Совгіра С.В., Тімець О.В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 

РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ УМАНЩИНИ:
ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНІ БУДІВЛІ

 

Умань – місто обласного підпорядкування. Центр однойменного району. Розташоване на річці Уманці (басейн Південного Бугу) та автомагістралі Київ-Одеса, за 188 км на південний захід від обласного центру. Є залізнична станція і вузол автомобільних шляхів. Населення понад 80 тис. чоловік.

Вулиця Садова, 2. Будинок побудований в 1912 р. на кошти акціонерного товариства домовласників. Один з найпрекрасніших будинків центральної частини міста, що поставив заключний акорд у формуванні забудови центру. До 1917 р. в будинку розміщувалися дворянські збори, паралельні класи жіночої гімназії і міська Дума.

Після революції 1917 р. в приміщенні знаходилась Уманська Рада робітничих та селянських депутатів, з 1920 по 1923 рр. – повітовий, з 1923 по 1930 рр. окружний виконком. З 1930 р. у будинку розміщується інститут соціального виховання пізніше педагогічний імені П.Г. Тичини, з 1999 р. – педагогічний університет. Будинок цегляний, складної конфігурації з наріжним вирішенням, триповерховий. В оформленні фасадів використані декоративні мотиви неоросійського стилю з настійливими деталями російських візерунків виконаних в техніці цегляної кладки.

Вулиця Садова, 3 - будинок колишнього комерційного банку. Побудований в 1989-1900 рр., як відділ Петербурзького торгівельно-промислового Комерційного банку. В 1907 р. в будинку був добудований адміністративний корпус. Після 1917 р. в будинку розміщувалися різні радянські установи та школи, нині тут знаходиться станція юних техніків. Будинок цегляний, П-подібний в плані, складної конфігурації, двоповерховий. В оформленні фасадів використані декоративні елементи неоренесансу.

Вулиця Садова, 4. Будинок колишнього готелю «Гран-готель». Побудований в 1899-1900 рр. на замовлення купця Льва Круглого. Будинок цегляний двоповерховий з високим цокольним поверхом. В оформленні головного фасаду елементи неоренесансу. Будинок використовувався як готель, а другий та третій поверхи здавалися внайм. Після 1917 р. будинок належав Управлінню окружної міліції. До 1941 р. – тут розміщувався Уманський райком партії, після 1944р. – кооперативне училище і школа ревізорів.

Вулиця Садова, 15. Житловий будинок, цегляний, прямокутний в плані зі зрізаним кутом головного входу, двоповерховий. В архітектурному оформленні будинку переплелися риси стилю неомодерну. Наріжне вирішення будинку обумовило рівноцінне оформлення фасаду. Цей будинок – «золота середина» у масштабному і художньому вигляді вулиці, що склався на початку ХХ ст. В оформленні фасаду переважає вертикальне членування з характерним для модерну нерівномірним ритмом. В плануванні парадні приміщення згруповані вздовж парадних сходів і виходять на фасад, а підсобні, господарські приміщення і кімнати прислуги винесені до чорнових сходів, що виходять у двір. Під будинком знаходиться глибокий підвал куди ведуть цегляні сходи, використовують як житловий будинок.

Вулиця Садова, 18. Будинок побудований в кінці ХІХ ст. в стилі раннього модерну. Будинок цегляний, прямокутний в плані, двоповерховий. Фасад п’ятичастинний, основна увага приділена центрально розміщеному арочному входу. Виразний силует будівлі, завдяки аттику з виступом пілястрів доповнений багатою пластикою фасаду, майстерно досягнутою скупими художніми засобами. Архітектурне оформлення, підкреслене кольоровим вирішенням – сірі деталі бетонної пластини рельєфно виступають на рожевому фоні фасаду. Під час німецької окупації в будинку знаходилося гестапо. Зараз в приміщенні розміщується музична школа.

Вулиця Садова 51. Житловий будинок. Особняк розташований на підвищеній частині вул.Садова, що з’єднувала місто з парком «Софіївка». Побудований в 1850 р., коли місто було центром військових поселень п’яти округів Київської та Подільської губерній і за стилістичними ознаками може бути віднесений до творів І. Макутіна. Особняк мурований з цегли, на цегляному фундаменті, прямокутний з гранчастими ризалітами на головному фасаді, двоповерховий. В художньому оздобленні будинку переважають риси неокласицизму. Пофарбований нині жовтим кольором архітектурний декор виявлено в минулому білим. Використовується, як житло для обслуговуючого персоналу дендропарку «Софіївка».

Вулиця Радянська, 4. Гуртожиток кооперативного училища. Побудований у 1956 р. Будинок цегляний, П-подібний в плані, триповерховий з наріжним вирішенням. В оформленні фасадів використані елементи класичного стилю. Використовується під готель, кафе «Берізка».

