Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Крупська Н.Є., Коржова О.Д.

КЕІ ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

Розвиток ринку рейтингування підприємств в Україні

 

Рейтинг забезпечує підприємствам зниження ризику надання коштів і, відповідно, вартості капіталу, підвищення ліквідності паперів, прозорість діяльності та підвищення репутації, доступ до більшої кількості потенційних партнерів, вихід на міжнародні та світові ринки.

Найповніше питання складання та використання рейтингів у фінансовій діяльності підприємств розглядаються в працях таких вітчизняних та зарубіжних авторів як Кармінський О.М., Прилипко С.І., Мігус І.П., Щелкунов В.І. У періодичних виданнях викладають свої думки-міркування такі фахівці, як Шапран В.С., Шапран Н., Задерій Н., Липсиц И.В., Вигдорчик Е.А., Худокормова Ю.В., Новиков О. та ін. Хоча останні дослідження свідчать, що в Україні недостатня зацікавленість у розкритті інформації та підвищенні прозорості, спостерігається недовіра до рейтингових агентств в цілому на міжнародних та світових ринках, але все рівно немає аналогічного інструменту на фінансовому ринку, який би міг замінити рейтинги. Тому розвиток та удосконалення системи рейтингування потребує подальшого дослідження.

На сьогодні склалася досить ефективна система рейтингування компаній та інструментів ринку у розвинутих країнах, яка інтегрується у світовий простір, Україні на сучасному етапі розвитку залишається перейняти дану систему, адаптувати її та у перспективі вдосконалювати підходи та використання.

В основі рейтингу найбільш авторитетних агенцій лежить не певна окрема аналітична формула, а значна за обсягом робота великої кількості аналітиків та багаторічний досвід визначення рейтингів компаній.

Так, наприклад, компанія Standard&Poor’s була заснована в 1860 році зі штаб-квартирою у Нью-Йорку. Вона проводить рейтингування з 1923 року, має близько 600 аналітиків та 15 офісів у 10 країнах. На сьогодні компанія складає рейтинги боргових зобов’язань на загальну суму понад 11 трлн дол. [1].

Агенція Moody’s була заснована в 1900 році. З моменту заснування та становлення вона розробила та присвоїла понад 4860 рейтингів (у тому числі для окремих країн - 78). Moody’s має в штаті понад 1700 експертів й проводить оцінку 85% усіх випусків єврооблігацій [2].

Останнім у 1913 році на ринок вийшло рейтингове агентство Fitch, засноване Джоном Ноулз Фітч. У 1924 році Fitch ввело в обіг нині відому всьому світу буквену рейтингову шкалу (від AAA до D). Агенція має представництва більш ніж у 49 регіонах. Вона надає рейтинги 5600 організаціям, 90 з яких — суверенні країни [1].

Протягом 2000 – 2008 років українські компанії досить активно почали використовувати рейтинг як інструмент залучення коштів, проте фінансово-економічна криза 2008-2009 років звела на нівець більшість надбань й значна кількість підприємств не подовжує відносини з рейтинговими агенціями, рейтинги відізвані. Залишилися на ринку рейтингування переважно компанії, що не втрачають позицій інвестиційного класу (табл. 1):

 

Таблиця 1

Кількість діючих рейтингів суб’єктів підприємницької діяльності України станом на 01.04.2010 року

Рейтинг

Fitch Ratings

Moody’s Investors Service

Кредит-Рейтинг

за міжнародною шкалою

за національною шкалою

за міжнародною шкалою

за національною шкалою

AAA

-

-

-

-

-

AA

-

4

-

-

-

A

-

-

-

-

4

ВВВ

-

-

1

-

9

ВВ

-

-

-

1

3

В

5

1

1

-

4

ССС

1

-

-

-

5

СС

1

-

-

-

-

D

1

-

-

-

-

Разом

8

5

2

1

25

 

Як бачимо, частка ринку, що охоплена рейтингуванням мізерна. Слід сказати, що на початок 2009 року рейтинги національного агентства мали 96 підприємств не фінансової сфери, 71 з них протягом року був відізваний або не подовжений.

Індивідуальних рейтингів від агентства Standard&Poor's на сьогодні не має жодне підприємство, хоча їх і було всього три.

Єдине підприємство, що має рейтинг дефолту та не відзиває його, - це Інтерпайп Лімітед.

Серед компаній, які підтримують свої рейтинги на середніх позиціях за оцінками міжнародних агенцій, слід виділити „Азовсталь”, „Миронівський хлібопродукт”, „Metinvest B.V.”, MHP S.A., „Донбаську паливно-енергетичну компанію” та „Нафтогаз”.

На сьогоднішній день поширеним в Україні є використання рейтингів кредитоспроможності підприємств, рейтингів боргових цінних паперів (переважно облігацій) та окремих емісій акцій, рейтинги країн та регіонів, а також поки що найбільш зацікавлених – банківських установ. Рейтингову роботу виконують три уповноважених агентства, що створені в Україні («Кредит-Рейтинг», «IBI-Рейтинг», «Рюрік»), і філії тих, що засновані в Росії (РА «Експерт»), США (Moody’s Investors Service, Standard&Poor's), Великобританії (Fitch Ratings) та Японії (Rating and Investment Information (R&I)).

Безперечно, стан рейтингування підприємств в Україні є вкрай незадовільним і потребує зусиль по його впровадженню з боку всіх учасників ринку, але перш за все – з боку держави як регулятора та як об’єкта рейтингування.

 

Література

1.        http://expert.ua/articles/6/0/5656/

2.        http://exo.at.ua/news/2009-02-25-5245