Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Корольова Н.В.

Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, Україна

Кафедра педагогіки та методики професійного навчання

Компетентність з проектування методик навчання як невід’ємна складова методичної компетентності інженера-педагога

 

Нові стратегічні орієнтири розвитку загальної і вищої освіти зумовили необхідність пошуку таких підходів до практики підготовки майбутнього інженера-педагога, які формують фахівця нового типу – інженера-педагога-дослідника, який готового до інноваційної діяльності, уміє не тільки застосовувати на практиці вже відомі способи вирішення педагогічних проблем, але і здібного до самостійного проектування педагогічних систем, процесів і ситуацій. На цю особливість підготовки інженера-педагога звертають увагу стандарти вищої професійної освіти, в розробки яких закладений компетентнісний підхід. Компетентнісний підхід – це технологія моделювання результатів освіти і їх уявлення як норм якості професійної освіти [3]. Досягнення професійної успішності інженера-педагога нерозривно пов’язано з формуванням у нього професійно-педагогічної компетентності.

Сьогодні в науково-педагогічному співтоваристві йдуть інтенсивні дискусії з приводу суті і структури професійно-педагогічної компетентності. В.А. Адольф, Н.В. Кузьміна, А.К. Марков, Е.Л. Пупишева, Г.С. Савойнен, Л.В. Шкеріна і ін. справедливо виділяють в професійній компетентності різні її види, які виявляють її структурність, багатогранність, відображають зв’язок з різними галузями науки: методологічну, наочну, психолого-педагогічну, соціокультурну, методичну і ін. Серед видів, що виділені, особливе місце займає методична компетентність інженера-педагога, оскільки вона інтегрує в собі ряд інших компетентностей, крім того, саме її рівень багато в чому визначає рівень професіоналізму фахівця в області освіти.

Методична компетентність інженера-педагога - це знання в області дидактики і уміння теоретично, обґрунтовано конструювати навчальний процес для конкретної дидактичної ситуації. В свою чергу, конструювання навчального процесу включає ряд етапів: моделювання, проектування і власне саме конструювання  [2].

В працях В.В. Краєвського, які присвячені цьому питанню [1], автор відзначає обов’язковість послідовного переходу перелічених вище етапів, тобто від теоретичного моделювання до реалізації проекту.

Найважливішим завданням інженера-педагога є етап проектування методик навчання з дисциплін професійної підготовки фахівців, тому що багато в чому від нього залежить продуктивність професійної діяльності, а відповідно цьому і постає необхідність формування у інженера-педагога компетентності з проектування методик навчання.

Відмітимо, що серед ведучих педагогічних категорій, передбачених Концепцією принципів демократизації і реформування освіти в Україні [4], поняття «компетентність з проектування методик навчання » не визначено, тому ми вважаємо доцільним окреслити понятійне коло досліджень.

Компетентність з проектування методик навчання припускає, з одного боку, уміння навчати студентів своєму предмету, а з іншою, потреба і уміння самоосвітньої діяльності.

Іншими словами, компетентність з проектування методик навчання – це оволодіння постановкою мети і задач навчання, методикою аналізу базових знань і досвіду особистості, конструюванням навчально-змістовних матеріалів; знання дидактичних методів, прийомів, засобів, форм навчання, їх сукупність і взаємозв’язок; вміння використовувати їх в процесі навчання, тобто уміння проектувати методики навчання на основі інтеграції психолого-педагогічних і інженерних знань.

Таким чином, проведений аналіз робіт дозволив визначити, що методична компетентність розглядається у рядах робіт фрагментально, у сукупності з іншими видами професійної компетентності інженера-педагога, немає і чіткої структури методичної компетентності, не визначено поняття компетентності з проектування методик навчання, як частного виду методичної компетентності, а відповідно цьому немає систематичності формування компетентності з проектування методик навчання.

Перспективами подальших досліджень є проблема формування у майбутнього інженера-педагога  компетентності з проектування методик навчання, яка сьогодні відноситься до невирішених як в педагогічній науці, так і на практиці: не визначено зміст і структуру поняття компетентності з проектування методик навчання, не розроблена система критеріїв ефективності розробки методик навчання, а, відповідно, і досягнення компетентності з проектування методик навчання. Дискусії на цю тему продовжуються і залишаються однією з актуальних проблем сучасної освіти.

 

Література:

1. Высотская С.И., Краевский В.В. Дидактические основания конструирования процесса обучения // Новые исследования в педагогических науках. – М.: Педагогика, 1986. - №1(47). – С.36-40.

2. Гребенев И.В. Чупринов Е.В. Теория обучения и моделирования учебного процесса // Весник Нижегородского университета им. Н.И. Лобачевского. №1. – Н.Новгород: Изд-во ННГУ, 2007.- С.28-31.

3.Зеер Э., Заводчиков Д. Идентификация универсальных компетенций выпускников работодателем // Высшее образование в России. – 2007. -№ 11. – С. 39-45.

4. Концептуальні засади демократизації і реформування освіти в Україні . – К., 1997. – 150с.