Экономические науки/ 6.Маркетинг и менеджмент

 Антонова А. А.

Науковий керівник: Тітова Є. В., викл. каф марк. та комер. справи

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРНЕТ-МАРКЕТИНГУ ЯК НАПРЯМОК ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ

 

Успішне ведення бізнесу неможливе без безперервного контролю за ринковим середовищем. Менеджери компанії повинні знати про зміну потреб покупців, кроки конкурентів, стан каналів збуту, особливо якщо йдеться про світовий ринок. Тобто, вони мають оперативно отримувати інформацію й управляти нею.

У сучасному світі маркетингова інформація має величезну роль, яка постійно зростає. Це зумовлено переходом від локального маркетингу, обмеженого державними кордонами, до глобального. Оскільки все більша кількість підприємств України самостійно виходить на зовнішній ринок, їх цікавить інформація про закордонні підприємства, ринки та ціни, а також про стандарти якості, науковотехнічні досягнення. У такій ситуації необхідно володіти максимумом маркетингової інформації [1].

Вирішити проблему отримання інформації допомагає використання Інтернет. Бізнес-структури всього світу направляються в Інтернет швидше, ніж будь-яка інша группа користувачів. Адже ця інформаційна мережа може реально послужити їм у проведенні маркетингових досліджень, підтримці постачальників і клієнтів, обміні комерційною інформацією та створенні спільних підприємств. За допомогою Інтернет фірми також можуть розробляти нову продукцію, приймати замовлення, одержувати необхідну кореспонденцію й офіційні документи, вести спеціалізований інформаційний пошук у відповідних установах, наприклад, таких як «Dialog Іnformatіon Servіces Іnc.», «Data Star», «Dun & Bradstreet», «Lexіs-Nexіs» [2].

Сьогодні для багатьох українських бізнес-керівників стало нормою вказувати у своїй візитівці адреси електронної пошти та інтернет-сайти фірми. Але всі можливості Інтернет як інструменту маркетингу для багатьох залишається ще до кінця не усвідомлені. Тому актуальною стала проблема використання інтернет-маркетингу на підприємствах, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність (ЗЕД).

Поняття «інтернет-маркетинг» з'явилося нещодавно у зв'язку з поширенням мережі Інтернет і появою маркетологів, для яких глобальна мережа стала основною сферою застосування маркетингових знань. Фактично, інтернет-маркетинг вирішує ті самі питання, що й звичайний маркетинг, різниця лише в тому, що в інтернет-маркетингу використовуються інструменти роботи та переваги, які надає інтернет-система.

Поняття «інтернет-маркетинг» ще не закріпилося в Україні, тому часто його розуміють тільки як просування сайтів. Щоб прийти до цього висновку, досить подивитися на список послуг компаній, який можна побачити, набравши в пошуковій системі словосполучення «інтернет-маркетинг» [3].

Маркетингові дослідження – один із ключових інструментів маркетингової інформаційної системи сучасного підприємства. Інтернет, як середовище та засіб комунікації, що містить великий обсяг інформації практично з усіх сфер знань та представляє більшість провідних світових компаній і широке коло споживачів, може бути ефективно використаний для їхнього проведення.

Інтернет є ефективним інструментом проведення як вторинних, так і первинних маркетингових досліджень. Головними методами збору первинних даних є інтернет-опитування, спостереження й експерименти. А методами збору інформації про відвідування на web-сайтах є лічильники та використання статистики, яку надають постачальники послуг Інтернет.

Основними джерелами вторинних даних є web-сайти, доступні через Інтернет бази даних, телеконференції та файлові сервери. Важливим завданням, яке стоїть при проведенні вторинних досліджень в Інтернет, є пошук ресурсів, які містять необхідну інформацію [1].

Наприклад, для підприємств, які діють у сфері ЗЕД, головними інформаційними Інтернет-ресурсами можуть бути:

1. Український державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків – ДІАЦ «Держзовнішінформ» (www.ukrdzі.com);

2. Спеціалізований сайт, присвячений питанням зовнішньоекономічної діяльності WWW MD Offіce (www.mdoffіce.com.ua).

Крім того, використання інтернет-маркетингу дозволяє не тільки досягати підвищення інформованості про сайт компанії, рекламувати її послуги, формувати позитивний імідж компанії, а й досягати підвищення продажів, використовуючи інструменти, традиційні для звичайного маркетингу. Якщо підприємство має свій сервер, воно може використати можливості Інтернет з метою глибшого аналізу ринку та просування продукції на нього. Якщо ж на сервері розмістити бланк-замовлення на одержання додаткової інформації чи й самої продукції, можна вже формувати банк даних потенційних споживачів [4].

Окремої уваги варта реклама на сторінках пошукових серверів (контекстна реклама). Це дешевий та ефективний спосіб залучити на сайт якісну аудиторію (тобто готову здійснити угоду). Єдиний негатив – контекстну рекламу побачать тільки ті, хто вже набрав цільовий пошуковий запит. Тому, хто ще не почав активних пошуків, фірма нічого запропонувати не зможе (тобто цей вид реклами не підходить для іміджевих компаній і не завжди - для продовольчих) [5].

Отже, використовуючи інтернет-маркетинг, підприємство може самостійно проводити дослідження ринку, включаючи:

– вивчення підприємств-конкурентів і постачальників, аналіз їх стратегій ціноутворення, збуту;

– організації руху товарів і реклами;

– збір і вивчення різноманітних інформаційних матеріалів, починаючи з аналітичних матеріалів, що стосуються загальносвітових економічних тенденцій та останніх постанов і нормативних актів, і до найновіших матеріалів про нові види продукції, тенденції в тій чи іншій галузі тощо;

– вивчення потенційних споживачів, не дивлячись на місце їхнього знаходження (що є дуже корисним при здійсненні ЗЕД);

– вивчення існуючих стратегій, засобів і методів використання Інтернет при аналізі різних підходів до розробки нових видів продукції;

– вивчення кон'юнктури світових ринків, пошук нових ринків [4].

Ще кілька років тому ніхто не підозрював про існування поняття «інтернет-маркетинг». Але сьогодні, коли відомо, що кількість користувачів Інтернет становило понад 20 млн., стало зрозуміло, що мережа – це величезна аудиторія та широке поле діяльності для проведення рекламних компаній. І якщо раніше слова «маркетинг» та «Інтернет» сприймалися як далекі один від одної сфери діяльності, то сьогодні інтернет-маркетинг – повноцінна галузь й окремо функціонуючий елемент економіки, зацікавленість у якому з боку комерційних організацій росте з кожним днем. Отже, керівники підприємств, які здійснюють ЗЕД, мають знати, що ігнорування зменшення значення Інтернет може обернутися для них великими втратами.

Література:

 

1. Успенський І.В. Інтернет-маркетинг: Підручник. – СПб.: СПГУЭиФ, 2003.

2. Алексєєв А.А. Комплексна реалізація завдань маркетингу в системі глобальної мережі Іnternet // Доповідь: Міжнародний конгрес «Маркетинг і проблеми інформатизації підприємництва». – СПб: СПГУЭиФ, 2009.

3. Електронний ресурс: http://www.іmcom.ru

4. Кєворков В.В., Леонт’єв С.В. Політика та практика маркетингу на підприємстві – (Електронний ресурс) www.marketіng.spb.ru.

5. Електронний ресурс: http://www.іnetforu.іnfo