Ванзонкіна К.А.

Научний керівник: Владимиров С.В.

Донбаський державний технічний університет

 

ВПЛИВ БАЗИСНИХ УМОВ ПОСТАЧАННЯ НА

ЗОВНІШНЬОТОРГІВЕЛЬНІ ЦІНИ

 

При встановленні контрактної ціни певного товару застосовуються різні поправки, найважливішими з яких є базисні умови постачання. Під ними розуміють умови відображення у фактурній  ціні витрат на транспортування, завантаження, розвантаження, страхування та митне оформлення товарів у разі їхнього перетину митного кордону тієї чи іншої країни.

В Україні базисні умови постачання регламентуються правилами «Інкотермс» у редакції 2000 р. Правила містять 13 базисних умов постачання, які залежно від ступеня розподілу між продавцем та покупцем зобов’язань щодо постачання товару та відповідальності за ризики пошкодження чи загибелі вантажу поділяються на чотири групи [1]

Але вже з 1.01.2011 вступили в силу нові правила «Інкотермс 2010», які наразі на митній території України ще не використовуються. Безперечною перевагою правил «Інкотермс 2010» є більш широка сфера використання даного документу. Діюча версія «Інкотермс-2000» використовуэться при підписанні зовнішньоторгівельного договору, тоді як редакція 2010 року дозволяє використовувати провила  як в міжнародній так і у внутрішній торгівлі, в рамках однієї держави або інтеграційних об’єднань, таких як ЄС, СНД та ін.

Всі терміни «Інкотермс 2010» зараз представлені двома окремими групами : терміни які використовуються при перевезенні будь-яким видом транспорту чи видами транспорту (EXW, FCA, CPT, CIP, DAT, DAP, DDP); терміни, які використовуються при перевезенні морським та внутрішнім водним видом (FAS, FOB, CFR, CIF).

У 2009 році страхові ринки прийняли виправлені умови  страхування вантажів (LMA/IUA). Терміни Вартість, Страхування та Фрахт (CIF) та Перевезення і Стахування сплачені (CIP) буди змінені для того щоб це показати. Поправки також проясняють інформацію щодо забов’язань відносно страхування.

Інкотермс 2010 прагне до того, щоб зменшити вірогідність того, що покупцям прийдеться платити двічі за транспортне обслуговування на терміналі [2].

 Розглянемо статистику вибору базисних умов постачання на рис.1.

Так при експорті найбільш вживаними вважаються  терміни FCA, FOB та EXW відповідно, розглянемо більш детально формування ціни при цих умовах поставки [3]

FCA "Free Carrier" ("Франко перевізник") означає, що продавець здійснив передачу товару перевізнику чи іншій особі, іменовану надалі покупцем, у своїх приміщеннях або в іншому обумовленому місці.

Згідно FCA  від продавця вимагається виконання формальностей для вивозу, якщо такі використовуються. Однак продавець не повинен виконувати митні формальності для ввозу, сплачувати імпортне мито чи виконувати інші митні формальності при ввозі. FOB "Free on Board" ("Вільно на борту") означає, що продавець поставляє товар на борт судна, номінованого покупцем в пойменованому порту відвантаження, або забезпечує надання поставленого таким чином товару. Ризик втрати або ушкодження товару переходить, коли товар знаходиться на борту судна, і з цієї миті покупець несе усі витрати.[2].

EXW "Ех Works" ("Франко завод") означає, що продавець здійснює постачання, коли він надає товар в розпорядження покупця у своїх приміщеннях або в іншому узгодженому місці (тобто на підприємстві, складі і так далі).

При імпорті товару,найбільш вживаними є терміни CIF, CIP та вже вище розглянутим FCA.

CIF "Cost, Insurance and Freight" ("Вартість, страхування і фрахт") означає, що продавець поставляє товар на борт судна або надає поставлений таким

 

 

Рис.1 Статистика вибору базисних умов постачання

 

чином товар. Ризик втрати або ушкодження товару переходить, коли товар знаходиться на борту судна. Продавець зобов'язаний укласти договір і оплачувати усі витрати і фрахт, необхідні для доставки товару до пойменованого порту призначення.

Продавець також укладає договір страхування, покриваючий ризик втрати або ушкодження товару під час перевезення [4].

CIP "Cost Insurence Paid" ("Перевезення і страхування сплачені до") означає, що продавець виконав постачання товару перевізникові або іншій особі, вказаній продавцем в узгодженому місці, а продавець зобов'язаний укласти і сплатити витрати перевезення, необхідного для доставки товару до названого місця  призначення [2].

Проаналізуємо  витрати для цих видів базисних умов поставки, для цього побудуємо таблицю 1

Таблиця 1.

Витрати найбільш вживаних базисних умов поставки «Інкотермс 2010»

Витрати

Для експорту

Для імпорту

FCA

FOB

EXW

CIF

CIP

FCA

Пакування та маркування

+

+

+

+

+

+

Навантаження

+

+

 

+

+

+

Доставка до основного перевізника

+

+

 

+

+

+

Митне очищення для експорту

+

+

 

+

+

+

Страхування

 

 

 

+

+

 

Навантаження на основний транспорт

 

+

 

+

+

 

Оплата основного транспорту

 

 

 

+

+

 

Розвантаження

 

 

 

 

+

 

Митне очищення для імпорту

 

 

 

 

+

 

Доставка до основного транспорту

 

 

 

 

 

 

Розвантаження на складі

 

 

 

 

 

 

Загалом

4

5

1

7

9

4

 

Побудуємо графік на базі отриманих данних

 

Рис.2 Залежність умов поставки та ціни

 

Таким чином, проаналізувавши статистичні данні бачимо, що при виборі базисної ціни поставки привілегії віддаються умовам які є найбільш приянятні як для продавця так і для покупця. По-перше, для продавця не вигідно використовувати умови групи D, тому що у цю группу включаються такі додаткові витрати як митне очищення для імпорту, розвантаження та ін..Ці витрати призведуть до вилучення з обороту найбільш ліквідних активів, що є ризиковим особливо якщо угода укладена з не надійним покупцем. По-друге, використання терміну EXW для імпорту не вигідно для покупця з тих же міркувань. Тому обираються, так би мовити, компромісні варіанти, які б були прийнятні як для покупця так і для продавця.

Література:

1. Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Навч.посібник: 2-ге вид., випр. і доп. / За заг. ред. А. І. Кредісова. - К.: ВІРА-Р,

2. bin.ua/.../108787-novye-pravila-inkoterms-2010-vstupayut-v-silu-s-1.html

3. 128846Tacis SMERUS 9802 «Навыки экспортной деятельности»

4. http://www.urist.in.ua/showthread