Фарбітна Г.В.

Науковий керівник: Шелест О.Л.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Державна податкова система України

                                                       

Державна податкова система є частиною державного організму, який потребує радикальних перетворень до рівня сучасного правового демократичного суспільства з відкритою економікою, тому реформування податкової системи є однією з найважливіших та актуальних проблем.

 Європейська інтеграція є одним із пріоритетних напрямів державної політики держави для впровадження якої здійснюються послідовні кроки, спрямовані на вдосконалення її координації, планування, реалізації та моніторингу. Основою міжнародної економічної інтеграції є насамперед відповідний рівень економічного розвитку.

Проголошений курс України на європейську та євроатлантичну інтеграцію передбачає, зокрема, реформування податкової системи України, для чого чинні норми та положення, що регулюють процес оподаткування, необхідно змінити відповідно до обраних пріоритетів та напрямів розвитку податкової системи, вибудувати їх у впорядковану, єдину, логічно узгоджену систему, адаптувати її до податкового законодавства ЄС.

Трансформація Державної податкової служби України в орган державного управління європейського зразка, а також реформування системи оподаткування з урахуванням світових стандартів і законодавства ЄС є важливою частиною подальшої європейської інтеграції України.

Основною метою податкової політики ЄС є створення для компаній різних країн у межах спільного ринку таких правових умов, що відповідали б аналогічним умовам внутрішнього ринку цих країн. Однією зі складових цієї політики є визначення податкових правил, які повинні бути нейтральними з точки зору конкуренції у ЄС і в той же час підвищували б конкурентоспроможність кожної держави на міжнародному рівні.

Зараз у наукових і політичних колах, у державних інститутах України та інших країн СНД широко розповсюджені не тільки позитивні оцінки результатів 50-річного розвитку європейської інтеграції, але й заклики до перенесення її досвіду на вітчизняний грунт.  Разом з тим багато спеціалістів-міжнародників досить критично оцінюють здійснення подібних проектів, вважаючи, що для цього потрібні цілком об'єктивні передумови, а головне - потрібен час.

Тому сьогодні на офіційному рівні Україна не ставить перед собою завдання отримати конкретні часові рамки вступу до ЄС, то основна увага приділяється здійсненню внутрішніх перетворень у державі з метою досягнення європейських стандартів.

В першу чергу перетворення стосуються нормативно-правової бази оподаткування, яка в Україні є складною, неоднорідною та нестабільною, а окремі законодавчі норми - недостатньо узгоджені, інколи суперечливі. Через наявність у законодавчих актах норм непрямої дії значна кількість питань у сфері оподаткування регулюється підзаконними актами. Такий стан правової бази може бути виправданий на початковому етапі формування податкової системи, однак неприйнятний на даному етапі розвитку економіки.

Найвагомішим кроком в напрямі вдосконалення податкового законодавства є прийняття Податкового кодексу України - документа, що повинен забезпечити ефективність і прозорість процесу адміністрування податків та високий рівень довіри між платником податків і податковими органами, сприяти створенню в державі бізнес-середовища, всі суб`єкти якого працюватимуть у рівних умовах.

Серед новацій, що знайшли своє відображення у Кодексі - адаптація українських реалій до європейського досвіду, зокрема, продовження терміну для сплати деяких податків, що сприятиме розвитку інноваційно-інвестиційної моделі економіки України. Передбачається також розширення бази оподаткування при загальному зменшенні податкового тиску, стимулювання придбання підприємствами енергозберігаючого обладнання, вдосконалення схеми взаєморозрахунків між центральними та місцевими бюджетами.

 Податковий кодекс містить норми, спрямовані на стимулювання розвитку бізнесу, забезпечення інвестиційної привабливості держави і, відповідно, забезпечення високих темпів зростання економіки. Він, зокрема:

¾                         забезпечує поетапне зниження податкового навантаження на платників податків шляхом впорядкування ставок податку на прибуток підприємств та ПДВ;

¾                         запроваджує відстрочення податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток для підприємств, які реалізують інвестиційні проекти, шляхом надання інвестиційного податкового кредиту з податку на прибуток та нових правил амортизації;

¾                         розширює податкову базу та покращує адміністрування податків і зборів;

¾                         впроваджує норми з спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, що дозволять створити належне нормативно-правове поле для подальшого розвитку підприємницької діяльності, а також сприятиме подальшому становленню малого підприємництва в Україні.  

Створення ефективної високопрофесійної та підзвітної суспільству державної податкової служби, яка реалізовуватиме державну податкову політику, сприятиме наповненню дохідної частини бюджету держави і забезпечить умови для фінансування на належному рівні соціальних програм. Це, у свою чергу, матиме істотний вплив на забезпечення гідного рівня життя громадян та їх соціального захисту.

Отже, для нашої країни європейська інтеграція - це шлях модернізації економіки, подолання технологічної відсталості, залучення іноземних інвестицій і новітніх технологій, створення нових робочих місць, підвищення конкурентної спроможності вітчизняного товаровиробника, вихід на світові ринки, насамперед, на ринок ЄС. Конец формы