Вулиця Радянська,6. Житловий будинок, побудований в 1956 р. Будинок цегляний, П-подібний в плані, з наріжним вирішенням. Фасад, що виходить на вул.Радянська – триповерховий, на пров. Некрасова – двоповерховий. В оформленні фасадів використані елементи класичного стилю. Був найкомфортабельнішим житловим будинком забудови 1950-х років. Використовується, як житловий будинок, перший поверх займають магазини.

Вулиця Радянська, 10. Колишній готель «Лондон». Будинок розташований на одній із центральних магістралей міста – колишній вул. Миколаївській і її архітектурною окрасою. Побудований в 1901 р. в стилі раннього модерну, як прибутковий будинок. Будинок мурований з жовтої цегли на бутовому фундаменті, прямокутний в плані, триповерховий. Головний фасад вирішений в традиційній для класицизму п’ятипільній системі. В оздобленні фасадів домінує вертикальне членування, яке замовлене трьома висями ризалітів і підхоплене пілястрами з накладним вертикальним рисунком дерев’яних рам великих вітрин першого поверху. Пластика фасаду збагачена поєднанням цегляної кладки, що є тлом, на якому виразно викладають ліпні елементи декору, потинькованими площами бічних ризалітів пілястр, також рустованим цоколем з даного каменю. Будинок використовувався як готель, пізніше у ньому розміщувалися різні державні установи.

Вулиця Радянська, 28. Житловий будинок. Розташований на нижній частині центральної вулиці міста – Миколаївській яка посідала значне місце в торговому житті Умані. Будинок побудований в 1870 р., з крамницями на першому поверсі, з складами в підвалах і житлом на першому і другому поверхах. В кінці ХІХ ст. будинок розбудовано: до південного дворового фасаду прибудовано триповерховий корпус в стилі модерн. Будинок мурований з червоної цегли на бутових фундаментах, прямокутний в плані, двоповерховий в первісній частині, третій поверх – прибудові. Головний фасад, що виходить на центральну вулицю, оздоблений парадно, в стилі неоренесансу. Використовується під житло і крамниці.

Вулиця Радянська, 39. Святомиколаіївський собор побудований в 1809-1812 рр. Для його будівництва було організовано збір пожертвувань. До 1842 року церква була приходською, а потім була перейменована в собор Святого Миколая. В 1930 році собор було закрито, знято куполи, дзвіницю і дзвони. З 1941 року по 1964 рік собор був відкритим для богослужіння. В 1964 році собор закрили, а будівлю передали заводу «Мегомметр». Через деякий час завод відмовився від експлуатації приміщення і воно залишилося без господарського нагляду до 1977 року. В 1977 – 1988 рр. виробниче об’єднання «Укрреставрація» здійснили проектні та реставраційні роботи. Нині собор передано релігійній громаді і він є діючим. В 1999 р. було встановлено купол і хрест на відновленій дзвіниці.

Вулиця Жовтневої Революції.4. Військовий собор. В 1832 р. на кошти О. Потоцького по вулиці Дворовій було побудовано великий цегляний будинок, що одержав назву «Владельческий концертный зал», а згодом «Публичный зал для благородных собраний». Тут влаштовувались концерти, бали, банкети для міської знаті, поміщиків, чиновників, офіцерів. У 1866 році будинок було перебудовано на військовий манеж. У 1877-1878 рр. тут тримали військовополонених турків. Після російсько-турецької війни манеж перетворили на цейхгаус та гауптвахту-карцер 44-го резервного піхотного батальйону. У 1894 році перебудували на церкву військовий собор на вшанування пам’яті Святого князя Олександра Невського і Святої преподобної Ксанії. В 1921 році військовий собор було закрито. Будинок знов перебудували, зняли куполи, зробили внутрішнє переобладнання. В 1936 році в приміщені було відкрито кінотеатр, якому в післявоєнні роки було присвоєно ім’я І.Д. Черняховського, який на даний час не працює.

Вулиця Жовтневої Революції, 25. Чоловіча гімназія. Побудований в 1896 році за проектом архітектора Городецького. Будинок цегляний двоповерховий Т-подібний в плані, декорований фігурною цеглою. Вікна другого поверху арочного типу. З 1905 по 1910 рр. в Уманській чоловічій гімназії працював викладачем історії та географії М.Д. Щербаківський (1877-1927 рр.) – відомий український мистецтвознавець, етнограф, музейний ініціатор створення Уманського краєзнавчого музею. З 1913 по 1917 рр. в гімназії навчався М.П. Бажан (1904-1983 рр.) – відомий український поет, перекладач, громадський та державний діяч. З 1902 по 1906 рр. в гімназії навчався Л.Ю. Крамаренко – відомий український художник. Гімназія проіснувала до 1920 року. В 1920-1921 рр. тут розташувалася дивізійна школа 45-ї кавалерійської дивізії, профтехнікум, профтехшкола. З 1928 по 1996 рр. - технікум механізації сільського господарства, з 1996 року агротехнічний коледж. В період першої демократичної революції 1905-1907 рр. в приміщенні чоловічої гімназії проходили революційні мітинги. У 1955 році до фасаду будинку прикріплена дошка з меморіальним написом: «В цьому будинку у 1905-1906 роках проходили революційні мітинги трудящих Умані».

