Економічні науки/7.Облік і аудит

Терещенко А.М.

Чернігівський державний технологічний університет, Україна

Соціальний пакет як важливий елемент якості трудового життя: обліковий аспект

Незважаючи на значні наукові розробки вітчизняних учених і практиків у сфері обліку оплати праці та соціального забезпечення, подальших досліджень потребує з’ясування сутності терміну «соціальний пакет», визначення його складових та порядок їх обліку.

Соціальний захист населення є невід’ємною частиною соціально-економічного розвитку держави, адже постійне зниження рівня соціальної захищеності населення призводить до посилення бідності у країні. Однією з форм розв’язання цієї проблеми є соціальна політика підприємств щодо своїх працівників. Забезпечення ефективності використання праці на підприємстві  можливе шляхом організації системи мотивації трудового колективу. Однією з форм винагороди співробітників за досягнуті високі результати є соціальний пакет. Здатність підприємства запропонувати працівнику не тільки високу заробітну плату, але й гідні умови праці і відпочинку, що формують соціальний пакет, відіграє головну роль в залученні кваліфікованої робочої сили.

В останній час поняття соціального пакету все більш активно використовується в регулюванні трудових відносин на національному ринку праці. Наслідком бурхливого розвитку економічних відносин в Україні та інших країнах є зміна змісту і форми соціального забезпечення. Поряд з традиційними формами з’являються нові, які характеризують соціальну відповідальність роботодавця [6].

Аналіз нормативних документів, що регламентують порядок оплати праці, показав, що поняття соціального пакету в законодавстві не закріплене, але чітко виокремлені обов’язки роботодавця: оплата лікарняних, щорічних відпусток, обов’язкове соціальне страхування, відшкодування витрат пов’язаних з відрядженням та інші гарантії і компенсації.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом [1].

Законом України «Про оплату праці» [2] наголошується на тому, що матеріальні блага, що входять до соціального пакету, можуть розглядатися як елементи заробітної плати, які відносяться до додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно з Методичними рекомендаціями з формування собівартості продукції, робіт, послуг у промисловості [4] всі виплати з оплати праці відображаються в Положенні про оплату праці, яке є частиною колективного договору. Також зазначається, які види виплат відносяться до компенсацій, заохочень та гарантій.

В Інструкції зі статистики заробітної плати [3] йдеться про віднесення зарплати до основної, додаткової чи компенсаційної, наголошується на виплатах соціального характеру, соціальних виплатах за рахунок коштів підприємства, які встановлені колективним договором.

П(с)БО 26 [5] «Виплати працівникам» регулює виплати по закінченню трудової діяльності, виплати при звільненні та поточні виплати.

На нашу думку, соціальний пакет – це винагорода працівнику у вигляді надання роботодавцем благ, пільг, компенсацій, заохочень та соціальних гарантій, які перевищують основну заробітну плату і покликані забезпечити гідні і стимулюючі умови праці.

Структура соціального пакета повинна відповідати стратегії підприємства, його цілям, стану ринку праці та загальним тенденціям на ньому, законодавству, системі оподаткування, розміру компанії та її фінансовим можливостям, потребам працівника, рівню посади працівника та ін.

Виходячи з даних дослідження, слід відмітити необхідність надання роботодавцями елементів соціального пакету працівникам задля забезпечення конкурентоспроможності при відборі висококваліфікованих кадрів, особливо в частині, що перевищує мінімальні державні гарантії. Оскільки навіть при високій оплаті праці наявність соціального пакету є важливим елементом якості трудового життя. Він має бути максимально універсальним і враховувати конкретні індивідуальні потреби кожного працівника.

Підприємства можуть обрати будь-який порядок закріплення соціального пакету на підприємстві: розробка Положення про соціальний пакет підприємства або передбачення додаткових благ у колективному договорі. Для роботодавця документальне оформлення операцій про забезпечення працівників соціальним пакетом дозволить визначити розміри винагороди за працю, компенсаційних та стимулюючих виплат за кожним працівником, а також провести достовірну оцінку витрат на забезпечення працівників додатковими благами та повне відображення таких витрат. Документальна фіксація складових соціального забезпечення дасть змогу уникнути юридичних проблем. Адже в такому випадку правове регулювання цих питань буде знаходиться в сфері трудового законодавства.

У звязку з наданням соціального пакету працівникам виникає необхідність визначати вид витрат, які несе підприємство при його запровадженні. Для цього необхідно враховувати сутність соціальної послуги, що надається, наступним чином:

1) якщо елемент соціального пакету надається на безповоротній основі, у підприємства виникатимуть витрати, якщо на поворотній – дебіторська заборгованість;

2) в залежності від виду витрат вони можуть відноситися на собівартість продукції (послуг) підприємства (наприклад, відпускні робітнику основного виробництва) або на інші витрати діяльності (наприклад, матеріальна допомога);

3) дебіторська заборгованість може бути довгостроковою або поточною, виходячи з терміну її погашення.

Означені питання впливають на вибір і застосування бухгалтерських рахунків для обліку тих чи інших видів виплат.

       Частина соціальних пільг та гарантій, що носять обов’язковий характер (щорічна оплачувана відпустка, оплата листків тимчасової непрацездатності, відрахування у Пенсійний й інші фонди, обов’язкове медичне страхування тощо) можуть відноситись до основної або додаткової заробітної плати (рахунок 661 «Розрахунки за заробітною платою»), так і включатись до інших виплат (рахунок 663 «Розрахунки за іншими виплатами». Компенсаційний пакет відноситься до компенсаційних виплат, що передбачені актами чинного законодавства. Конкурентний пакет враховуватиметься, як правило, на рахунку 663 «Розрахунки за іншими виплатами», оскільки такі доходи працівника не пов’язані з його трудовою діяльністю або проводяться понад встановлені законодавством норми.

       Отже, для ефективного управління витратами на соціальні заходи, слід вірно класифікувати елементи соціального пакету, що надається, з метою достовірного і повного відображення їх в облікових записах, що дозволяє зробити розроблений алгоритм вибору бухгалтерських рахунків.

Література:

1.     Конституція України від 28.06.1996 р. // ВВР. – 1996. – №30.

2.     Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95 –ВР.

3.     Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.02.2004р. №5.

4.     Методичні рекомендації з формування собівартості продукції, робіт, послуг у промисловості, затвердженого наказом Держпромполітики від 2.02.2001 № 47.

5.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 26 “Виплати працівникам”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246.

6.     Білявський В. Соціальний пакет як інструмент мотивування персоналу підприємства // Вісник КНТЕУ. – 2007. – №6. – С.62-68.