Психологія і соціологія

 

Поперечна О.О., Калінчук В.О.

Науковий керівник Слободиська О.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Середній клас в Україні: формування та розвиток в умовах трансформації економіки

 

У статті висвітлено сутність поняття середнього класу населення країни, проблеми формування та розвитку середнього класу в Україні за умов трансформаційної економіки. Розкрито роль середнього класу як економічно-активної частки суспільства, що є основою його стабільності.

Зміни, що відбуваються в українському суспільстві, зумовлюють необхідність вирішення питань, які постають у різних галузях економіки та державного управління. Одним із головних завдань є формування середнього класу, який стає базисом для старту й піднімає рейтинг нашої держави в міжнародному співтоваристві. На сучасному етапі формування середнього класу в Україні пов’язане, насамперед, з економічним розвитком держави в рамках розбудови ліберальних реформ та соціально орієнтованої економіки. Тому сьогодні в Україні формується політичне бачення значущості середнього класу як політичного стабілізатора та носія соціал-демократичних принципів; а як суб’єкт бізнесу він не має поки що достатніх умов для свого активного розвитку [4, с. 67].

Таким чином тема даного дослідження досить актуальна не тільки в теоретичній потребі сучасної науки визначення та розуміння сутності і специфіки поняття середнього класу, а й для дослідження в практичному плані шляхів розвитку та формування середнього класу, що є основою сильної держави.

Все більше вітчизняних та зарубіжних науковців і політиків, громадських діячів аналізують основи формування середнього класу. Серед них значний внесок у розвиток теоретичних засад формування середнього класу внесли такі відомі науковці, як В. Козьма, І. Кіянка, П. Бурдье, Е. Гідденс, О. Соскін, В. Кузьменко, Т. Ткаченко  та інші.

Аналіз наукових публікацій цих дослідників дає можливість виявити сутнісні риси середнього класу, його роль в сучасному суспільстві та визначити основні умови його формування.

          Так, В. Козьма наголошує на тому, що середній клас - домінуюча частина суспільства, ознаками якої є економічна незалежність, професіоналізм та висока самооцінка громадянина, яка ґрунтується на його усвідомленні своєї значимості в громадському житті. [2, с. 97].  О. Соскін до стандартних параметрів середнього класу відносить: сталі доходи, достатні для задоволення широкого кола матеріальних і соціальних потреб; значний рівень добробуту (ВВП, що припадає на одну особу), який дає змогу забезпечити процвітання власної сім’ї; наявність особистої власності та певної кількості майна (насамперед нерухомості); усвідомлення себе щасливою людиною, часткою спільного благополуччя; можливість раз на рік відпочивати всією сім’єю; висока тривалість життя тощо [3, с. 11]. І. Кіянка до цього класу відносить осіб з високою професійно-освітньою підготовкою та інтелектуальним потенціалом, що забезпечує їм значний попит на ринку праці [1, с. 37]. Дещо іншу інтерпретацію знаходимо у Т. Ткаченко, який до середнього класу відносить висококваліфікованих працівників та підприємців, їх доступ до високих технологій, що призводить до зміни стилю життя та способу роботи [4, с. 96].

Взявши до уваги різні точки зору щодо характеристик ознак середнього класу видно, що серед найбільш вагомих дослідники вважають дві ознаки: високий рівень доходів, який забезпечує високий рівень життя цього соціального угрупування; високий рівень освіти і професійної кваліфікації.

Сьогодні і політики, і науковці стверджують, що орієнтація на середній клас має бути наріжним каменем соціально орієнтованої держави, якою за Конституцією проголосила себе Україна [3, с. 12]. Але на тлі постійних суперечок й досі залишається невирішеним питання щодо того, кого саме можна віднести до середнього класу в Україні, і чи взагалі існують у нас прошарки, які до нього належать.

За період кризи збанкрутувала практично половина українських компаній, орієнтованих на сферу послуг, роздрібну торгівлю, а також виробництво продуктів харчування. Людей з гідним рівнем достатку, що вважаються в усіх розвинених країнах рушієм політичного й економічного життя, у нас залишилося лише 10 - 12%. Особливо боляче фінансова криза вдарила по тих, хто зараховує себе до середнього класу. Ще до кризи ця частина населення в Україні тільки формувалася, хоча відносив себе до цього класу кожен другий українець. Але, за даними соціологічного дослідження, проведеного в червні 2008 року, людей, що відповідають цій категорії за всіма ознаками (кваліфікаційними, майновими, освітніми), було не більше 17% [5].  І вони не можуть помітно вплинути ні на економічне, ні на політичне життя в країні. Про нинішній же стан середнього класу найкраще свідчить стан компаній, орієнтованих на нього: власники невеликих комерційних банків і торгових мереж, що заробили на представниках середнього класу мільйони, зараз або збанкрутіли, або зазнають збитки. Це говорить про те, що доходи цього прошарку населення значно скоротилися.

Беручи до уваги такі дані, на нашу думку для формування середнього класу, як економічно активної частини суспільства, необхідно звернути увагу на становлення підприємництва в державі. Малі та середні підприємства забезпечують гнучкість та стійкість економічної системи держави, наближують її до потреб конкретних споживачів, водночас виконують важливу соціальну роль, надаючи робочі місця та забезпечуючи джерело доходу для значних прошарків населення.

Розв’язання проблеми розвитку малого та середнього підприємництва - це необхідна умова розвитку економіки, ефективної реструктуризації виробництва та підприємств, розв’язання проблем бідності, а саме зайнятості населення, підвищення зростання рівня життя населення. Представники середнього класу, беручи участь в соціально-економічному житті держави отримують можливість впливати на її політику. При цьому вони підтримують розвиток підприємництва, ринкових  відносин, малого та середнього бізнесу. Середній клас - це також чи не найбільший прошарок економічних донорів, що вчасно сплачують податки і є значною споживчою групою. Окрім цього, середній клас активно береже і поширює цінності та традиції своєї країни.

Отже, середній клас складає значну соціально-економічну групу, що характеризується певними життєвими стандартами та повноцінно виконує свої функції, основною з яких є забезпечення стабільності у державі. Середній клас в Україні знаходиться у процесі формування. Населення, яке б мало усі класичні ознаки середнього класу, характерні для західного суспільства, небагато. Ту ж частину населення, яка має неповний набір ознак, таких як: активна споживацька поведінка та повага до приватної власності варто віднести до потенційного середнього класу, який для того, щоб стати “справжнім середнім класом” потребує державної підтримки.

 

Список використаних джерел

1. Кіянка І.  Ідея середнього класу як гаранта стабільного розвитку // Політичний менеджмент. - 2006. - №1. – С. 37-43.

2. Козьма В. Політичні ціннісні орієнтації українського середнього класу // Політичний менеджмент. – 2008. - №1. – С. 94-101.

3. Соскін О. Становлення національної буржуазії та середнього класу в Україні //Віче. – 2009. - №21. – С. 9-12.

4. Ткаченко Т.П. Середній клас в Україні: історична ретроспектива та сучасний стан // Держава та регіони. – 2007. – № 3. – С. 94-99.

5. Презентація результатів дослідження «Середній клас в Україні» // Національна безпека і оборона. – 2008. - №7. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу http://www.uceps.org/ukr/news