Экономические науки/Финансовые отношения

Палагнюк К.М., наук. кер. Мінасян В.Л.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Причини виникнення бюджетного дефіциту та основні напрями його подолання в Україні

 

Постановка проблеми. На нинішньому етапі розвитку економіки держави все більшої гостроти набуває необхідність докорінного реформування бюджетних взаємозв'язків як за доходами, так і за видатками, а також міжбюджетних відносин. Це зумовлюється насамперед тим, що в ринкових умовах бюджет є основним джерелом фінансового забезпечення соціально-економічної політики в державі.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Про актуальність даної теми свідчать присвячені праці науковим дослідженням питань дефіциту державного бюджету багатьох відомих вітчизняних та російських економістів, серед яких І.С. Невінчаний, О.Д. Василик, В.Й.Башко, О.Ю. Сова, С. Льовочкін І.Луніна, та інші.

Метою статті є дослідження наслідків дефіциту державного бюджету, його впливу на розвиток економіки, виявлення основних причин виникнення бюджетного дефіциту, а також вироблення на основі дослідження можливих шляхів його подолання в Україні.

Виклад основного матеріалу. У фінансовій системі кожної країни центральне місце належить бюджету, який є одним із найважливіших інструментів фінансової політики та невід’ємним елементом ринкових відносин, оскільки за допомогою бюджету держава концентрує певну частину валового внутрішнього продукту і централізовано його перерозподіляє [1, с.98].

Основними причинами виникнення бюджетного дефіциту є :

·           кризові явища в економіці, неефективність фінансово-кредитних зв’язків;

·           надзвичайні події, що потребують використання великих коштів, а звичайних ресурсів для цього не вистачає;

·           нездатність влади тримати під контролем фінансові ситуації;

·           нецільове та неефективне використання бюджетних коштів;

·           застосування тіньових схем в економіці;

·           структурна розбалансованість економіки та несвоєчасне й неефективне проведення структурних перетворень;

·           збереження значної кількості нерентабельних державних підприємств, що одержують дотації тощо [3, с. 22].

Ці причини сприяють зниженню доходів бюджету і значному збільшенню дефіциту, що, в свою чергу, призводить до інфляційних процесів. І вирішувати ці питання потрібно, в першу чергу, через збалансування бюджету за рахунок наповнення дохідної частини, ефективності витрачення бюджетних коштів, скорочення мережі бюджетних установ та удосконалення структури управління [4, с. 205].

В більшості країн світу дефіцит бюджету становить від 2% до 15% валового внутрішнього продукту при середньосвітовій його величині 4,5%. Існує тенденція до стабілізації бюджетного дефіциту у середньосвітовому вимірі 4-5%. Слід зазначити, що розмір бюджетного дефіциту, який перевищує 5% валового внутрішнього продукту, призводить до різкого зниження інвестиційної активності, що переростає в подальшому в різні форми кризових явищ [2, с. 256].

Дефіцит бюджету означає перевищення видаткової частини над дохідною. Він є показником негативних явищ в економіці, що зумовлюють інфляцію грошової одиниці ( табл.1).

Таблиця 1

Доходи, видатки, дефіцит  бюджету України за 2010 рік

 

План,

млн. грн.

Факт,

млн. грн.

Виконання,

%

Доходи

(зведений бюджет), ут.ч.:

 

249251,6

 

240615,2

 

96,5

- загальний фонд

210091,4

207472,7

98,8

- спеціальний фонд

39160,2

33142,5

84,6

Видатки

ведений бюджет), ут.ч.:

 

324785,1

 

303588,7

 

93,5

- загальний фонд

241479,6

238314,9

98,7

- спеціальний фонд

83305,5

65273,8

78,4

Дефіцит

ведений бюджет), ут.ч.:

76597,7

 

 

64265,5

 

83,9

- загальний фонд

30347,2

30650,7

101,0

- спеціальний фонд

46237,7

33614,8

72,7

Джерело: Сайт Державного комітету статистики України [електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: www.ukrstat.gov.ua

Державний бюджет у 2010 році не виконано як за доходами, так і видатками. Доходи державного бюджету, в цілому, становили 240615,2 млн. грн., або 96,5% запланованого обсягу (249251,6 млн. грн.). Видатки державного бюджету проведені в сумі 303588,7 млн. грн., або 93,5% плану (324785,1 млн. грн.) [8].