Вулиця Жовтневої Революції, 31. Приватний будинок лікаря М. Піотровської. Побудований в 1900-1902 рр., як приватний будинок. Будинок цегляний, Г-подібний в плані, двоповерховий. В архітектурному декорі використані елементи неоренесансу. Головний фасад прикрашений металевою решіткою – парапетом, розміщено над карнизом між трубами. Ажурна огорожа балкона в центральній частині будинку доповнює архітектурне оформлення фасаду. Будинок формує забудову однієї з центральних вулиць міста.

В 1920-1921 рр. у будинку послідовно розміщувалися штаб 45-ї стрілкової дивізії, управління 14-ї армії, штаб третього кавалерійського корпусу під командуванням Каширіна. З 1924 року тут розміщується Уманський краєзнавчий музей.

Вулиця Жовтневої Революції, 35. Готель «Новоєвропейський». Побудований з 1901 по 1902 рр. на кошти В. Фанштейна, власника чавунно-ливарного заводу. Будинок цегляний, П-подібний в плані, побудований з використанням елементів неоренесансу. Будинок розміщений на розі двох вулиць, рівноцінно оформлені два фасади, вугол будинку зрізаний, парадно оформлений балконом на другому і третьому поверхах та увінчаний трьома виразними аттиками.

Після 1917 року в будинку розміщувався штаб частин особливого призначення (ЧОН), потім – цукротрест Уманської округи, окружне державне політичне управління (ОДПУ) і на кінець – МВВС.

Вулиця Коломенська, 2. Костьол Успіння богородиці. Побудований в 1826 році в стилі пізнього класицизму. Цегляний, прямокутний в плані. Головний східний фасад акцентовано 4-колонним портиком тосканського ордену, піднятий на ступінчастий стилобат і несучим антаблементом з тригліфами по фризу і модельованими під карнизом, завершений трикутним фронтом, стіни бокових фасадів ритмічно розчленовані віконними отворами з напівциркульними перемичками, завершені антаблементом, аналогічним головному фасаду. В 1934 році костьол було закрито. До 1941 року в приміщенні розміщувався художній відділ Уманського краєзнавчого музею. Після 1944 року костьол використовувався як складське приміщення. Клопотаннями громадськості міста та українських письменників М.П. Бажана, Ю.К. Смолича, Н.В. Суровцової в 1974 р. в приміщенні костьолу було відкрито Картинну галерею.

Вулиця Коломенська, 7. Жіноча гімназія. Відкрита в 1900 році в складі 7-ми класів і педагогічного класу. В 1912-1919 рр. в гімназії навчалися 338 учениць. Будинок цегляний, прямокутний в плані, триповерховий. В архітектурному оформленні будинку співіснують елементи раннього модерну неоросійського стилю «російського узору», виконаного цегляною кладкою, з мотивами модерну, що виявляється в гладеньких площинах стін і скупому декорі першого поверху, а також в своєрідній формі переплетень в дволопастих вікнах 3-го поверху, що надають будинку контрастності і мальовничості. Фасади відзначені високою технічною майстерністю оздоблюваних робіт. В будинку в теперішній час розміщується школа-гімназія.

Вулиця Коломенська. 9. Прибутковий будинок побудований у 1898-1900 рр. на замовлення Б. Ланда. В архітектурному декорі використані елементи неоренесансу у поєднанні з елементами раннього модерну. Будинок належить до типу односекційних житлових будинків з розвинутим інженерним обладнанням. В плануванні використані 2- та 4-квартирні секції з центральним розміщенням чорних і парадних сходів. В роки ВВВ в будинок попав снаряд. Після відновлення в 1950 р. його пристосовано під гуртожиток технікуму механізації. Зараз використовується як житловий будинок.

Вулиця Радянська, 31 – найстаріша споруда міста, що збереглась до нашого часу. Будинок побудований у 1764 році як католицька школа уніатських монахів. Монастир заснував граф Потоцький. Першим ректором та будівним школи був ксьондз Гераклій Костецький. З 1998 р. розпочато роботу над документацією з реставрації цієї пам’ятки.

Вулиця Радянська, Торгові ряди (пам’ятка архітектури державного значення). Зведено у 1780 році за проектом архітектора Телінгера. У первісному вигляді споруда до наших днів не збереглася. У 1838 р. її було перебудовано, у 1863 р. розібрано кутові вежі та другі поверхи над проїздами. Проводяться реставраційні роботи.

Вулиця Жовтневої революції, 2, готель «Європа» – окраса центральної площі міста. Зведений наприкінці ХІХ ст. Будинок вражає уманчан та гостей міста чудовою архітектурою, незвичайним оздобленням фасаду з різноманітними скульптурними деталями, що прикрашають віконні прорізи, арки, парадний вхід. Зараз – це центральна міська бібліотека.