів клієнта, взятих з його бухгалтерської програми. Це не  універсальний інструмент для роботи з будь-якими наборами даних, натомість програма орієнтована на роботу з бухгалтерськими опера­ціями, документами, синтетичними та аналітичними рахунками.

Програмний комплекс містить насамперед запити щодо облікової бази даних, які дають змогу швидко провести "експрес-аудит" - попередній огляд інфор­мації в автоматичному режимі, який зможе виявити багато проблемних місць та значно прискорити про­цес ознайомлення аудитора з особливостями обліку та внутрішнього контролю клієнта.

Для проведення такого швидкого огляду аудито­ру не обов'язково придбавати програму - перевірка облікової бази даних клієнта може бути здійснена й віддалено - розробниками програми, для чого розроб­лені відповідні технічні та юридичні механізми (на­самперед шифрування - для забезпечення конфіден­ційності інформації, що передається). Це дає змогу заощадити час аудитора при виявленні потенційних проблем клієнта з організацією бухгалтерського обліку. При цьому кожен запит містить пов'язані з ним форми робочих документів, які відразу можуть бути роз­друковані та підшиті у файл перевірки.

Таким чином, ми бачимо, що хоч і дуже повільно, але в Україні починають з’являтися власні аудиторські програми. Навіть невелика державна підтримка зацікавить компанії в розробці власного програмного забезпечення, дозволить створити програми які будуть конкурентоспроможні не тільки на вітчизняному ринку, а і на міжнародному.

Література:

1.     Weber R. information Systems Control and Audit. – Upper Saddle River, Prentice-Hall, Inc., 1999.

2.     Работать напряженно или работать эффективно. Организация работы аудитора // http://consulting.ru/262mgmtl_1

3.     Івахненков С.В. Аудиторське програмне забезпечення для аналізу даних: перший український досвід // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – №10. – с. 38-44.