Экономические науки/7 Учет и аудит

К.е.н. Шевчук О.Д., ст. Віннік І.Ю., ст. Невмержицька Н.М.

Вінницький національний аграрний університет

Основні проблеми податкового контролю в Україні

 

Ефективне використання правового регулювання подат­кових відносин, передусім визначення прав, обов'язків і відповідальності ос­новних суб'єктів є першочерговою проблемою реформування податкової сис­теми України. Податкова система, поряд з іншими фіскальними інструмента­ми це головне джерело формування дохідної частини бюджету держави. Отже, важливе місце належить оподаткуванню саме господарської діяль­ності об’єктів господарювання.

Інтеграція України в європейське політичне та економічне співтовариство обумовлює реформування суспільних інституцій, зокрема, податкової системи. Тому податкова служба повинна бути органом, що динамічно розвивається і перебудовується у відповідності до вимог часу. Важливого значення набуває система податкового контролю, яка покликана забезпечити дотримання балансу інтересів держави і осіб, що виконують податкові обов’язки.

Податковий контроль – це діяльність посадових осіб органів податкової служби щодо спостереження за відповідністю процесу організації платниками податків обліку об’єктів оподаткування, методики обчислення та сплати податків прийнятим актам законодавства з питань оподаткування, щодо виявлення відхилень, допущених у ході виконання податкових правил, та визначення впливу наслідків порушень на податкові зобов’язання.

Вагомий внесок у розвиток теоретичних засад і методичних підходів до вирішення проблем податкового контролю внесли вчені: Барановська І.В., Бурденко I.M., Вдовиченко М.І., Вишневський В.П., Соколовська A.M. та інші вчені [1-5].

Характерною особливістю діючої податкової системи сьогодні є її недосконалість, а саме неузгодженість та суперечливість окремих податкових законів, нестабільність законодавства, надмірне податкове навантаження на платників, безсистемне й невиправдане надання пільг, перекручування економічної сутності окремих податків та непристосованість її до переходу від адміністративної-командних методів управління до господарювання в умовах демократичної правової системи України шляхом створення єдиного всеохоплюючого Податкового кодексу України.

Для вирішення поставлених завдань на нинішньому вирішальному етапі реформ, основним мотивом економічної політики стає безпосередня орієнтація держави на зростання добробуту народу, на пожвавлення підприємництва, на посилення ринкових регуляторів у стимулюванні відродження національної економіки, назріла гостра необхідність невідкладного реформування податкової системи, створення цілісного, узгодженого, стабільного та раціонального податкового законодавства. Все це й обумовлює необхідність реформування податкової системи та створення і прийняття Податкового кодексу України.

Механізм оподаткування дуже складний і потребує деталізованого розгляду. Серед недоліків можна назвати неефективну правову базу, яка регулює діяльність податкової системи України. Друга проблема – це податковий прес, який законодавчі органи не в змозі поки що послабити, тому що дефіцит бюджету потребує збільшення доходної частини для його покриття.

Податкова реформа в Україні повинна бути спрямована на усунення основної проблеми – зняття податкового тягаря. Першим кроком повинно бути реформування системи непрямих податків разом із зменшенням обов'язкових нарахувань на фонд оплати праці. Основною метою реформування системи оподаткування є сприяння стабілізації матеріального виробництва, підвищення його ефективності, на цій основі задоволення державних та соціальних потреб. Система оподаткування повинна забезпечити оптиміза­цію структури розподілу і перерозподілу національного доходу. Реформуван­ню підлягають правові норми, що визначають форми, механізм регулювання, встановлення величини та порядку справляння податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджету, внесків до державних цільових фондів, необхідних державі для виконання їх функцій.

Література:

1. Барановська І.В. Сучасна податкова система України з точки зору підприємця // Актуальні проблеми економіки. 2008. 8. С. 172-183.

2. Бурденко I.M. Податкова система як інструмент інноваційно-інвестиційного розвитку Ук­раїни //Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №3. – С. 150-160.

3. Вдовиченко М.І. Про ефективність податкової системи в Україні // Фінанси України. – 2009. №3. С. 99-108.

4. Вишневський В.П. До питання про ідею єдиного податку // Фінанси України. 2009. №7.С. 11-16.

5. Соколовська A.M. Податкова система держави: теорія і практика становлення. К.: Знання-Прес, 2008. 454 с.