Д.Ю. Ляшко, к.е.н., доцент

К.В. Коренковська, магістр  

Дніпропетровський університет економіки і права

 

СУТНІСТЬ, ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ МАРКЕТИНГОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ В ТУРИСТИЧНІЙ ФІРМІ

 

Як відомо, маркетингове управління діяльністю любого підприємства, в тому числі і туристичної фірми, розглядається як важливіша функціональна частина загальної системи управління, що спрямована на досягнення та пого­дження внутрішніх можливостей туристичної фірми з вимогами зов­нішнього середовища для забезпечення отримання прибутку. На теперішній час існує багато визначень такої дефініції, як маркетинговий менеджмент.

Філіп Котлер визначає маркетинговий менеджмент  як  процес планування і реалізації політики ціноутворення, просу­вання та розподілу ідей, продуктів і послуг, спрямованих на здій­снення обміну, що задовольняє як індивідів, так і організації. Тобто управління діяльністю фірми, яка спрямована на здійснення задоволення суб’єктів, які є в колі ринкових відносин.

Пітер Дойль розуміє під маркетинговим менеджментом дія­льність, яка пов’язана з виявленням цільових ринків, вивченням потреб визна­чених споживачів, розробкою товарів, встановленням способів про­сування і розподілу з метою здійснення обміну для задоволення потреб зацікавлених осіб.

         Аналізуючи зміст визначення маркетингового менеджменту, який надається вітчизняними науковцями, такими як Войчак А.В., Гаркавенко С.С., Пелішенко В.Г. можна визначити, що маркетинговий менеджмент — це процес аналізу, планування, впровадження в життя й контролю за здійсненням заходів, розрахованих на встановлення, зміцнення і підтримування взаємовигідних обмінів із цільовим ринком для досягнення конкретної мети суб’єкта.

         Таким чином,  незважаючи на деякі розбіжності у наведених вище варіантах визначень, ключовий зміст маркетингового менеджменту у ме­жах його основних функцій залишається незмінним, незалежно від видів діяльності, форми організації та структури суб’єкта господарювання.

Виходячи з основного понятійного ядра цих визначень можна сформулювати предмет та мету маркетингового менеджменту. Отже, предметом маркетингового менеджменту є система виро­бничих відносин, яка спрямовує управління сучасним виробництвом на задоволення потреб споживачів. Звідси, мета маркетин­гового менеджменту полягає у спрямуванні процесу управління організацією на задоволення потреб споживачів завдяки обміну і отримання запланованого результату.

     Відповідно до предмету та мети, можна сформулювати основні завдання маркетингового менеджмен­ту у туристичній фірмі. Це такі, як:

         1.Аналіз ринку туристичних послуг: тобто визначення його потенціалу, місткості, кон'юнктури, по­питу, поведінки споживачів, можливостей туристичної фірми, конкуренції та ін.;

         2. Планування діяльності туристичної фірми: формулювання цілей фірми, визначення шляхів їх досягнення;

         3.Організація або реорганізація туристичної фірми: формування організаційної структури маркетингу туристичної фірми, його внутрішньої ієрархії, конкретних завдань, повноважень і відповідальності за реалізацію маркетингових заходів по туристичній діяльності і фірмі в цілому;

         4. Мотивація працівників туристичної фірми: створення відповідних матеріальних і моральних сти­мулів для працівників з метою забезпечення виконання ними своїх обов'язків та збільшення кількості замовлень на туристичні послуги;

         5.Реалізація розроблених в межах маркетингового управління туристичної фірми відповідних планів;

         6.Контроль і аналіз виконання маркетингових заходів на туристичній фірмі.
         Відповідно до предмету, мети і основних завдань маркетинговому менеджмен­ту у туристичній фірмі будуть притаманні такі функції як:

         1.Розробка цілей і завдань туристичної фірми, основних стратегічних
принципів її діяльності, її орієнтація в цілому на ринку туристичних послуг і в окремих його сегментах;

         2.Розробка стратегії туристичної фірми, визначення ринків і позицій, які
забезпечуватимуть успіх;

         3.Планування туристичних послуг та окремих туристичних продуктів, тобто їх розробка, обслуговування та елімінування;

         4.Підготовка планів за витратами діяльності туристичної фірми;

         5.Формування плану надання туристичних послуг;

         6.Планування і реалізація комплексу маркетингових комунікацій туристичної фірми;

         7.Формування каналів розподілу продукції та послуг туристичної фірми;

         8.Формування і реалізація цінової політики на туристичні послуги та туристичні продукти;

         9.Планування фінансового забезпечення діяльності туристичної фірми;

         10.Підбір співробітників для туристичної фірми;

         11.Формування структури маркетингу туристичної фірми;

         12.Формування і реалізація системи керуючих впливів на діяльність туристичної фірми;

         13.Організація збирання й обробки маркетингової інформації за діяльністю туристичної фірми та ринком туристичних послуг в цілому.

         Відповідна організація маркетингового менеджменту у відповідності з вказаними вище завданнями та ефективним виконанням відповідних функцій, забезпечить туристичній фірмі прибуткову діяльність на сучасному ринку туристичних послуг та подальше довгострокове зростання.