Економічні науки / 6. Маркетинг та Менеджмент

Викладач, Назаренко К.В.

Дніпропетровський університет економіки та права ім. А. Нобеля, Україна

Студентка, Сак О.Ю.

Дніпропетровський університет економіки та права ім. А. Нобеля, Україна

МАРКЕТИНГОВІ ТА ІННОВАЦІЙНІ СТРАТЕГІЇ ЯК РУШІЙНІ СИЛИ КОНКУРЕНТОЗДАТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Впровадження інновацій у виробництво та в соціально-економічну сферу визначає рівень економічного розвитку будь-якої країни. На макроекономічному рівні відбувається перехід від ресурсного типу економічного розвитку до інноваційного. На сучасному етапі розвитку глобального ринкового середовища українська інноваційна продукція зіткнулася з жорсткою конкуренцією як на національному, так і на міжнародних ринках, які і так перенасичені аналогічною інноваційною продукцією значно вищої якості. Це виявило низку проблем і викликало спад виробництва.

Суттєвими причинами спаду виробництва є слабка інноваційна діяльність та некваліфікований маркетинг. Маркетингова діяльність у сфері інноваційної діяльності за своєю сутністю спрямована на визначення, аналіз і урахування чинників, які впливають на процеси генерації ідей, розробки новації, виробництва інноваційної продукції та її просування на ринку. В основі такої діяльності знаходиться детальний і об'єктивний аналіз ринку за обраними напрямами і точна інтерпретація його результатів. Єдиний шлях залучення уваги споживача та отримання значних конкурентних переваг – є новизна. Інновації - це ключ та основа сучасних конкурентних маркетингових стратегій [1].

В умовах ринкової економіки успішну діяльність підприємства забезпечує інноваційна політика, яка є визначальним інструментом в конкурентній боротьбі. Причому, найбільшого успіху досягають ті підприємства, у яких інноваційна діяльність та впровадження нового товару являють собою безперервний процес управління інноваційною активністю.

Для сучасних підприємств інновації стають не тільки критеріями конкуренції, але й умовами виживання на ринку.

Розвиток нових технологій робить істотний вплив на кожен елемент як зовнішнього, так і внутрішнього середовища бізнесу, починаючи від прийняття політичних, економічних, науково-технічних рішень на макрорівні та закінчуючи організацією виробничого процесу та збутом продукції. Ігнорувати цей процес не можна, що робить необхідним пов'язувати маркетингове та інноваційний планування.

Важливим чинником є дослідження місця інновацій в маркетинговій стратегії підприємства. Для досягнення поставленої мети вирішуються наступні завдання:

- розглядається поняття, характеристики, принципи маркетингових стратегій;

- вивчається розвиток інноваційних процесів у бізнесі;

- досліджуються конкурентні переваги при взаємозв'язку інноваційної та маркетингової стратегії підприємства [2].

Основним призначенням сучасної маркетингової стратегії має стати створення сприятливого підприємницького клімату для реалізації інновацій, що користуються попитом на ринку. Саме інноваційно-підприємницьке середовище здатне забезпечити конкурентні переваги країни в галузі передових технологій. Для реалізації маркетингових стратегій необхідно розвивати нові форми взаємодії у сфері науково-технологічного партнерства.

Фірма завжди діє в умовах мінливої, невизначеної ринкової кон'юнктури. Своїми діями фірма сама створює невизначеність для себе та для своїх конкурентів. Будь-яка новація в технології, товарі або маркетингу є причиною невизначеності та всілякої плутанини. Тому, йдучи на будь-які зміни або реагуючи на них, компанія повинна ретельно проаналізувати як негайних, так і довготривалих наслідків своїх маркетингових стратегій.

У ході розробки нових технологій та продуктів можуть з'явитися нові можливості, які впливатимуть на стратегію. Щоб скористатися ними, підприємство має коригувати свої стратегії. Якщо інноваційна діяльність обмежується лише розробкою нової технології та продуктів, то результатом буде отримання лише частини можливого доходу. У цих випадках інші підприємства можуть завершити новаторські дії і в повній мірі скористатися тим доходом, який не змогла отримати організація-розробник.

Отже, інноваційна поведінка виражається, з одного боку, у прогресивних продуктах і виробничих процесах, а з іншого, - у нових ідеях ринку і маркетингу.  На сьогодні інноваційна діяльність – невід’ємна частина ефективного функціонування економіки. Вона сприяє економічному зростанню, а інновації  є результативною характеристикою добробуту країни в цілому.

Таким чином, вигоду від нової технології та продуктів можна отримати повною мірою, коли маркетингова та інноваційна стратегії відповідним чином взаємопов'язані.

Література:

1.   Уманський національний університет. Бібліотека online. Слободяник Н.П. Проблеми й перспективи розвитку маркетингу інноваційної діяльності на підприємствах корпоративного типу. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://udau.edu.ua/library.php/

2.   Дей Д. Стратегический маркетинг / Д. Дей // – М. : Эксмо, 2003. – 640 с.