К.е.н. Литовченко О.Ю.

Синолиця  Т. І.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Організаційне забезпечення фінансової безпеки підприємства

                                                                                       

Ефективність функціонування підприємства, особливо у нестабільних умовах сучасної економіки, перш за все залежить від надійності системи захисту його інтересів від внутрішніх зовнішніх загроз. Рівень безпеки підприємства визначається тим, наскільки його керівництво та фахівці будуть спроможні уникнути можливих загроз та ліквідувати негативні наслідки впливу окремих складових зовнішнього та внутрішнього середовищ. Тому з метою забезпечення стійкого розвитку в кризових умовах нагальною потребою кожного підприємства є формування оптимальної системи організації його фінансової безпеки[1], що в свою чергу вимагає відповідного методичного забезпечення.

Метою даного дослідження є розкриття теоретико-методичних аспектів формування організаційного забезпечення фінансової безпеки підприємства.

Дослідженню окремих аспектів організаційного забезпечення фінансової безпеки на рівні господарюючих суб’єктів приділяли увагу такі вітчизняні та зарубіжні дослідники, як: О. В. Ареф’єва, І. О. Бланк,  А. Е. Воронкова, С. М. Ілляшенко, Г. В. Задорожний, Г. В. Козаченко, Л. А. Костирко, В. П. Пономарьов, О. О. Терещенко, В. В. Шликов та ін. Проте є цілий ряд невирішених проблем у цій сфері, зокрема, залишаються невирішеними питання побудови дієвої системи фінансової безпеки підприємства, інтегрованої в його організаційно-економічний механізм.

Однією з найважливіших проблем підприємницької діяльності в ринкових умовах господарювання будь-якої організації є забезпечення фінансової безпеки як основної складової економічної безпеки підприємства. Рівень фінансової безпеки підприємництва у більшості регіонах України є низьким. Про це свідчать: незадовільні показники фінансового стану та ефективності функціонування підприємств, використання ними ресурсного забезпечення; негативні тенденції щодо кількості діючих, новостворюваних та обсягів господарської діяльності підприємств; збільшення кількості кримінальних посягань, корупційних та дискримінаційних дій на підприємців; низький рівень конкурентоспроможності підприємств та їх інноваційної активності тощо[2].

Фінансова безпека є універсальною категорією, що відбиває захище­ність суб'єктів соціально-економічних відносин на всіх рівнях, починаючи з держави і закінчуючи кожним її громадянином. Фінансова безпека підприємства – це захищеність його діяльності від негативних впливів зовнішнього середовища, а також спроможність швидко усунути різноманітні загрози або пристосуватися до існуючих умов, що не позначаються негативно на його діяльності[1]. Зміст даного поняття містить у собі систему заходів, що забезпечують конкурентостійкість і фінансову стабільність підприємства, а також сприяють підвищенню рівня добробуту робітників.

Головна мета фінансової безпеки підприємства полягає в тім, щоб гарантувати його стабільне та максимально ефективне функціонування тепер і високий потенціал розвитку в майбутньому. До основних функціональних цілей фінансової безпеки належать[3]:

забезпечення високої фінансової ефективності роботи;

підтримка фінансової стійкості та незалежності підприємства;

досягнення високої конкурентноздатності;

забезпечення високої ліквідності активів;

підтримка належного рівня ділової активності;

забезпечення захисту інформаційного поля і комерційної таємниці;

ефективна організація безпеки капіталу та майна підприємства, а також його комерційних інтересів.

  Головна та функціональні цілі зумовлюють формування необхідних структуроутворюючих елементів і загальної схеми організації фінансової безпеки[4].

Формування організаційного забезпечення системи фінансової безпеки на підприємстві повинне передбачати взаємозв'язок чітко визначених цілей і завдань кожного рівня управління, при цьому вибираючи  оптимальні шляхи реалізації рішень. Горизонтальні і вертикальні рівні менеджменту повинні переслідувати ту  ж мету, що і загальна система управління[5]. Отже, система організаційного забезпечення фінансової безпеки підприємства повинна бути комплексом взаємозалежних збалансованих рішень управлінських структур як у області забезпечення захисту фінансових інтересів суб'єкта господарювання, так і в організації його фінансової діяльності.

Організаційне забезпечення фінансової безпеки на рівні підприємства передбачає створення окремої структури, що здійснює аналіз стану фінансової безпеки підприємства як складової економічної безпеки та розробку заходів із забезпечення економічної безпеки на підприємстві в цілому. При цьому форма організації залежить від особливостей бізнесу та може бути створена у вигляді як власного підрозділу, так і залученими фахівцями на договірній основі.

