Роктанен Маргарита Вікторівна

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Україна

 Алгоритм впровадження інноваційної послуги на підприємстві

        Розрізняють три логічні форми інноваційних процесів підприємства:

- прості внутрішні

- прості міжорганізаційні

- розширені міжорганізаційні

        Простий внутрішній процес передбачає створення та використання інновацій всередині одного і того ж підприємства. Інновація в цьому випадку не набуває безпосередньо товарної форми. При простому міжорганізаційному інноваційному процесі нововведення виступає як предмет купівлі-продажу. Тут відбувається розподіл функції виробництва та функції споживання нововведення.

         Розширений міжорганізаційний інноваційний процес проявляється в порушенні монополії першого винахідника нововведення та в утворенні нових його виробництв, що сприяє конкуренції та вдосконаленню якості винайденого товару, технології чи послуги.

        Простий інноваційний процес переходить в товарний через дві фази:

перша — створення нововведення, друга — його розповсюдження.

        Перша фаза – це послідовні етапи наукових досліджень, дослідно-конструкторських робіт, організації дослідного виробництва і збуту інноваційного продукту. До першої фази відносять також розповсюдження інформації про новий продукт через інформаційно-комунікаційні канали.

        На другому етапі проходить розповсюдження інновації в нових умовах та в нових місцях використання. В результаті другого етапу зростає кількість як виробників інноваційного продукту, так і його споживачів. Для швидкого розповсюдження інновації необхідна розвинена інфраструктура.

Інновації можна класифікувати за рядом ознак. Залежно від технологічних параметрів інновації поділяють на продуктові і процесові. Продуктові інновації включають використання нових матеріалів, нових напівфабрикатів і комплектуючих, отримання принципово нових продуктів.

       Процесові інновації означають нові методи організації виробництва, нові технології, нові методи управління виробництвом. Процесові інновації можуть бути пов'язані з створенням нових організаційних структур в складі підприємства.

       За типом ринкової новизни інновації поділяються на: нові для світових ринків, нові для національних ринків, нові для конкретного підприємства або групи підприємств.

      За місцем у виробничому процесі підприємства розрізняють такі інновації:

• інновації на вході виробничого процесу підприємства (зміни у виборі і використанні виробничих ресурсів підприємства);

• інновації на виході виробничої діяльності підприємства (нові вироби, нові види послуг, методів управління та організації виробництва, що є предметом реалізації на зовнішній ринок);

• інновації системної структури підприємства (управлінської, виробничої, технологічної).

       Відповідно до ступеня внесених змін розрізняють інновації радикальні, покращуючі, модифікаційні.

       Процес розробки нової послуги представляє собою ряд послідовних етапів:

       1-й етап. Пошук ідеї нової послуги. Він включає в себе визначення потреби в інновації; формування портфеля вимог споживачів; безпосередній пошук ідей нової послуги, відповідної цим вимогам; її розробку, а також визначення доцільних часових параметрів впровадження послуги на ринок.

        Джерелами інновацій можуть бути різні організації інноваційного профілю, окремі розробники-інноватори, матеріали спостереження за лідерами ринкового середовища, організованих у рамках бенчмаркінгу. Однак більшість ідей (близько 80%) ініціюється потенційними споживачами.       Вибір інноваційної ідеї повинен здійснюватися в умовах множинності варіантів і використання критеріальної бази. В якості оціночного критерію слід використовувати показник соціально-економічної ефективності, механізм формування якого може змінюватися під впливом факторів маркетингового середовища (умов конкуренції, стану та перспектив розвитку попиту, характеру стратегії підприємництва й маркетингу).

      2-й етап. Проектування та організація виробництва нової послуги, проведення лабораторних та ринкових випробувань. Відповідно до результатів оцінки і вибору інноваційної ідеї проводиться детальне проектування процесу виробництва і надання послуги. Проектування враховує ресурсні обмеження, закладені в програмі розвитку нової послуг, і формує конкретні рішення, що зв'язують попит і ресурсний потенціал виробника.

     Впровадження інноваційної послуги на підприємстві передбачає проходження наступних стадій:

-         фундаментальні дослідження

-         прикладні дослідження

-         розробка концепції інноваційної послуги

-         будівництво необхідних складських приміщень

-         технологічне оснащення

-         освоєння нової послуги

-         просування на ринок, комунікаційна діяльність

-         збут

Список використаної літератури:

1.     Кирьяков А. Г., Максимов В. А. Основы инновационного предпринимательства: Учеб. пособие для вузов / Под общей ред. д-ра экон. наук, проф. Л. Г. Матвеевой. — Ростов н/Д: Феникс, 2002.- 160с.

2.     Лапко О. Інноваційна діяльність в системі державного регулювання. – К.. 1999. –253 с.

3.     Антонюк Л., Поручник А., Савчук В. Інновації: теорія, механізм розробки та комерціалізації. – К.: КНЕУ, 2001. – 394 с.