Рудич О. О.

(М. Полтава)

Вивчення іноземної мови у контексті професійної освіти   майбутніх вихователів дошкільних закладів

 

Концепція освіти майбутнього педагога на сучасному етапі передбачає володіння іноземною мовою  як засобом спілкування, знаряддям мовної та професійної  діяльності. Актуальним залишається питання підготовки спеціалістів, здатних стимулювати інтерес до оволодіння мовою через залучення до культурних здобутків англомовного соціуму, використання інформації, яка відповідає інтересам сучасного дитячого соціуму. Вихователь має сприяти формуванню загальних світоглядних позицій вихованців, виробити навички спілкування, в основі яких є доброзичливість та шанобливе ставлення до іншої особистості, стимулювати інтерес не тільки до вивчення мови, але зорієнтувати особистісні інтереси дітей на красу, добро, духовність, національне самоусвідомлення і повагу до інших культур.

Отже, метою нашого дослідження має стати пошук оптимальних шляхів корекції змістового та практичного компонентів професійної підготовки майбутніх вихователів дошкільних закладів, у ході якого вирішувалися б завдання: формування у студентів граматичних і перекладацьких умінь, збагачення їхнього лексичного запасу, ознайомлення з сучасними педагогічними технологіями викладання мови на початковому етапі (розробленими вітчизняними та зарубіжними педагогами та філологами: У.Іверзоном, Л.Уоррінгтоном, А.Лущаком, Н.Богдановою, І.Казанцевою,  В.Рагозіною та багатьма іншими),  збагачення соціо-культурного компоненту професійної освіти.

У даному контексті ефективним шляхом коригування змістового та практичного компонентів професійної освіти вихователів дошкільних закладів може стати впровадження курсу «Англійська мова (за професійним спрямуванням)».

Курс має на меті оптимізувати формування професійної компетенції майбутніх вихователів дитячих дошкільних закладів через збагачення змістового компоненту освіти: теоретичними знаннями з англійської  мови, спеціальною фаховою термінологією, інформацією про особливості комунікативної культури англомовного соціуму.

Курс має також сформувати вміння оперувати фаховою термінологією та забезпечити культуру мовлення в навчально-педагогічному аспекті.

Вибір змісту курсу зумовлений особливостями підготовки педагогів до їх майбутньої професійної діяльності та має сприяти:

-       наданню знань та виробленню вмінь, необхідних для виконання професійних обов'язків;

-        вихованню освіченої людини, яка в інформаційному потоці вміє виділити особистісно-значимі знання і розуміє, як їх використати у конкретній ситуації, тобто домінанта відводиться не оволодінню технічними навичками (вміє працювати з комп'ютером, модерною аудіо- відеоапаратурою тощо), а гнучкому інтелекту, сформованій естетичній свідомості.

Курс має вирішувати наступні завдання:

·        створення у студентів цілісного уявлення про особливості граматичної структури англійської мови;

·        сприяння збагаченню словникового запасу;

·        залучення студентів до надбань культури англомовного соціуму;

·        задоволення потреби особистості у самопізнанні та самовдосконаленні;

·        підвищення пізнавальної активності, активізація творчих здібностей;

·        розвиток уваги та уяви;

·        розвиток концептуального мислення, як здатності узагальнювати інформацію у більш змістовній формі;

·        виховання студентів на основі загальнолюдських морально-етичних цінностей;

·        формування естетичної позиції;

·        сприяння вихованню шанобливого ставлення до соціокультурного надбання людства.

Специфіка цього курсу має полягати не лише у формуванні уявлень про основні граматичні категорії, але і у засвоєнні оптимального матеріалу, що уможливлює  використання англійської мови як засобу комунікації.  

За доцільне вважаємо опрацювання іншомовної лексики за темами, які відповідають інтересам дошкільників: «Animals», «Plants», «Insects». «Accommodation», «Cutlery», «Furniture», «Family», «Professions», «Vehicles», «Clothes», «Meals», «Fruit and vegetables», «Toys», «Parts of a face», «Parts of a body», «Stationary».