В результаті, дефіцит державного бюджету становив 64265,5 млн. грн., або 83,9% плану, у тому числі загального фонду - 30650,7 млн. грн., або 101%. Дефіцит спеціального фонду становив 33614,8 млн. грн., або 72,7% плану [7].

Виходячи з цього, очевидно, що для більшого збалансування бюджету необхідно певним чином збільшити дохідну частину бюджету або дещо зменшити видаткову, але в тих межах, які б не загрожували розвитку виробництва та не знижували б життєвий рівень населення та якість життя.

Бюджетний дефіцит потребує застосування термінових заходів держави щодо його ліквідації. Насамперед, це скорочення витрат бюджету. Доцільними є зміни в податковій і кредитній політиці, які призвели б до пожвавлення економічного життя, передусім до зростання виробництва та його ефективності. В іншому випадку дефіцит бюджету стає додатковим найбільш несправедливим податком з населення. Бюджетний дефіцит - явище майже постійне в економіці кожної держави, тому важливого значення набувають його розміри та методи ліквідації [6, с. 86].

Бюджетний дефіцит вимагає постійного пошуку шляхів його подолання, тобто збалансування доходів і витрат бюджету. З цією метою необхідно:

           вдосконалити податкову систему, забезпечити оптимальний рівень податкових вилучень для формування бюджетів усіх рівнів і створення сприятливих умов для підприємницької діяльності;

           посилити відповідальність суб’єктів господарювання та їх керівників, зокрема особисту майнову і кримінальну відповідальність, за дотриманням вимог законодавства, своєчасність і повноту розрахунків з бюджетом та державними позабюджетними фондами;

           залучити до інвестиційної сфери особисті заощадження населення;

           забезпечити фінансову підтримку малого та середнього бізнесу шляхом розробки і виконання цільових програм розвитку малого і середнього підприємництва;

           запровадити жорсткий режим економії бюджетних коштів;

           перейти від бюджетного фінансування до системи надання субсидій, субвенцій, інвестиційних позик суб’єктам господарювання;

           запровадити науково обгрунтовану систему прогнозування значень  показників, що беруться за основу формування доходів і видатків бюджету, використовувати при бюджетному плануванні нормативи бюджетної забезпеченості. [5, с. 99].

Висновок. Отже, сьогодні в умовах спаду виробництва, відсутності його підтримки, посилення фінансової нестабільності, кризи неплатежів, невиконання доходів бюджетів всіх рівнів процес зростання дефіциту бюджету дослідження цього явища є актуальним і вимагає подальшого його вивчення.         Представляючи собою фінансове явище, бюджетний дефіцит не обов’язково відноситься до надзвичайних, виняткових подій. У сучасному світі немає держави, яка в ті чи інші періоди своєї історії не стикалася б з бюджетним дефіцитом.          

Класичними напрямами скорочення дефіциту бюджету є збільшення доходів бюджету, зменшення його видаткової частини, зовнішні і внутрішні запозичення емісійний дохід. Проте необхідно враховувати позитивні і негативні заходи застосування кожного з них, а саме проведення оптимальної податкової політики, розумне поєднання внутрішніх і зовнішніх джерел фінансування бюджетного дефіциту, оптимізація державних видатків, забезпечити фінансову підтримку малого і середнього, удосконалити інструменти залучення до інвестиційної сфери особистих заощаджень населення тощо.

Очевидно, що бюджетна система України, а головним чином бюджетний дефіцит, потребує ще вдосконалення.

 

Література:

1. Василик О.Д. Державні фінанси України: Навч. посібник / О.Д. Василик – К.: Вища школа, 2010 р. 368 с.

2. Юрій С.І. Бюджетна система України : Підручник / С.І. Юрій – К.: НІОС, 2009 р. – 381 с.

3. Сова О.Ю. Сутність та види дефіциту державного бюджету // Фінанси України. – 2010. – № 9. – С. 20-25.

 4. Павлюк К.В. Фінансові ресурси держави : Підручник, К.В. Павлюк – К.: НІОС, 2008 р. – 277 с.

5. Невінчаний І.С. Основні шляхи подолання бюджетного дефіциту в Україні // Формування ринкових відносин. – 2010. –  № 6. – С. 98-101

6. Дьяконова І.М. Удосконалення методів фінансування дефіциту бюджету України / І.М. Дьяконова // Економіка України. 2011, №2. С.84-88.

7. Міністерство фінансів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http : www.minfin.gov.ua Назва з екрану.

  8. Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http : // www.ukrstat.gov.ua. – Назва з екрану.