Мозговенко Ю.,Чабаненко І.Л.

Донбаський державний технічний університет

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ПІДПРИЄМСТВ ВУГІЛЬНОЇ ГАЛУЗІ В УКРАЇНІ

 

Вугільна промисловість України є однією з базових галузей економіки, та на сьогодні вона має критичний стан. Покращення  стану  вугільної галузі можливе через ефективне використання основних засобів підприємства, так як метою використання основних засобів підприємства є можливість розширення обсягів випуску і реалізації без додаткового залучення ресурсів або визначення потреби у відновленні або розширенні виробничого потенціалу.

 

Вугільна промисловість була і залишається  базовою галуззю економіки України і відіграє важливу роль в питанні забезпечення енергетичної безпеки країни. Доля вугілля у загальному обсязі органічного палива в надрах України становить 95%[1]. На даний час у державному секторі вугільної галузі налічується 130 підприємств, але інноваційна модель реформування вугільної промисловості передбачає ліквідацію багатьох вугільних шахт з 2011 по 2016 рік. [2].

На сьогодні  більшість вугледобувних підприємств знаходиться у кризовому стані, та фактично є банкрутами, які продовжують функціонувати в ринкових умовах лише за рахунок надання державної підтримки, це можна побачити на прикладі ВВП  Шахта «Ніканор - Нова».

 

Таблиця1 - Надання державної підтримки ВВП  Шахті «Ніканор - Нова»

Державна підтримка

2007 рік

2008 рік

2009 рік

Державна підтримка фактична

21856

37325

48767

Державна підтримка яку потребує підприємство

35662

37325

61202

Також знизився людський потенціал галузі — за останні 16 років чисельність працівників зменшилася на 640 тис.осіб, або на 74 відсотки загальної кількості працівників.

Ситуація, що зараз склалася в українській вугільній промисловості, дуже складна і вимагає вирішення. Необхідні зміни і новий підхід до вирішення проблем вугільної галузі. На Україні є багато шахт, що при відповідному підході до їхньої реструктуризації можуть стати прибутковими[3].

Надзвичайно серйозною причиною кризи у вуглевидобувній промисловості є знос основних фондів.

 Основні фонди - це матеріальні цінності, що використовуються у виробничій та невиробничій сферах діяльності підприємства понад один календарний рік з початку введення їх в експлуатацію[5]. І саме питома вага основних фондів  у структурі балансу є найбільшою, що можна побачити з таблиці 2.

 

Таблиця 2 – Питома вага основних засобів в сумі валюти балансу

Показники

ДХК «Ровенькиантрацит»

Шахта ім.В.В. Вахрушева

ДХК «Луганськвуголь» ВВП Шахта «Ніканор - Нова»

ВО

«Орджонікідзе -вугілля»

ДП "Шахта «Ольховатська»

 

тис.грн

%

тис.грн

%

тис.грн

%

Необоротні активи, всього:

в том числі

258700

 

90,14

 

222525

 

77,85

 

103734

 

 

93,8

 

-основні засоби

193878

67,56

211977

74,17

102769

92,93

Оборотні активи

24053

8,38

245742

85,98

5644

5,10

Баланс

286983

100

285806

100

110586

100

 

Ступінь зносу основних фондів за останні 25 років зросла до 70%, а в деяких випадках і більше. Є потреба у випереджаючому зростанні капіталовкладень у нові технології, модернізацію основних фондів з урахуванням тривалого інвестиційного циклу[3]. Тому ефективне  використання основних засобів може підвищити стан  підприємств вугледобувної галузи. 

Роль основних засобів у процесі виробництва, особливості їх відтворення в умовах ринкової економіки зумовлює особливі вимоги до інформації про наявність, рух, стан і використання основних засобів. Ринкова система управління потребує більш оперативної та комплексної інформації щодо основних засобів. Практика підприємств свідчить, що облік основних засобів ще більше ускладнився. Існує ряд проблем, які негативно впливають на процес управління виробництвом і знижують ефективність використання основних засобів. Україна має великий економічний потенціал, ефективність її господарства залежить від того, як використовується цей потенціал, зокрема основні виробничі засоби.

Розраховуючи економічну ефективність використання основних засобів, використовують систему натуральних і вартісних показників, а також співвідносні оцінки темпів зростання випуску продукції і темпів зростання обсягу; фондоозброєності праці та її продуктивності.  Для узагальнюючої характеристики ефективності використання основних засобів служать показники фондовіддачі, фондомісткості, рентабельність. У процесі дослідження вивчається динаміка перерахованих показників, проводиться порівняльний аналіз за різними напрямами, визначаються фактори зміни їх величиниp[5].

Значний внесок у розробку теоретичних основ і практичних проблем ефективного використання основних засобів підприємств посідає чільне місце у дослідженнях таких українських економістів як М. Герасимчук, І. Лукінов, Б. Кваснюк, М. Чумаченко, А. Чухно, А. Золотарьов, В. Клочко, Г. Одинцова, П. Орлов, М. Хохлов, І. Волик, І. Швець, І.  Лукінова,  С.  Мельник,  Ю.  Наумов,  В. Нелепа, Г. Підлісецький, В. Питульки, П. Саблук, В. Товстопята та ін.

Аналіз наявності і стану основних засобів підприємства дає можливість розраховувати показники та шляхи підвищення ефективності їхнього використання, прогнозувати необхідність залучення коштів для придбання нових основних засобів у зв’язку з фізичним зношенням наявних.

Головною ознакою підвищення рівня ефективного використання основних засобів того чи іншого підприємства є зростання обсягу виробництва продукції. Всю сукупність технічних, організаційних та економічних заходів щодо кращого використання основних засобів підприємства можна умовно поділити на дві групи:

- збільшення екстенсивного завантаження;

- підвищення інтенсивного навантаження.

Завданнями аналізу використання основних засобів на підприємствах є: установлення рівня ефективності застосування засобів праці, характеристика екстенсивності та інтенсивності роботи найважливіших груп устаткування; оцінка забезпеченості основними засобами та інших необоротних матеріальних активів підприємств, складу та структури основних засобів, ступеня оновлення та вибуття, технічного стану засобів; виявлення резервів підвищення фондовіддачі, поліпшення використання техніки; визначення шляхів зниження витрат на утримання та експлуатацію машин і механізмів; оцінка виявлених резервів і розробка заходів щодо поліпшення використання активної частини основних засобів .

 Особливість аналізу основних засобів – його багаторівневий характер. Важливо виділити рівень впливу факторів і відповідно до цього вибрати моделі і способи аналізу. Кінцевою метою аналізу використання основних засобів незалежно від галузі діяльності підприємства є можливість розширення обсягів випуску і реалізації без додаткового залучення ресурсів або визначення потреби у відновленні або розширенні виробничого потенціалу [4].

 

 

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТРИ

1.http://www.delfi.ua/news/daily/opinion/ukraina-otkazyvaetsya-ot-ugolnoj-

2. http://www.mvp.gov.ua/mvp/control/uk/publish/article;jsessionid

3. http://www.slv.com.ua/darom/invest/035.html

4.http://www.mvp.gov.ua/mvp/control/uk/publish/article;jsessionid=9D3F30BF36C

5. http://kopiyka.org.ua/?p=93