Экономические науки. Экономика предприятия

 

Палагнюк К.М., наук. кер. Попадюк О.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Проблеми розвитку малого підприємства в Україні

та шляхи їх вирішення

            Дослідження проблем розвитку малого підприємництва знаходиться в центрі уваги економічної науки. Це пояснюється тим, що мале підприємництво  охоплює основні аспекти господарської діяльності, визначаючи процес економічного росту.

Мале підприємство вважається найбільш динамічним елементом у структурі господарської діяльності.

Перші спроби теоретичного осмислення підприємництва почалися у XVII ст. Вагомий внесок у дослідження підприємництва зробили відомі західні вчені А.Сміт, Д.Рікардо, А.Маршал. Поміж сучасних вітчизняних досліджень, які займаються питаннями малого підприємства необхідно відзначити О.Барановського, Л.Воротіну, Д.Єханурова, Л.Хмелевську, З.Варналія, В.Гейця, В.Полікова, С.Мочерного.

Кожен з науковців по своєму виділяє основні характеристики малого підприємства, окреслює проблеми розвитку, а також шлях вирішення даних проблем. Та незважаючи на їх внесок у розроблення проблем підвищення ефективності функціонування малого підприємництва, рівень теоретичного опрацювання цього питання залишається недостатнім. Не повністю вирішені на мікрорівні основні проблеми, що стоять сьогодні перед малим підприємництвом та гальмують процес його розвитку.

Актуальність даної теми визначена в першу чергу вдосконаленням форм і методів державної підтримки малого підприємництва в контексті розвитку ринкових відносин. Мале підприємництво дає ринковій економіці гнучкість, мобілізує фінансові і виробничі ресурси населення, слугує серйозним фактором структурної перебудови і забезпечення проривів науково-технічного прогресу, вирішує проблему зайнятості та інші соціальні проблеми ринкового господарства. Ось чому становлення та розвиток малого підприємництва (звичайно, в єдності з великим) являє собою стратегічну задачу реформаційної економічної політики. [1, с. 60].

Значення вивчення проблем розвитку малого підприємництва підсилюється тим, що малому бізнесу менш за все пощастило у відношенні державної та іншої підтримки. 
Без підтримки держави і без власної внутрішньогрупової взаємодії малий бізнес не завжди може протистояти у конкурентній боротьбі великому капіталу, відстоювати свої економічні, політичні і соціальні інтереси.
Для того, щоб мале підприємництво ефективно розвивалося, потрібно виконати принаймні дві умови: можливість розширеного відтворення капіталу та затребуваність результатів праці. Тому одним із головних завдань у забезпеченні підвищенні ефективності розвитку малих підприємств України на сучасному етапі є суттєве вдосконалення управління фінансовими ресурсами, у тому числі їх структура [2, с. 111].
Зважаючи на теперішній стан економічного розвитку нашої держави, у якій мале підприємництво забезпечує менше 10% ВВП така тенденція може бути лише мрією через сукупність проблем, серед яких:

 -  недосконала система оподаткування, яка стає надто обтяжливою для малих виробників;

-   високий рівень тінізації у малому бізнесі;

- низький управлінський рівень, брак знань, досвіду та культури ринкових відносин;

-  недостатня інфраструкту­ра підтримки малого підприєм­ництва;

-  брак повної і вірогідної інформації про стан та кон'юнк­туру ринку, низький рівень кон­сультаційних послуг та спеціаль­них освітніх програм;

-    практична відсутність дер­жавної фінансово-кредитної підтримки;

-  недовіра західних партнерів та негативне психологічне ставлення населення до підприємців [3, с. 53].

Для розв'язання даних проблем, які на теперішній час перешкоджають ефективному розвитку малих підприємств потрібна зміна самої ідеології сутності підприємництва в Україні. Це свідчить про те, що подаль­ший розвиток ситуації без актив­ного та позитивного втручання держави може призвести до згор­тання (в основному через подаль­шу тінізацію) цього сектору еко­номіки з відповідним загостренням економічних проблем та посилен­ням соціальної напруги. Через те й виникає необхідність дійової дер­жавної політики підтримки мало­го підприємництва.

А з боку держави повинна відбуватись підтримка з ціллю стимулювання розвитку суб’єктів малого підприємництва, як надійного локомотиву створення середнього класу та двигуна економіки, і в той же час, обмежене втручання влади в діяльність підприємницьких структур, а найголовніше – виважена податкова політика та прозора і стабільна податкова система [4, с. 151].

Як відомо, на прикінці 2010 року, було прийнято Податковий кодекс, який вступив в силу з 1 січня 2011 року. В ньому зазначається тимчасове існування спрощеної системи оподаткування за єдиним податком, до моменту прийняття законодавчо-нормативного документу, що буде регулювати оподаткування малого бізнесу, більш того, ним створюється більше податкове навантаження на малий бізнес ніж раніше, в наслідок чого багато підприємств не можуть функціонувати, а деякі, навіть, виходять в тінь. Отже, ситуація щодо розвитку малого підприємництва та усунення основних недоліків з боку законодавства триває. На сьогоднішній день більше 51% суб’єктів малого підприємництва використовують альтернативні системи оподаткування однією з яких є єдиний податок. Тому основними шляхами покращення стану та розвитку малого підприємництва в Україні є: створення законодавчо нормативної бази зі сприятливими умовами розвитку малого бізнесу, а також вдосконалення податкової політики та забезпечення функціонування спрощеної системи оподаткування, більш того, таке вдосконалення має відбутися як найшвидше [5].

Роблячи висновки, необхідно підкреслити, що активізація розвитку малого бізнесу в Україні неможлива без активної участі держави, яка повинна не тільки створювати сприятливі умови для розширення сектору дрібних підприємств, а й безпосередньо підтримувати їх. У цьому зв’язку пріоритетними напрямками вдосконалення механізму державної підтримки малого бізнесу мають бути:

- виважена боротьба із корупцією та бюрократизмом;

- зниження рівня оподаткування, уведення додаткових податкових пільг;

- упровадження ефективних механізмів кредитування та страхування суб’єктів малого бізнесу, розповсюдження товариств взаємного кредитування та страхування;

- сприяння розвитку лізингових компаній, відпрацювання нових форм і методів їх співробітництва з малими господарськими структурами;

- формування дієздатної системи інформаційно-консультаційного обслуговуван-ня малих підприємств.

 

Література:

1. Виговська В.В. Малий бізнес України: сучасний стан і тенденції розвитку // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №1. - С. 59 - 63.

2. Кириченко О.А., Ваганов К.Г. Проблеми розвитку малого бізнесу в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №1. – С. 103 -118.

3. Комарницький І., Офік М. Проблеми розвитку малого і середнього підприємництва. // Регіональна економіка. - 2010. - №4. - С. 50-58.

4.  Варналій З.С. Основи підприємництва: Навч.посіб./ З.С.Варналій. – К.: Знання-Прес, 2010. – 239 с.

5.  Малий та середній бізнес-основа конкурентного середовища: Офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua.