Лукін А.А, Кудінов Е.О

Управлінська бухгалтерська звітність

Управлінська бухгалтерська звітність - це бухгалтерська звітність, що містить облікову інфор­мацію про діяльність підприємства та надасться внутрішнім користувачам у процесі управління підприємством.

Управлінська бухгалтерська звітність спрямована на забезпечення внутрішніх користувачів якісною об­ліковою інформацією, необхідною для прийняття обґрунтованих рішень з питань управління підприємст­вом. Професор З.Гуцайлюк справедливо наголошує, що об'єктом особливої уваги є бухгалтерський облік як центр інформаційного забезпечення виробничої, та комерційної діяльності суб'єктів господарювання, оскільки зафіксована в ньому за допомогою спеціаль­них методичних і технічних прийомів інформація піс­ля визначеного переформування складає основу інфор­маційного забезпечення управління економікою на макрорівні [1. с. 11]. Г. Уманців зазначає, що конкурентоспроможність суб'єктів господарювання визна­чається їх спроможністю генерувати, обробляти та ефективно використовувати інформацію [2. с. 17]. Ро­сійський професор В. Палій зауважує, що на основі такої звітності приймаються рішення на всіх рівнях управління. Тому супове значення мають доступна форма такої звітності, розміщення та подання відпо­відної інформації [3. с. 771 ].

У зв'язку із цим актуальною є потреба в форму­ванні методології створення управлінської бухгал­терської звітності, в основу якої необхідно покласти концептуальні засади узагальнення облікової інфор­мації в бухгалтерській звітності та єдиний комплек­сний підхід щодо впровадження форм управлінської бухгалтерської звітності в межах суб'єкта господа­рювання з огляду на інформаційне забезпечення ко­ристувачів такої звітності.

Потреби користувачів, для задоволення яких впроваджуються форми управлінської бухгалтерсь­кої звітності, визначаються завданнями системи управління, вирішення яких потребує отримання відповідної облікової інформації.

З метою універсалізації концепції, що розробляється, та можливості її застосування широким колом вітчизняних суб'єктів господарювання шляхом уза­гальнення та уточнення можна виокремити типові напрями завдань, за якими приймаються рішення системою управління, щодо яких існує погреба в об­ліковій інформації, а саме:

♦ систематизація облікових даних для прийняття управлінських рішень;

♦ визначення очікуваного прибутку від того або іншого економічного заходу;

♦ оцінка впливу різних чинників на підсумкові результати роботи підприємства;

♦ складання прогнозу рентабельності випуску нових видів продукції;

♦ складання прогнозу фінансового стану фірми на перспективу;

♦ фінансова оцінка варіантів розвитку підприєм­ства;

♦ здійснення контролю господарських процесів підприємства;

♦ вчасне виявлення причин недоліків у роботі для попередження виробничих втрат;

Важливою складовою є формулювання типових недоліків надання облікової інформації в управлін­ській бухгалтерській звітності, врахування яких при створенні такої звітності сприяє підвищенню загаль­ного рівня її ефективності для системи управління суб'єктом господарювання,а саме:

 1) надання облікової інформації, яка спрямована на контроль загальних результатів діяльності суб'єкта господарювання без деталізації в плані за­безпечення контролю діяльності за конкретними на­прямами - функціями управління:

2) надання облікової інформації, яка спрямована на контроль загальних результатів діяльності суб'єкта господарювання без деталізації в плані за­безпечення контролю діяльності окремих структур­них підрозділів:

3) відсутність забезпечення інформаційних по­треб менеджерів середньої ланки;

4) надання облікової інформації в управлін­ській бухгалтерській звітності без урахування кон­кретних проблем системи управління, для вирі­шення яких потрібен той чи інший внутрішній звіт, що призводить, зокрема, до значних обсягів облікової інформації;

 5) дублювання облікової інформації внаслідок відсутності єдиного комплексного підходу до впро­вадження форм управлінської бухгалтерської звітно­сті в межах конкретного суб'єкта господарювання;

6) не зіставлення облікової інформації в управлін­ських бухгалтерських звітах;

Тому об'єктивною в контексті практичного засто­сування є потреба в розробці практичного механізму надання облікової інформації правлінському персо­налу з метою комплексного якісного інформаційного забезпечення користувачів.

Як напрям вирішення окресленого питання про­понуємо систему управлінської бухгалтерської звітності щодо доходів та витрат під­приємства.

До складу управлінської бухгалтерської звітності щодо доходів та витрат підприємства пропонуємо включати такі звіти:

·     Звіт про виконання бюджету доходів та витрат по факту нарахування;

·     Звіт про виконання платіжного бюджету;

·     Звіт про надходження грошових коштів за про­дукцію, роботи та послуги;

·     Звіт з продажу продукції, робіт та послуг;

·     Звіт з виробництва продукції, робіт і послуг;

·     Зведений звіт про доходи та витрати.

З метою забезпечення систематизації бухгалтерсь­ких звітів та підвищення рівня ефективності інформа­ційного забезпечення управлінського персоналу уза­гальненою обліковою інформацією про доходи та ви­трати формується Зведений звіт про доходи та витрати суб'єкта господарювання, в якому доцільно надавати узагальнені показники по кожному із визначених бухгалтерських звітів, що на­дають інформацію про доходи та витрати підприєм­ства у різних аспектах. Сформована в такий спосіб облікова інформація дає змогу керівництву мати зага­льне уявлення про розвиток фінансово-господарської діяльності компанії або окремих сегментів, оцінити ступень впливу та взаємозв'язку кожного із досягну­тих показників та зробити певні висновки щодо на­прямів розвитку бізнесу. За необхідності більш дета­льного вивчення питань, що виникають у результаті дослідження зазначеної інформації, завжди є можли­вість її подальшої деталізації по кожному із означених напрямів за відповідними бухгалтерськими звітами.

Застосування суб'єктами господарювання визначених методологічних складових створення управлін­ської бухгалтерської звітності, на нашу думку, сприятиме забезпеченню такого рівня інформатизації системи управ­ління підприємством, якої вона потребує у визначений період часу залежно від реальних інформаційних потреб керівників різних ланок системи управління та відповідно до завдань, що стоять перед ними. Це робить наші пропозиції ефективними з погляду практичного застосування в системі управління діяльністю суб'єктів господарювання.

ВИКОРИСТАНІ   ДЖЕРЕЛА

1. Гуцайлюк З.В. Деякі питання реформування сис­теми бухгалтерського обліку: концепція та реалізація // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - №10. – с. 11-17.

2. Уманцив Г. Учет в системе микро- и макроэкономического управлення // Бухгалтерский учет и аудит. -2008. -№4.-с. 17-24.

3. Палий ІІ.Ф. Современный бухгалтерский учет. -М.. 2003. -792с.