Забезпечення комунікативно-практичного вивчення мови як системи світобачення, засобу культурного співіснування  у європейському суспільстві, самовдосконалення особистості передбачає ознайомлення студентів із традиціями, культурою англомовного соціуму через використання аутентичних відео та аудіо матеріалів (кінофільмів, створених за сюжетами казок та легенд, навчальних програм, аудіо версій літературних творів, тощо.)

Курс «Англійська мова (за професійним спрямуванням)» має передбачати узагальнення і систематизацію знань з англійської мови, набутих у школі, ознайомлення з основами культури усного і писемного мовлення, уміння послуговуватися довідковою, лексикографічною літературою та іншими інформаційними джерелами для самостійного вдосконалення мовленнєвої культури.

Варто використовувати різноманітні форми вирішення завдань: проблемно-пошуковий виклад теоретичного матеріалу, аналіз і обговорення результатів проведених педагогічних досліджень, моделювання педагогічних технологій, самостійне розв'язання педагогічних завдань з подальшим оцінюванням виконаної роботи.

Принципами, покладеними у основу курсу, є: цілеспрямованість, послідовність, інтегративність, творчий підхід, комплексний підхід, природо- та віковідповідність. Особливістю є виділення часу на розгляд таких питань, як деталізоване опрацювання лексики, яка найбільш відповідає інтересам дошкільної аудиторії, ознайомлення зі специфікою використання  аудіо та відео матеріалів у ході навчання мови на початковому етапі.

Організація самостійного опрацювання має передбачати:

·        визначення основних понять, які студенти повинні засвоїти у процесі самостійного опрацювання та виділення викладачем питань, які потребують особливої уваги;

·        складання переліку запитань і завдань, за якими студенти зможуть здійснювати самоперевірку;

·        надання студентам необхідних методичних рекомендацій щодо самостійного опрацювання окремих питань;

·        розробка системи контролю за результатами роботи студентів.

Система контролю за результатами самостійного опрацювання може включати:

·        розгляд питань на семінарських заняттях;

·        написання рефератів;

·        включення змісту самостійно опрацьованого матеріалу у перелік запитань до заліку.

Автор добре усвідомлює, що неможливо уникнути моменту суб’єктивності, саме тому запропонована структура курсу передбачає можливість доопрацювання. Загалом, питання надання професійної спрямованості курсу іноземної мови потребує подальшої розробки, через врахування дитячих інтересів,  субкультури, сучасних шляхів оптимізації вивчення іноземної мови на початковому етапі.

 

Використана література:

1.Пуховська Л.П. Тенденції розвитку систем підготовки вчителів у Європі // Педагогіка і психологія. Вісник Академії педагогічних наук України. 1991. № 3 (4). С. 144 152.

2.Лещенко М.П. Щастя дитини – єдине дійсне щастя на землі: До проблем педагогічної майстерності. Київ. АСМІ, 2003. – 304 с.

 3.Рудич О. О. Навчально-тематичний план і програма спецкурсу: “Педагогічні технології використання сучасної дитячої англомовної літератури у процесі навчання молодших школярів”.  Для вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Видавництво "АСМІ".:2003. – 64 с.    

4.Рудич О. О. Психолого-педагогічний потенціал дитячої англомовної книжки//Імідж сучасного педагога. Науково-практичний освітньо-популярний часопис. –  2003. –  № 10. – С. 63– 66.

Аннотация

         Автор говорит о необходимости внесения изменений в программное содержание профессиональной подготовки будущих воспитателей дошкольных учреждений и об актуальности разработки курса иностранного языка с профессиональной направленностью.

Ключевые слова: воспитатели дошкольных учреждений,  педагогические технологии, профессиональное образование.

Summary

The author theoretically proved the necessity of program contents of the future kindergarteners’ training modification by professionally aimed course of English using.

Key words: kindergarteners, pedagogical technologies, professional education.

Ключові слова: вихователі дошкільних закладів, педагогічні технології, професійна освіта.