Отже, для забезпечення належного рівня фінансової безпеки на підприємстві повинні функціонувати спеціальні органи. З цією метою,  враховуючи інтереси підприємств, Міністерство праці і соціальної політики України ще у квітні 2002 року ввело в Класифікатор професій ДК 003-95 групу професій № 2414 „Професіонал з питань безпеки підприємств, організацій”, № 2414.2 – „Професіонали з фінансово-економічної безпеки”. Проте, до сих пір відсутні кваліфікаційні характеристики до цих категорій, не визначений перелік необхідних  випробувань до осіб, що прагнуть займати означені посади на підприємствах[6]. Незважаючи на це, з метою забезпечення фінансової безпеки на багатьох підприємствах уже створені служби внутрішнього аудиту, служби економічної безпеки підприємства (СЕБ). До їх функцій входять такі завдання, як аналіз, контроль, моніторинг, координація дій різних підрозділів, прогнозування. Складові цієї системи можна представити наступним чином (рис. 1):

 

 

Рис 1. Складові системи організаційного забезпечення фінансової безпеки підприємства                                                                                                      

Узагальнення існуючих в сучасній літературі поглядів на проблему організаційного забезпечення фінансової безпеки підприємства [2, 3, 7, 8] дозволило сформулювати загальні принципи, на яких має ґрунтуватися процес організації й функціонування системи фінансової безпеки кожного підприємства:

економічна доцільність – порівнянність можливого збитку і витрат з отриманим результатом;

своєчасність – передбачає ухвалення рішень по фінансовій безпеці на ранніх стадіях на основі аналізу і  прогнозування ситуації, загроз безпеці, а також розроблення ефективних заходів попередження посягань на законні інтереси;

комплексність – забезпечення безпеки в усіх сферах, у яких перебувають чинники небезпек та загроз. До таких головних  сфер передусім належать: економічна (неможливість здійснювати відтворення), соціальна (незадоволеність людей умовами праці та її оплати); технічна (використання застарілих технологій і техніки, гальмування їх модернізації); інформаційна (недостатність необхідної зовнішньої інформації);

законність – передбачає ухвалення управлінських  рішень  на  основі національного законодавства в області підприємницької діяльності, інформації і захисту інформації, приватної охоронної діяльності, а також інших нормативних актів з питання регулювання безпеки підприємств;

обґрунтованість – запропоновані заходи і засоби захисту повинні реалізуватись на сучасному рівні розвитку науки і техніки, бути обґрунтованими з погляду заданого рівня безпеки і відповідати встановленим вимогам і нормам);

активність. – захищати фінансові інтереси  фірми необхідно з достатнім ступенем наполегливості та інтенсивності, широко використовуючи традиційні і нестандартні заходи захисту;

спеціалізація – передбачає залучення до розробки, впровадження заходів і засобів захисту спеціалістів, що найбільш підготовлені до конкретного виду діяльності по забезпеченню безпеки, мають досвід практичної роботи і державну ліцензію (якщо це необхідно) на право надання послуг в цій області;

взаємодія і координація – передбачає здійснення заходів безпеки на основі чіткої взаємодії всіх зацікавлених підрозділів і служб, сторонніх спеціалізованих організацій в цій області, координацію їх зусиль для досягнення поставленої мети, а також інтеграцію  діяльності з органами державного  управління і правоохоронними органами;

удосконалення – передбачає вдосконалення методів організації фінансової безпеки з урахуванням вимог середовища перебування.

Система організаційного забезпечення повинна враховувати альтернативні шляхи забезпечення безпеки підприємства, при чому вибір конкретного проекту повинен відповідати фінансовій стратегії і конкретній фінансовій політиці підприємства. Цілями системи організації фінансової безпеки є, по-перше, захист фінансових інтересів підприємства, його структурних підрозділів та працівників; по-друге, відновлення та забезпечення фінансової рівноваги підприємства у довгостроковому періоді; і, по-третє, збереження та ефективне використання не лише фінансових, але й матеріальних та інформаційних ресурсів.

Таким чином, формування системи організаційного забезпечення фінансової безпеки підприємства потребує визначення оптимальної структури органів управління, чіткого розподілу їх функцій на всіх рівнях, застосування найбільш доцільних методів  управління. Це, в свою чергу, сприятиме стабільному функціонуванню підприємства в умовах фінансової нестабільності та трансформації економіки.

Литература:

1.                 Ареф’єва О. В. Економічні основи формування фінансової складової економічної безпеки / О. В. Ареф’єва, Т. Б. Кузенко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №1(91). – С. 98 - 103.

2.                 Бородіна О.О. Оцінка економічної безпеки підприємства / О.О. Бородіна // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник  наукових  праць: В 3 т. Т. I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 183. – С. 33 – 41.

3.                 Кім Ю. Г. Проблеми забезпечення фінансової безпеки підприємств / Ю. Г. Кім // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №4. – С. 52 - 58.

4.                 Чопко Н. А. Система управління фінансовою безпекою підприємства / Н. А. Чопко, О. Г. Жук // Вісник Львівського університету – 2008. –Вип. 40. –  С . 320 – 322.

5.                 Козак Л. С. Концептуальні та методичні засади формування механізму забезпечення фінансової безпеки підприємств / Л. С. Козак, І. В. Багровецька // Eкономіка і управління. – 2008. - № 13 . – С. 97 – 101.

6.                 Кракос Ю. Б. Управління фінансовою безпекою підприємств / Ю. Б. Кракос, Р. О. Разгон // Економіка та управління підприємствами машинобудівної галузі: проблеми теорії та практики. - 2008. - № 1(1). – С. 86 – 97.

7.                 Судакова О. І. Організація служби економічної безпеки підприємства / О. І. Судакова // Економічний простір. – 2009. - №12. – С. 97 – 101.

8.                 Гукова А.В., Роль финансовой безопасности предприятия в системе его экономической безопасности / А. В. Гукова, И. Д. Аникина // Образование и общество. – 2006. – №3. – C. 98-102