Педагогические науки /2. Проблемы подготовки специалистов

Ст. викладач Щоголєва І.В.

Державна льотна академія України

Особливості проектування педагогічного процесу в контексті формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів туризму

З глобальним розвитком туризму у всьому світі та інтеграцією України у світове туристське товариство, особливого значення набуває процес формування професійно значущих якостей майбутніх спеціалістів галузі туризму, до яких безперечно можна віднести комунікативні уміння.

Цей процес потребує удосконалення професійної туристської освіти, з одного боку, на рівні педагогіки в цілому, а з іншого – удосконалення її основних компонентів, до яких відноситься і педагогічний процес.

Педагогічний процес, як органічна єдність процесів навчання, виховання та розвитку, досліджувався багатьма науковцями, серед яких можна назвати таких, як П.Ф. Каптєрєв, А.П. Пінкевич, М.А. Данілов, К.Д. Ушинський,
М.М. Рубінштейн, М.М. Скаткін, Ю.К. Бабанський, В.С. Ільїн,
В.В. Краєвський, Б.Т. Ліхачов та ін., визначення якого так і не знайшло єдності щодо структури та організації його основних компонентів.

Так, Сластєнін В.А. визначає педагогічний процес як спеціально організовану взаємодію викладачів та вихованців, яка спрямована на рішення розвивальних та освітніх завдань [1].

Внутрішній стороні педагогічного процесу приділяв особливу увагу
М.А. Данілов, визначивши його як внутрішню зв’язану сукупність процесів, сутність яких визначається тим, що соціальний досвід у всій його складності та багатогранності перетворюється в риси, ідеали та якості людини, яка формується, в її освіченості, в її культурі в її здібностях і характері [2].

Системоутворюючим фактором педагогічного процесу виступає ціль, яка має багаторівневу структуру та є імманентною як в дільності викладачів, так і в діяльності студентів.

Універсальною характеристикою педагогічного процесу виступає педагогічна взаємодія, яка завжди має дві сторони, два взаємозумовлених компонента: педагогічну взаємодію та зворотну реакцію студента. В процесі такої взаємодії, на думку Сластєніна В.А., найбільш повно проявляються організаторський та комунікативний компоненти педагогічної діяльності. При цьому, недооцінка ролі комунікативного забезпечення предметної взаємодії призводить до збіднення емоціонального фону навчання та навчально-виховного процесу взагалі, в результаті чого і особисті контакти викладача зі студентами будуть збідненими, а без цього неможлива ні одна продуктивна діяльність, навіть натхненна позитивними мотивами [1].

Таким чином, педагогічний процес ми будемо розглядати не як процес навчання та виховання, а як нове утворення, якому притаманні такі характеристики, як цілісність, єдність і спільність.

Проектування педагогічного процесу, спрямованого на формування та розвиток комунікативних умінь майбутніх менеджерів туризму, неможливе без врахування тих закономірностей, які притаманні педагогічному процесу, а саме: зумовленість педагогічного процесу потребами та можливостями суспільства; зумовленість розвитку майбутнього спеціаліста навчальним і виховним середовищем, засобами та способами педагогічного впливу; зумовленість ефективності педагогічного впливу інтенсивністю та якістю зворотних зв’язків між студентами та викладачами і т.д. [3].

Аналіз зазначених закономірностей, притаманних педагогічному процесу, дозволяє визначити основні етапи та заходи в його проектуванні, які умовно можна розділити на підготовчий, основний та заключний (табл. 1).

Таблиця 1

Етапи проектування педагогічного процесу, спрямованого

на розвиток комунікативних здібностей майбутніх спеціалістів

 

Заходи

Зміст заходів

Підготовчий етап

Встановлення цілей і розробка завдань

Визначення цілей і завдань щодо формування комунікативних здібностей студентів

 

 

Продовження таблиці 1

Діагностика стану розвитку комунікативних здібностей студентів

Визначення наявного рівня розвитку комунікативних здібностей та виявлення чинників, які будуть сприяти або гальмувати процес формування комунікативних здібностей студентів

Прогнозування результатів розвитку комунікативних здібностей студентів

Визначення обмежень та критеріїв оцінки рівня сформованості комунікативних здібностей студентів

Етап здійснення педагогічного процесу

Постановка завдань і мети

Роз’яснення мети і завдань щодо розвитку комунікативних здібностей студентів

Побудова взаємодії між викладачами і студентами

Використання певних форм, методів і технологій розвитку комунікативних здібностей студентів

Створення сприятливих умов

Створення комунікативного середовища в умовах педагогічного процесу

Мотивація студентів

Використання зовнішньої і внутрішньої мотивації

Заключний етап педагогічного процесу

Аналіз результатів

Аналіз поточних і кінцевих результатів педагогічного процесу

Виявлення відхилень від за планових результатів

З’ясування причин відхилень від запланованих результатів та аналіз помилок

 

Отже, спеціально спроектований педагогічний процес сприяє формуванню та розвитку комунікативних умінь студентів, а також їх професійному становленню та перетворює їх в спеціалістів, готових до самореалізації в професійному середовищі.

 

Література

1.             Сластенин В.А. и др. Педагогика: Учеб. пособие для студентов ВУЗов / В.А. Сластенин, И.Ф. Исаев, Е.Н. Шиянов; Под ред. В.А. Сластенина. – М.: изд-й центр „Академия”, 2002. – 576 с.

2.             Педагогика: Учеб. пособие для студентов пед. ин-тов / Ю.К. Бабанский, В.А. Сластенин, Н.А. Сорокин и др.; под ред. Ю.К. Бабанского. – 2-е изд., доп. и перераб. – М.: Просвещение, 1988 – 380 с.

3.             Федорченко В.К., Фоменко Н.А., Скрипник М.І., Цехмістрова Г.С. Педагогіка туризму: Навчальний посібник для студентів ВНЗ. – К: Видавничий Дім «Слово», 2004. – 296 с.