Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

К.е.н., доц. Польова Т.В., магістр, Котелевська І.П.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

ПРОГНОЗУВАННЯ ТОРГОВЕЛЬНОГО ОБОРОТУ

ВІТЧИЗНЯНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ

 

Ефективно функціонуючий фондовий ринок, значна частина операцій якого пов’язана з реалізацією фінансових інструментів, підтримує ціноутворюючу та стабілізуючу ланки економіки. Органи державного регулювання та учасники ринку цінних паперів потребують надійної інформації щодо обсягу угод з фінансовими інструментами на фондовому ринку на коротко- та середньострокову перспективи.

Методики такого прогнозування базуються на елементах фундаментального та технічного аналізу і, на практиці, найчастіше використовуються для прогнозу змін курсу акцій. Проте, застосування традиційної методики не завжди призводить до вірогідних результатів. Так, не справдилася прогнозна оцінка на запит ДКЦПФР щодо обсягів угод на торговельних майданчиках за період з 2005 по 2010 роки.

 З метою посилення вірогідності результатів прогнозування вітчизняні вчені-економісти М. Назарчук та Л. Карпенко розробили методику, згідно до якої формується екстраполяційна «консенсус-модель» [1]. Ця модель являє собою узгоджену взаємодію декількох видів рівнянь регресії: лінійного, поліноміального, експоненціального, що дозволяє знайти оптимальний варіант прогнозу, з метою прийняття учасниками ринку ефективних управлінських  рішень. Переваги методики полягають в тому, що на період прогнозу враховуються оптимістичний та песимістичний варіанти розвитку ринку з урахуванням зовнішніх чинників впливу. У своїх дослідженнях вищезазначені економісти здійснили прогнозні розрахунки загального обсягу угод з акціями та іншими видами цінних паперів на фондовому ринку.

Так, згідно прогнозу на 2012 рік обсяг угод із цінними паперами зросте. Питома вага організованого фондового ринку у загальному торговельному обороті може коливатися у межах від 7% до 16%. Це можливо за рахунок зростання кількості угод на ринку акцій, що створить необхідні передумови для побудови надійного фондового індексу, а також функціонування короткострокового ринку цінних паперів [2].

У процесі дослідження запропонованої вченими «консенсус-моделі» дійшли висновку про доцільність використання поліноміального рівняння регресії шостого ступеня під час прогнозу структури торговельного обороту фондового ринку на 2011-2013 роки.  Відповідно до прогнозу цей показник у  2013 році зросте на 12,2% порівняно з 2010 роком, тобто ринок акцій має позитивну тенденцію розвитку (рисунок 1).

 

 

Рисунок 1. Прогнозування структури торговельного обороту

вітчизняного фондового ринку

 

Зазначимо, що незважаючи на позитивну тенденцію розвитку ринку цінних паперів на короткострокову перспективу актуальним залишається впровадження заходів на користь підтримки його провідної ролі у процесах розвитку економіки країни. Так, для поліпшення стану фондового ринку України та забезпечення його фінансової безпеки потрібно посилити роль держави. Одним з напрямів державного регулювання є контроль за діяльністю учасників ринку, фондових бірж та організацій, спрямований на виявлення і попередження порушень законодавства на ринку цінних паперів [3].

 

Література:

 

1.            Назарчук, М. Прогнозирование развития фондового рынка Украины на основе статистического моделирования динамики его объемных показателей [Текст] / М. Назарчук  // Цінні папери України. – 2007. - № 7. – С. 12-13.

2.            Назарчук, М. Середньостроковий прогноз розвитку фондового ринку України  [Текст] /  М. Назарчук // Економіка України. – 2008. - № 2. –           С. 47-62.

3.            Терещенко, Г. М. Проблеми становлення та напрями удосконалення функціонування ринку цінних паперів в Україні [Текст] / Г. М. Терещенко // Фінанси України. – 2007. –  № 6. –  С. 97–104.