Горбовська А.В. Наумчук О.О.

Донецький  національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,Україна

КРЕАТИВНІСТЬ В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ

 

Однією із загальних задач розвитку бухгалтерського обліку в сучасних умовах в України є адаптація ринкових облікових інституцій у вітчизняну практику. Це зумовлює виникнення невирішених питань в бухгалтерському обліку. Залишаються недостатньо розробленим питання можливості існування креативного обліку, хоча дане поняття широко використовується в обліковій літературі, його взаємозв’язок з обліковою політикою на рівні підприємства.

Із прийняттям Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» бухгалтерам надана можливість реалізації творчого підходу під час формування професійних суджень. В умовах, що склалися, особливої гостроти набувають проблеми креативного обліку.

Щодо права існівання креативного обліку точаться гострі дискусії як в Україні, так і в іноземній літературі. На сьогодні над досліжденням сутності креативного обліку працюють такі вітчізняні та зарубежні вчені як Голов С.Ф., Пушкар М.С., Медведєв М.Ю, Ріган Р.О., Паркер Р.Х., Метьюс М. та Перера та інші.

Метою статті є дослідження сутності креативного обліку з метою її уточнення.

В даний час в літературі часто зустрічається новий термін «креативний облік». Вчені наповнюють його разним змістом. Більш з них вважають, що креативний облік може бути як негативним, так і позитивним явищем.Трактовка поняття креативного обліку зазначена у таблиці 1.

Таблиця 1 Трактовка поняття креативного обліку

Автор

Зміст  поняття «креативний облік»

Сиджел Ж.Д.

Спроби менеджменту «валяти дурня» з бухгалтерським обліком з метою завищення чистого прибутку.

Паркер Р.Х.

Використання бухгалтерського обліку для введення в оману користівачів, замість належної допомоги ним.

Єллиот В.Д.

Форма обліку, яка хоча й узгоджується зі всіма правилами і практикою, проте надає упереджене враження про фінансовий стан і результати діяльності підприємства.

Ріган Р.О.

Використання та зловживання методами й принципами бухгалтерського обліку для досягнення фінансових результатів, які навмисно не забезпечують чесний і справедливий погляд.

Метьюс М. та Перера

Це будь-який метод бухгалтерського обліку, що не відповідвє загальноприйнятій практиці, або встановленим стандартом чи принципам, але забезпечує достовірне подання стану справ у компанії.

Медведєв М.Ю.

Облік, спрямований на податкову оптимізацію.

Пушкар М.С.

Одне з джерел інформації, що має великий ступінь довіри, оскільки грунтується на даних системного обліку.

Голов С.Ф.

Формальне застосування або цілеспрямований вибір методів і принципів бухгалтерського обліку для забезпечення показників фінансової звітності, які відповідають цілями окремих осіб, але вводять в оману широке коло користувачів.

Усі  наведені визначення не розкривають повністю сутність креативного обліку. [1]  По-перше, недоцільно акцентувати увагу на терміні «креативний», який походить від англійського слова «creative» - творчий. Цей термій з’явився набагато пізніше, ніж само явище. Взгалі творчість притаманна людині, тому в процесі будь-якої діяльності з’являється щось якісно нове, зокрема методи, прийоми, процедури тощо. Проте явище, яке отримало назву «креативний облік», призводить винятково до того, що фінансова звітність не відображає реального стану справ і вводить в оману користувачів.

У свою чергу, дослідження,  проведене Фондом інтенсивних технологій [2] дало змогу визначити такі основні напрями сучасного українського «творчого» обліку:

·        завищення прибутковості для можливості нарахування якнайбільших дивідендів;

·        заниження реальної прибутковості з метою позбавленнявласників корпоративних прав належних їм виплат;

·        завищення прибутковості та заниження обсягів зобов’язень з метою отримання вищої категорії позичальника при залучення кредитних ресурсів;

·        завищення прибутковості державними підприємствами заради зниження обов’язкових платежів до бюджету;

·        коригування показників дохідності для отримання бажаного податкового статусу підприємства;

·        маніпулювання зі структурою та вартістю активів для задоволення офіційних обмежень, запроваджених чинним законодавством;

·        штучне поліпшення показників дохідності, прибутковості та ліквідності для заохочення рлтенційних стратегічних інвесторів;

·        прискорення відображення валових витрат у податковому обліку з метою оптимізації бюджетних платежів з податку на прибуток.

На наш погляд існує креативний підхід до формування окремих показників фінансової звіітності, а не вид обліку.

Згідно з П(С)БО підприємство має право вибору конкретних способів та процедур обліку з окремих елементах обліку. Керівники підприємства на етапі формування облікової політики мають використовуваки креативний підхід до вибору даних елементів. Але креативність має бути ограничена якісними характеристиками інформації, що визнані в П(С)БО 1 та МФСО 1 (таблиця 2):

 

Таблиця 2  Якісні характеристики облікової інформації

Доречність

Надійність

Порівнянність

 

Зрозумілість

 

Інформація є доречною, коли вона впливає на економічні рішення користувачів, допомагаючи їм оцінювати минулі, справжні і майбутні події, підтверджувати чи виправляти їх минулі оцінки.

 

Інформація є надійною, коли в ній немає істотних помилок та перекручень, і коли користувачі можуть покластися на неї, як на представляє правдиво те, що вона повинна представляти.

 

Інформація, що міститься у фінансовій звітності компанії, повинна бути порівнянною в часі і порівнянною з інформацією інших компаній. Це дозволяє простежити тенденції у фінансовому стані компанії та результати діяльності.

Інформація повинна бути доступною для розуміння користувачів, які повинні володіти достатніми знаннями у сфері ділової та економічної діяльності, бухгалтерського обліку та бажання вивчати інформацію з належним ретельністю.

За результатами досліждення вважаємо неправомірним  виділяти окремий вид креативного обліку. Існує креативний підхід при встановленні облікової політики та формуванні облікової інформації, яккий обмежений принципами обліку та якісними характеристиками облікової інформації.

Література:

1. Голов С.Ф. Креативний облік - загроза професії та суспільству // Бухгалтерський облік і аудит -2011. -№1

2. Творчі аспекти фінансової звітності//Вестник бухгалтера и аудитора Украины – 2010. - №3