Економічні науки / 7. Облік і аудит

Віхорева Н.І.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского

Об’єктивна необхідність професіональної компетентності аудиторів

В сучасних умовах розвитку ринкових відносин важливого значення набуває забезпечення якості роботи аудиторів. Метою професії незалежного аудитора є забезпечення високого фахового рівня послуг для досягнення максимальної ефективності праці. Для досягнення цієї мети йому необхідно дотримуватись чотирьох основних вимог:

1. Вірогідність.

2. Якість послуг.

3. Довіра.

4. Професіоналізм – висока компетентність при вивченні аудитором питань, поставлених замовником, спираючись на норми аудиту, володіння методиками проведення досліджень з економіки. Шлях аудитора до професійної компетентності розділений на дві окремі стадії:

а) досягнення професійної компетентності, яка вимагає наявності вищої фахової освіти, підготовки і перевірки знань відповідних навчальних дисциплін, пов'язаних з професією аудитора, із здачею кваліфікаційних іспитів для одержання сертифіката аудитора, а також наявність відповідного стажу роботи бухгалтером, економістом, фінансистом або юристом;

б) підтримка професійної компетентності на потрібному рівні - постійне відновлення знань, вивчення відповідних українських і міжнародних стандартів обліку, аудиту й інших законодавчих та інструктивних матеріалів, підвищення професійного рівня на курсах навчання і перепідготовки фахівців, організація і проведення аудиторської перевірки згідно із затвердженою керівником аудиторської фірми програмою;

Кодекс професійної етики у будь-якій професії необхідний для забезпечення впевненості громадськості в якості послуг, які надаються представником цієї професії. Це тим більше важливо, що користувач певними видами послуг сам не може оцінити якості цих послуг через їх складність. Кодекс професійної етики дає відповідні рекомендації, які конкретно визначають критерії поведінки, специфічні для даної професії. В даному кодексі можна знайти вирішення конкретної проблеми. Крім того, він містить і професійні вимоги, серед яких одне з провідних місць займає професійна компетентність.

Компетентність – висока професійність при дослідженні аудитором питань, поставлених замовником, спираючись на норми аудиту, володіння методиками проведення наукових досліджень з економіки.

Професійна компетентність аудиторів забезпечується такими складовими:

а) високий рівень загальної і спеціальної освіти та наявність необхідного стажу роботи за фахом;

б) знання нормативних документів в частині питань, що стосуються обліку і аудиту;

в) постійне підвищення кваліфікації у зв’язку з частими змінами законодавства [1].

Професійна компетентність аудиторів має бути завжди актуальною, тому, досягнувши певного рівня внаслідок отримання спеціальної освіти та маючи певний досвід роботи за фахом, аудитор повинен зберігати та актуалізувати рівень професійної компетентності, в тому числі шляхом самоосвіти та підвищення кваліфікації у професійній організації. Професійна компетенція аудиторів розповсюджується зокрема на знання і використання у практиці технічних засобів і професійних стандартів, дотримання чинного законодавства[2]. Це все має на меті підвищити якість послуг, які надає аудитор.

В законодавстві, що регулює організацію аудиторської діяльності відбулися певні зміни, що спрямовані на посилення контролю дотримання аудиторами норм професійної етики, зокрема і рівня професійної компетентності. Відповідні зміни внесено до Закону України «Про аудиторську діяльність» та Аудиторською палатою України запроваджено концептуальну основу контролю аудиторської діяльності в Україні [3].

Тому на відповідному рівні перш за все необхідно організувати внутрішній контроль професійної придатності аудиторів. В кожній аудиторській фірмі повинна здійснюватися оцінка професійного рівня роботи аудиторів з боку керівництва фірмою. При цьому потрібно розглядати володіння Міжнародними стандартами аудиту, надання впевненості та етики, сучасною технологією та методами аудиторської перевірки, стандартами бухгалтерського обліку, методами економічного аналізу, системою оподаткування, комп’ютерним аудитом, фінансовим менеджментом та ін. Важливою є оцінка персональних якостей аудитора та його стосунків з колективом, серед яких - вміння організовувати свою роботу, вчасно виконувати завдання, комунікабельність в колективі.

Професійна компетентність аудиторів також залежить від раціональної організації  їх роботи в аудиторській фірмі, розробки посадових інструкцій, внутрішніх стандартів, методичних матеріалів з аудиту підприємств різних галузей народного господарства.

Отже, важливою умовою підтримання професійної компетентності на належному рівні є постійне вдосконалення своїх професійних знань та практичного досвіду. Проте Положення про постійне обов’язкове вдосконалення професійних знань аудиторів України, затверджене Аудиторською палатою України передбачає щорічне підвищення кваліфікації за сорокагодинною програмою АПУ лише для сертифікованих аудиторів. Тому завданнями керівника аудиторської фірми є розробка програм підвищення кваліфікації на курсах, семінарах для кожного з аудиторів, які не мають сертифікату.

Література:

1. Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація. – К.:Знання, 2008.

2. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту. – К.: Каравела, 2004.

3. Закон Украины «Об аудиторской деятельности» от 22 апреля 1993 года N3125-ХII с изминениями и дополнениями от N140-V от 14.09.2006