Гуцаленко Л.В., к.е.н., доцент

Віннік І.Ю., студентка

Вінницький національний аграрний університет

Методика аудиту МШП

Розвиток ринкових відносин в економіці держави об’єктивно веде до полярності інтересів між виробниками, споживачами та державою. Наприклад, створення відкритих акціонерних товариств призвело до зіткнення інтересів акціонерів та управлінців (менеджерів). У зв’язку з цим виникла потреба у незалежному контролі діяльності господарюючих суб’єктів, який би забезпечив підтвердження достовірності їх фінансових звітів. Цей вид діяльності отримав назву «аудит».

Саме завдяки послідовному застосуванню методів та методичних прийомів аудиту здійснюється об’єктивне вивчення достовірності представленої інформації у фінансовій звітності підприємств. Оцінювання товарно-матеріальних цінностей (в т.ч. малоцінних швидкозношуваних предметів) підприємства є однією з найголовніших і найвідповідальніших процедур аудиту.

Вагомий внесок у розвиток теоретичних засад і методологічних підходів до вирішення проблем аудиту МШП внесли вітчизняні вчені: Білуха М.Т., Бондаренко Н.О., Бутинець Ф.Ф., Костирко Р.О., Костюченко В., Павлюк І., Савченко В.Я., Сопко В.В.

На думку Ф.Ф. Бутинця при проведенні аудиту поряд із загальнонауковими методами аудитору необхідно користуватись спеціальними методами та методичними прийомами, зокрема документального та фактичного контролю.

При проведені аудиту МШП аудитор керується Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999р. №996-ІV, Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України та Міжнародними стандартами аудиту.

Особливу увагу слід приділити оцінці системи внутрішнього контролю підприємства шляхом застосування спеціальних тестів аудиту.

Аудиторська перевірка малоцінних і швидкозношуваних предметів (МШП) заключається у встановленні правомірності їх визначення підприємством, а саме правильного розмежування оборотних та необоротних МШП підприємства, за умовами, що визначені обліковою політикою підприємства відповідно до наказу керівника.

Аудиторська перевірка операцій з МШП включає дослідження стану складського господарства та збереження МШП, дотримання вимог щодо їх оприбуткування та витрачання, перевірка правильності оцінки придбаних МШП, дослідження достовірності облікового забезпечення операцій з МШП в системі бухгалтерських рахунків.

Особливу увагу при перевірці слід відвести правильності та обліку списання МШП. Аудитору слід пам’ятати, що метод їх списання повинен відповідати виду та вартості МШП на підприємстві. Практика аудиторської роботи свідчить, що при проведенні операцій з тарою та МШП мають місце значні втрати та зловживання. При перевірці операцій з тарою та МШП необхідно керуватись Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», а також відповідними галузевими інструкціями.

Узагальнюючи вищевикладене можна дійти висновку, що аудит малоцінних та швидкозношуваних предметів вимагає підвищеної уваги до пошуку нових підходів в організації та методиці його проведення. Тому особливу увагу необхідно зосереджувати на застосуванні методів оцінки ризиків, враховуючи всі властиві ризики та аналізуючи чинники зниження ризику як в аудиторській практиці взагалі так і в аудиті малоцінних швидкозношуваних предметів зокрема.

 

 

 

 

Література:

1.                    Закон України „Про аудиторську діяльність” від 22.04.1993р. №3125-ХІІ;

2.                    Білуха М.Т. Курс аудиту: Підручник. – 2-ге вид., перероб. – К.: Вища шк..: Т-во „Знання”, КОО, 1999. – 574 с.

3.                    Бондаренко Н.О. Аудит суб’єктів підприємницької діяльності. – К.: ЧП. – 2004р. – с.170 – 175;

4.                    Бутинець Ф.Ф. Аудит і ревізія підприємницької діяльності.-Житомир.: ПП «Рута» - 2001р. – с.154 – 176;

5.                     Бутинець Ф.Ф. Аудит. – Житомир.: ПП «Рута» - 2002р. – с.133 – 136;

6.                    Костирко Р.О. Аудит виробничих запасів підприємств та товариств в умовх національних і міжнародних стандартів//Аудитор України.-2008р. - №1. – с.15-18;

7.                    Костюченко В. Облік запасів за національними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку//Бухгалтерський облік і аудит. – 2000 р. – №6. - с.13 – 31;

8.                    Павлюк І. Особливості бухгалтерського обліку малоцінних необоротних матеріальних активів, а також МШП//Бухгалтерський облік і аудит. - №2. – 2006р. – с.20 – 26;

9.                    Савченко В.Я. Аудит. – К.: Кондор. – 2002. – с.231 – 234.

10.               Сопко В.В. Організація та методика проведення аудиту.- К.: професіонал. – 2006. – с. 121 – 126;