Порожняк Н.Ф.

Южно - российский государственный университет экономики и сервиса, Россия

Соціальна педагогіка

 

Соціальна педагогіка як область практичної діяльності спрямована на людину в ситуації його взаємодії з тим чи іншим соціумом. Люди, включенi в соцiальну взаэмодiю, можуть бути умовно згрупованi у три групи: соцiально-стабiльна, соцiально-проблемна, соцiально-перспективна. Критеріями віднесення людей до тієї чи іншої групи є сукупність їх ціннісних орієнтацій і пріоритетів життєвих цілей, а також їх відповідність суспільно-визнаним соціальним цінностям.

Таке групування знімає з соціально-педагогічної діяльності орієнтацію лише на негайне вирішення проблем осіб, які потрапили в кризові ситуації. Рішенням проблем конкретної людини, що відноситься до цiх категорії соціально-проблемної частини населення, повинi займатися професійні соціальні працівники. Відзначимо, що такий підхід зовсім не знімає з соціальних педагогів завдання роботи з даними групами населення -  планомірного відновлення життєвих сил і соціального статусу людини.

Такий підхід забезпечує профілактичний, попереджувальний характер практичної соціально-педагогічної діяльності. При цьому вона спрямована на попередження або усунення причин, що формують соціально-проблемну групу населення; на збереження стійкості соціально-стабільної групи населення з точки зору недопущення переходу людей з неї в соціально-проблемну частину; на повернення людей з соціально-проблемної групи в соціально-стабільну;  їх адаптпцiю. "Соціальна адаптація - соціальне пристосування, процес або результат процесу, який передбачає гармонійне з точки зору індивідуальних прагнень людини задоволення її потреб, створення умов для її здорового, щасливого життя в суспільстві" [1,с.15].

Що таке соціальна педагогіка? Iснуэ декiлька визначень.

"Соціальна педагогіка - галузь загальної педагогіки, наука про закономірності та механізми становлення і розвитку особистості в процесі здобуття освіти та виховання у різних соціальних Інститутах, а також соціально орієнтована діяльність освітніх, наукових, культурних та інших закладів, установ і соціальних служб, які сприяють формуванню соціальної активності дітей та молоді в процесі вирішення суспільних, політичних, економічних та інших проблем суспільства [2,с.З].

В.М.Галузинський, М.Б.Євтух визначають соціальну педагогіку як "окрему галузь теорії виховання, яка охоплює виховну діяльність позашкільних установ: роботу школи і педагогів з батьками за місцем проживання дітей і підлітків у мікрорайонах шкіл; працю в інспекціях РВВС з неповнолітніми; культурно-освітню педагогічну діяльність у клубах і бібліотеках, їх дитячих секторах і, нарешті, особливості навчально-виховного процесу в інтернатних установах, дитячих будинках, групах подовженого дня" [3,с.129].

"Соціальна педагогіка досліджує виховання як суспільне явище, як вид духовних відносин; вона вивчає не тільки виховний потенціал суспільства, але й шляхи його актуалізації на основі різних форм інтеграції виховних сил суспільства" [4,с.З].

"Соціальне виховання — це педагогічно орієнтована і доцільна система сприяння особистості в оптимальній реалізації здібностей та можливостей на всіх вікових етапах розвитку людини, в різних сферах мікросередовища особистості з використанням потенціалу всіх суб'єктів виховного процесу" [5,с. 18].

Л.Г.Коваль, І.Д.Звєрєва "Соціальна педагогіка - галузь загальної педагогіки, наука про закономірності та механізми становлення та розвитку особистості в процесі здобуття освіти та виховання у різних соціальних інститутах, а також соціально орієнтована діяльність освітніх, наукових, культурних та інших закладів, установ і соціальних служб, які сприяють формуванню соціальної активності дітей та молоді в процесі вирішення суспільних, політичних, економічних та інших проблем суспільства" (6,с.3).

Проте мета соціальної педагогіки є створення умов в соціумі для позитивного розвитку особистості, цілеспрямована гуманізація надособових відносин у суспільстві, гармонізація духовної та матеріальної структур культури соціуму. Предметом соціальної педагогіки є формування людини в соціумі, організація, дослідження та керівництво впливами соціального середовища на формування духовності людини або суспільства в цілому. А “соціальний педагог- спеціаліст, зайнятий у сфері соціальної роботи або освітньо-виховної діяльності, здійснює посередницьку роль між освітніми закладами, сім'єю, трудовими колективами, громадськістю, організовує їх взаємодію, об'єднує зусилля з метою створення в соціальному середовищі умов для всебічного розвитку дітей, підлітків, молоді як особистостей, їх благополуччя в соціумі” (7,с.92).

Таким разом, соціальна педагогіка знаходиться у фазі свого розвитку.

 

 Лiтература:

 

1. Гончаренко С.У. Український педагогічний словник.—К.:Либідь,1997.-376с.

2.  Коваль Л.Г., Звєрєва І.А., Хлєбік С.Р. Соціальна педагогіка / Соціальна робота: Навч. посібник. - К.:ІЗМН,1997.-392 с.
3. Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія: Навч. посібник. - К.: Вища школа, 1995. - 237 с.
4. Социальная педагогика: теория, методика, опьіт исследования. - Свердловск, 1989. - 149 с.

5. Бурая Н.П. Соціальна робота: Навч посібник. - Харьков: Ун-т внутрішніх справ, 1996. - 104 с.
6.Коваль Л.Г., Зверева І.Д., Хлєбік С.Р. Соціальна педаго-гіка//Соціальна робота.- К.,1997.- 392 с.

7.Соціальна робота //Соціальна педагогіка: понятійно-терміно-логічний словник.-К.,1994.