Економічні науки/2. Фінансові відносини

Студентка ІV курсу Маслічук С.А., к.е.н. Івашко О.А.

Волинський національний університет імені Лесі Українки, Україна

Запровадження обов’язкового медичного страхування в Україні: проблеми і перспективи

В Україні тривалий час існує проблема підвищення рівня державної охорони здоров’я, тому постає питання про пошук оптимальних джерел її фінансування. Одним із таких джерел може стати медичне страхування,  метою якого є збереження здоров’я населення, забезпечення досягнення біологічного довголіття, встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання безоплатної медичної допомоги на засадах соціальної рівності і доступності незалежно від віку, статі, стану здоров’я за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування  відповідно до стандартів надання медичної допомоги.

Проблемою запровадження обов’язкового медичного страхування займаються такі науковці як В.В. Рудень, Н.Є. Буркат, В.М. Лехан, С.І. Загаєвський, В.М. Войцехівський та інші. Вони виступають за якнайшвидше впровадження цього виду страхування, оскільки це допоможе покращити якість надання медичних послуг і  відійти від залишкового принципу фінансування охорони здоров’я. Іх опоненти вважають, що кризові явища в економіці не дадуть змогу сформувати страхові фонди для забезпечення всіх нагальних потреб населення України[2].

Основною проблемою, що постає у сфері медичного обслуговування є невідповідність існуючим потребам обсягів коштів, що спрямовуються на фінансування цієї галузі з офіційних джерел. Діюча система медичного забезпечення в Україні перебуває в глибокій організаційно-структурній та фінансовій кризі, що характеризується нерівномірним розподілом ресурсів у системі, низьким рівнем розвитку надання первинної медичної допомоги, низькою часткою видатків на охорону здоров’я по відношенню до ВВП[3].

Одним із шляхів вирішення зазначених проблем може стати медичне страхування, як обов’язкове, так і добровільне. В європейських країнах частка добровільного медичного страхування у фінансуванні системи охорони здоров’я становить 5-15%. Аналізуючи витрати середнього українського домогосподарства, можна зробити висновок, що для більшості українців добровільне медичне страхування сьогодні є недоступним. Отже, головним напрямом реформування галузі охорони здоров’я є забезпечення впровадження обов’язкового медичного страхування, яке базується на принципах загальності, державності та некомерційності. Принцип загальності полягає у тому, що всі громадаяни, незалежно від статі, віку, стану здоров’я, рівня особистого доходу мають право на одержання медичних послуг. Принцип державності означає, що кошти обов’язкового медичного страхування – це державна  власність. Держава забезпечує сталість системи обов’язкового медичного страхування і є безпосереднім страхувальником для непрацюючої частини населення. Обов’язкове медичне страхування характеризується безприбутковістю та жорстким контролем держави, що  забезпечує стабільність надходження коштів до страхового фонду[1].

Враховуючи сучасний стан фінансування системи охорони здоров’я в Україні, впровадження обов’язкового медичного страхування є неминучим. Впровадження цього виду страхування повинно забезпечити рівні можливості всіх громадян на ефективне медичне обслуговування. Також цей вид страхування має вирішити такі завдання:

- залучити додаткові позабюджетні джерела фінансування охорони здоров’я;

- визначити правові, соціальні, організаційні засади загальнообов’язкового державного медичного страхування населення в Україні;

- створити умови для вирівнювання обсягу та якості медичної допомоги, що надається громадянам на всій території України;

- забезпечити захист інтересів застрахованих осіб.

Отже, на основі проведеного дослідження, можемо зробити висновок, що на сучасному етапі розвитку вітчизняної системи охорони здоров’я впровадження обов’язкового медичного страхування є основним стратегічним кроком у реформуванні галузі охорони здоров’я.

 

Література:

1. Проект Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування» №3155 від09.04.2010 р. http/portal.rada.gov.ua

2. Кондрат І.Ю., Городиловська О.Я. «Проблема запровадження та перспективи розвитку обов’язкового медичного страхування в Україні»/ Кондрат І.Ю., Городиловська О.Я.// Науковий вісник НЛТУ України.- 2010.

3. Мних М.В. «Медичне страхування та небхідність його запровадження в Україні»/ М.В.Мних// Фондовий ринок.-№36.- 2007р.