К.е.н., доцент Клокар О.О.

Білоцерківський національний аграрний університет

Характеристика фінансово-кредитних відносин

господарюючих субєктів аграрної сфери

 

        Інтеграція України в СОТ, ефективна реалізація соціально-економічних реформ у даному напрямі та підвищення добробуту громадян, можливо лише за умови якісного формування фінансово-кредитних відносин між усіма господарюючими суб’єктами, передусім, аграрної сфери. Проте відсутність необхідних власних і складність залучення позикових коштів гальмує відтворення ресурсного потенціалу та розвиток сільського господарства в цілому. Так, у 2009 р. обсяг активів, власного капіталу підприємств, вітчизняних та іноземних інвестицій в сільському господарстві в порівнянні з промисловістю, транспортом і зв’язком та будівництвом зменшився в тричі     [1, с.108; 2, с.27; 3, с.34; 4, с.34-35]. Це погіршує результати фінансово-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств, доходи селян і підвищує вибуття робочої сили з аграрного сектора економіки в цілому. Тому актуальним питанням на сучасному етапі розвитку аграрної сфери є характеристика та вдосконалення формування фінансово-кредитних ресурсів  усіх господарюючих субєктів.

        Враховуючи актуальність описаних вище питань, головною метою даного етапу дослідження є характеристика особливостей формування фінансово-кредитних відносин субєктів аграрного сектора економіки.

        У результаті дослідження нами визначено провідні особливості формування фінансово-кредитних відносин між суб’єктами аграрного сектора економіки пов’язані (таблиця). Також встановлено, що умови та можливості залучення фінансово-кредитних ресурсів в сільське господарство є достатньо складними та не завжди забезпечують ефективність використання та повернення позикових коштів. Це підтверджується аналізом  відповідних показників на макро і мікро рівнях.

 

Таблиця

Особливості залучення кредитів та інвестицій в аграрний сектор економіки Київської області*

п/п

Захід

Інвестиції та кредити

Коротко-строкові

Довгосто-кові

1.

Оформлення відновлювальних кредитних ліній (можливість отримання та повернення коштів у будь-який час, але до кінця визначеного терміну кредиту)

 

 

 

+

 

 

 

-

2.

Залучення обігових коштів (купівля причіпного обладнання, ПММ, запасних частин тощо) у весняно-осінній період

 

 

+

 

 

-

3.

Оформлення нової техніки, обладнання та машин у заставу, яка використовується в процесі виробництва

 

 

+

 

 

-

4.

Оформлення не відновлювальних кредитних ліній (можливість отримання коштів визначеними частками у будь-який час, з поверненням лише в кінці визначеного терміну кредиту)

 

 

 

 

-

 

 

 

 

+

5.

Оформлення найбільш ліквідних будівель і споруд в заставу (ферма, тік, тракторна бригада, склад, контора тощо)

 

 

-

 

 

+

6.

Обовязкове укладання договору застави і договору страхування майна на суму в 1,5 рази вищу ніж застава 

 

 

+

 

 

+

7.

Укладання договору страхування майна виключно в страхових компаніях рекомендованими банком-кредитором

 

 

+

 

 

+

8.

Компенсація державою частини відсоткової ставки по кредиту (до 21% річних) при умові, що кредитні кошти використані виключно на виробничі потреби

 

 

 

+

 

 

 

+

9.

Надання інвестицій в будь-якій формі, на різні терміни з можливістю диференціації умов та термінів їх повернення

 

 

+

 

 

+

10.

Укладання фючерсних договорів на кредити та інвестиції з заставою і страхуванням не вирощеної продукції

 

 

-

 

 

+

*Складено за результатами досліджень автора в 2009 р. в аграрних підприємства Білоцерківського, Володарського, Кагарлицького та Фастівського районів Київської області.

 

        Тому враховуючи специфіку сільськогосподарського виробництва, на нашу думку, доцільно вжити таких заходів:

-  спростити систему оподаткування в аграрному секторі економіки, особливо для інвесторів;

-  забезпечити державну підтримку в оформленні кредитів під виробництво сільськогосподарської продукції;

-  розробити та реалізувати комплексні програми щодо розвитку фінансово-кредитних відносин у сільському господарстві. 

        На наш погляд, всі вищезазначені заходи сприятимуть надходження всіх форм капіталу в аграрного сектора економіки та сприятимуть комплексному розвитку галузі в цілому.

 

Література:

1.           Діяльність субєктів господарювання: Статистичний збірник. – К.: Державний комітет статистики України, 2010. – 448 с.

2.           Інвестиції та будівельна діяльність в Київської області:  Статистичний збірник. – К.: Головне управління статистики у Київській області, 2010. – 84 с.

3.           Сільське господарство Київської області: Статистичний збірник. – К.: Головне управління статистики у Київській області, 2010. – 399 с.

4.           Сільське господарство України: Статистичний збірник. – К.: Державний комітет статистики України, 2010. – 376 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

Авторська довідка

Клокар Олег Олександрович, к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту, Білоцерківського національного аграрного університету.

Адреса: Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченко, 20,  кв. 81. Електронна адреса: klokar@rambler.ru.

Контактні телефони (04563) 39-30-30 – дом., (050) 984-63-24 – моб.