Медицина, 16

Ільчишин О.С., Подолянська В.В.

М. Львів, Україна, Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького.

ФОРМУВАННЯ ЛЕГЕНЕВОЇ ПАТОЛОГІЇ У ШАХТАРІВ ЛЬВІВСЬКО -ВОЛИНСЬКОГО ВУГІЛЬНОГО БАСЕЙНУ.

 

         Проблеми охорони здоровя людей, що працюють у шкідливих умовах, є особливо актуальними в умовах екологічної кризи. Зокрема, зацікавленість викликає стан здоров’я працівників вугільних шахт. Етіологічними факторами у шахтарів є вдихання пилу, що містить сполуки двоокису кремнію, як найбільш агресивного агенту. У  вугіллі Львівсько – Волинського басейну вміст двоокису кремнію невисокий. У шахтарів формується професійна хвороба легень, що пов’язано як із впливом шкідливих умов праці, так і з часом роботи в шахтах.

         Перші патологічні зміни виявляються при профілактичних флюорографічних оглядах, звичайних та спеціалізованих рентгенологічних методах обстеження, при термографічних дослідженнях (контактний термограф, у тому числі і рідкокристалічний), при імунологічних дослідженнях крові (визначення кількості субпопуляції  Т-лімфоцитів, показників гуморального імунітету).   При пневмоконіотичному поражені легень у ІІ-ІІІ ст. хвороби долучається туберкульоз, тому частина хворих проходить повне фтизіатричне обстеження. Причинний звязок виникнення захворювань легень встановлюється регіональною експертною Радою по професійних захворюваннях. При формуванні ступеню та виду патології враховуються умови праці, тривалість роботи в шахтах, вік пацієнта та матеріально-побутові умови шахтарів. При проходженні щорічного до клінічного обстеження при флюорографії формується група ризику за легеневими захворюваннями. Пацієнти з вираженими клінічними ознаками та змінами в клініко-лабораторних аналізах ретельно до обстежуються  у відділі професійної патології обласної клінічної лікарні м. Львова.

         Метою нашої роботи є комплексне обстеження даного контингенту з діагностуванням специфічної легеневої патології на ранніх стадіях захворювання,  з подальшим вчасним лікуванням та реабілітацією.

         У 2009 році у відділенні професійної патології Львівської обласної клінічної лікарні знаходилося на лікуванні 1831 хворий з легеневою патологією, з яких  1613 осіб (88,6%) проходили спеціалізовану комісію. Первинно проходили 620 осіб, 997 – проходили комісію повторно. Діагноз пневмоконіозу встановлений у 563 хворих (табл. 1).

СТРУКТУРА ПНЕВМОКОНІОЗІВ  У ШАХТАРІВ ЛЬВІВСЬКО – ВОЛИНСЬКОГО ВУГІЛЬНОГО БАСЕЙНУ В 2009 р.

Табл. 1.

Діагноз

Кількість хворих

(абс.)

%

1

Антракози

48

8,5

2

Силікатози (цементози, асбестози тощо)

9

1,6

3

Коніотуберкульози

18

3,2

4

Фіброзно-склеротичні форми пневмоконіозів

38

6,75

5

Антракосилікози

450

80

 

         У 28 випадках встановлено діагноз пилового бронхіту професійного походження (1,4%). У 41 випадку встановлено діагноз пневмоній (2,5%). У решти шахтарів встановлено діагноз пневмоконіозів 0-1 ст., тобто сумнівної активності, із повторним проходженням комісії через 0,5 року (986 чоловік – 61,1 % від загальної кількості шахтарів, що пройшли комісію). У значної кількості пацієнтів спостерігалось ускладнення у вигляді дихальної недостатності І-ІІ ст., що пояснюється пізнім виявленням у цих хворих пневмоконіозів. При ранньому виявленні професійної патології дуже рідко виникають ускладнення, тому що при встановленні діагнозу  професійного захворювання  забороняється контакт із шкідливими факторами та проводиться відповідне лікування.

         Крім легеневої патології у шахтарів також уражена і серцево-судинна система (кардіосклерози, атеросклероз аорти, інфаркт міокарду, стенокардія, найчастіше – гіпертонічна хвороба – 162 особи), кістково-суглобова система (остеохондроз – 107 осіб), нервова система (радикуліти – 134 особи) тощо.

         Проведено дослідження показало, що при роботі у шкідливих умовах праці на шахтах Львівсько - Волинського вугільного басейну частим наслідком є розвиток пневмоконіозів, з яких антракосілікози складають 79,95%. 

         У 10% пацієнтів формується супутня патологія. Виникнення ускладнень і ступінь їх важкості корелюється із тривалістю перебування шахтарів у шкідливих умовах праці та пізнім первинним діагностуванням легеневої професійної патології.

 Ільчишин Оксана Степанівна                     м. Львів, вул. Гречана 6-1, 067-9980053

Подолянська Вікторія Володимирівна   м. Львів, вул. Червоної                           Калини 119-23, 063-2311342

 

 

 

kos_ma@hotbox.ru