Чекашкіна Марія Петрівна

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник

Дранович Михайло Петрович

 

Сфера державних закупівель в Україні та проблеми їх регулювання

 

        Державні покупки - це товари або ж послуги, які купує держава за рахунок державного бюджету. Такі закупівлі можуть проводитися для озброєння армії, придбання необхідного обладнання і так далі. Сюди ж входить так само і резервування, тобто закупівля продовольства, зерна, цукру тощо.   Виключенням може бути лише послуги, які купуються у фізичних осіб, осіб які не відносяться до суб'єктів підприємницької діяльності або ж згідно з договорами взаємного надання послуг.

        Основним завданням дослідження даного питання – визначити суть держаних закупівель та зазначати основні проблеми  у сфері державних закупівель.

         Проблему даної теми розглянув науковець Підмогильний О.О. у своїй праці “ Актуальні проблеми регулювання сфери державних закупівель в Україні в сучасних політичних та економічних умовах ”[1].

     Найбільш поширеним методом державних закупівель на сьогоднішній день в Україні є проведення конкурсних торгів, тобто тендерів. Діяльність вітчизняних підприємств у цій сфері регламентується відповідним законом, нова редакція якого набрала чинності на початку минулого року.

     Згідно законодавства, тендерні закупівлі можуть мати форму відкритих або двоступеневих торгів, запита цінових пропозицій, попередньої кваліфікації учасників та закупівлі в одного учасника. Під дію згаданого закону підпадають тендерні закупівлі, предмет яких має вартість, що дорівнює або перевищує сто тисяч гривень - у випадку придбання товарів чи послуг[2].

     Якщо ж тендерні закупівлі присвячено пошукам підрядника на виконання певних робіт, то вартість таких робіт повинна дорівнювати або бути більшою, ніж триста тисяч гривень. Уповноваженим органом, що бере на себе державне регулювання та контроль проведення зазначених вище процедур, призначено Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

     Саме тому будь-які підприємства можуть проходити лише після направлення їх замовником відповідної інформації до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Якщо мова йде про використання бюджетних коштів, то аналогічна інформація про тендерні закупівлі має надійти також до Рахункової палати та Головного контрольно-ревізійного управління.

    Здійснюються тендерні закупівлі кожним державним підприємством згідно річного плану, що розробляється та затверджується у встановленому порядку. Оголошення ж про тендерні закупівлі мають публікуватися у офіційному інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" та на спеціалізованому веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, завданням яких є також висвітлення інших питань, що стосуються зазначеної сфери, зокрема підсумків процедур конкурсних торгів [4].

      Використовуючи дані державного реєстру закупівель за 2010рік, наведемо статистику.

     Устаткування для автоматичного оброблення інформації придбано  від 28.07.2010 було придбано на суму 1 038 906,00грн.  

   Послуги з технічного обслуговування і ремонту конторських, лічильних машин та комп’ютерної техніки за 15.06.2010 на суму 196 176,41грн.

    Роботи з реконструкції нежитлового будинку для розміщення територіального управління Рахункової палати по м. Києву та Київській області на вул. В. Гетьмана у Солом’янському  районі м. Києва (улаштування окремих мереж слабострумового комплексу) за 07.05.2010 на суму 418 611,00грн.

     Послуги з комплексного обслуговування приміщень адміністративних будинків Рахункової палати по вул. М.Коцюбинського 7, 7-А на 2010рік на суму 1 347 683,80грн [5].

     Доступ для користувачів до інформації, що розміщена на веб-порталі з питань державних закупівель, створеному уповноваженим органом, є безоплатним.

     Оголошення про заплановану закупівлю може оприлюднюватися на веб-сайтах замовників або головних розпорядників бюджетних коштів у розділі "Державні закупівлі" та у друкованих засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

    Інтернет-ресурси, на яких оприлюднюється інформація з питань державних закупівель, повинні відповідати встановленим законодавством вимогам щодо захисту інформації.

     Річний план державних закупівель та зміни до нього оприлюднюються шляхом розміщення в Інтернеті (на власному веб-сайті або за його відсутності на веб-сайті головного розпорядника державних коштів) протягом десяти календарних днів з дати їх затвердження.

     У разі, коли у процедурі закупівлі можуть брати участь нерезиденти, оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників розміщуються у міжнародному виданні, визначеному уповноваженим органом, чи міжнародній мережі електронного зв'язку в разі, коли очікувана вартість предмета закупівлі перевищує суму, еквівалентну:

для товарів - 200 тис. євро; для послуг - 300 тис. євро; для робіт - 500 тис. євро. [3].

      Положення спеціально уповноваженим центральним органом  виконавчої влади з питань координації держзакупівель визначило Міністерство економічного розвитку і торгівліУкраїни.

     До його основних функцій у цій сфері відносять:

-         розроблення проектів нормативно-правових актів щодо функціонування системи закупівель;

-         розглядання скарг, поданих учасниками до моменту укладання договору про закупівлю;

-         надання роз’яснень щодо порядку застосування законодавства у сфері закупівель;

-         затвердження навч програми з питань підготовки спеціалістів у сфері здійснення закупівель та підвищення їх кваліфікації;

-         здійснення в рамках своїх повноважень контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері закупівель [3].

     До основних проблемних питань регулювання діяльності Міністерства економічного розвитку та торгівлі України в сфері державних закупівель, які потребують вирішення слід віднести:

1)    фактичну відсутність належного оперативного та системного державного контролю за витрачанням державних коштів, що призводить до геометричного зростання порушень у сфері державних закупівель;

2)    невелика чисельність кадрового потенціалу, що здійснює координацію сфери державних закупівель (у центральному апараті мініекономіки – 24 осіб, а його територіальних підрозділах такі фахівці відсутні взагалі), призводить до зволікання з розглядом скарг на незаконні дії замовників торгів та здійснення перевірок щодо дотримання розпорядження держаних коштів чинного законодавства [1].

 

Список використаних джерел:

1)  Підмогильний О.О. Актуальні проблеми регулювання сфери державних       

    закупівель в Україні в сучасних політичних та економічних умовах/ О.О.  

    Підмогильний// Держава та регіони: Серія: Державне управління. – 2010

    -№1. – с.93-97.

2)  З.У. “Про здійснення державних закупівель” від 1 червня 2010р. №2289-

    VI// Відомості ВРУ. – 2010, - №33-с.1140-1180.

3)  З.У. “Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти: Постанова

    КМУ від 17.10.2008р.№921. (зі змінами)// елетронна адреса

   http://rada.gov.ua/

4)  http://kmu.go.ua/

5) http://e-tenders.com.ua/