Психология и социология/10.Психология труда

К.психол.н. Ламаш І.В.

Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна

Психологічні особливості бухгалтерів-економістів з різним рівнем професійної результативності

 

Соціальні зміни у нашій країні, зокрема ринкові трансформації економіки,  не тільки стали підгрунтям  підвищення популярності професії «бухгалтер-економіст”, але й  визначили  стрімке  зростання  значущості цієї професії. Важлива проблема в підборі фінансових фахівців полягає в їх оцінці і відборі. На сучасному етапі, коли країна потребує висококваліфікованих фахівців-економістів, які могли б вивести її з кризового стану та забезпечити стабільний економічний розвиток, виникає об’єктивна необхідність спрямувати абітурієнта, який обирає професію „бухгалтер-економіст”, та студентів, що здобувають економічну освіту, на врахування наявності чи відсутності у них низки професійних  знань, умінь, та психологічних якостей, які у майбутньому сприятимуть або ж ускладнюватимуть успішність виконання завдань їх професійної діяльності [2]. Багато необхідних якостей не набувають необхідного рівня у період навчання, залишаються несформованими, звідси витікає, що актуальність дослідження  психологічних особливостей бухгалтерів-економістів є  значною та вимагає глибшого дослідження.

Метою нашого дослідження було вивчення психологічних особливостей бухгалтерів-економістів з різним рівнем професійної ефективності.

В дослідженні  використані наступні методики: методика діагностики спрямованості на пошук/пригадування інформації (Горюшина К.О., Владимиров І.Ю.), опитувальник «Контроль дій у відношенні успіху, неуспіху та планування» (Kuhl O.J.), методика діагностики особистісної креативності (О.Є.Тунік), опитувальник ССП-98 (В.І.Моросанова), опитувальник діагностики багатомірно-функціонального аналізу відповідальності (Прядєін В.П.).

Для розподілу бухгалтерів-економістів на групи за рівнем професійної результативності була залучена  група експертів, до якої увійшли керівник, головний бухгалтер, начальник відділу, які оцінювали своїх працівників за десятибальною шкалою. Для оцінювання було запропоновано перелік з 20 якостей, які з найбільшою частотою зустрічаються у вимогах до професії бухгалтерів-економістів. На підгрунті аналізу експертних оцінок було сформовано 3 групи: нерезультативні працівники; працівники з середнім рівнем результативності та результативні фахівці. Для математико-статистичної обробки було використано t-критерій Ст'юдента.

У дослідженні були отримані наступні результати:

За направленістю на пошук/пригадування інформації не визначені вірогідні відмінності між групами досліджуваних, різними за рівнем професійної результативності. Вивчення особливостей контролю дій у відношенні успіху, неуспіху та планування також не продемонструвало вірогідних вімінностей у показниках між усіма трьома групами.

Методика діагностики особистісної креативності дозволила визначити вірогідні відмінності між досліджуваними з різним рівнем професійної результативності. Зафіксоване вірогідне підвищення  показника за шкалою «уява» в групі результативних та середньорезультативних працівників у порівнянні із групою нерезультативних бухгалтерів. Також визначено  вірогідне підвищення  показника за шкалою «допитливість» в групі результативних та середньорезультативних працівників у порівнянні із групою нерезультативних бухгалтерів, тоді як працівники з високим та середнім рівнем результативності за цією шкалою не  демонструють вірогідних відмінностей. Показники за шкалою «складність» у групі високорезультативних бухгалтерів є вірогідно вищими порівняно із працівниками з середнім та низьким рівнем успішності. Щодо шкали «схильність до ризику » високорезультативні праціники продемонстрували вірогідне підвищення показника у порівнянні із бухгалтерами з середнім та низьким рівнем успішності.

Опитувальник ССП-98 дозволив визначити  стильові особливості особистісної саморегуляції бухгалтерів із різним рівнем професійної результативності. За шкалами «планування», «програмування», «оцінка результатів», «гнучкість», «самостійність» не визначені вірогідні відмінності між групами. За шкалами «програмування», «цінка результатів» , «гнучкість»  не визначені вірогідні відмінності між нерезультативними та результативними працівниками. За шкалами «планування», «моделювання», «програмування», «оцінка результатів», «гнучкість», «самостійність» не визначені вірогідні відмінності між середньорезультативною та результативною групами. У той же час зафіксовано вірогідне зниження показника за шкалою «моделювання» у групі нерезультативних бухгалтерів порівняно з середньорезультативними та високорезультативними працівниками. За В. Моросановою слабка сформованість процесів моделювання призводить до неадекватної оцінки значущих внутрішніх умов і зовнішніх обставин, що проявляється у фантазуванні, яке може супроводжуватися різкими перепадами ставлення до розвитку ситуації, наслідків своїх дій. У таких досліджуваних часто виникають труднощі у визначенні мети і програми дій, адекватних поточній ситуації, вони не завжди помічають зміну ситуації, що також часто призводить до невдач[ 1 ].

За шкалами «планування» та «самостійність» у групі нерезультативних працівників виявлено вірогідне зниження показника порівняно з високорезультативними фахівцями, тобто результативні співробітники планують діяльність заздалегідь, здібні самостійно планувати свою діяльність та поведінку, організовувати роботу по досягненню висунутої метиі, контролювати хід її виконання, аналізувати та оцінювати як проміжні, так і кінцеві результати діяльності.

Аналіз багатомірно-функціональної структури відповідальності дозволив виявити наступне: середньорезультативним бухгалтерам властива більша відповідальність, у своїх помилках вони частіше звинувачують себе, тоді як  нерезультативні працівники, навпаки, впевнені, що, якби їм не заважали,  вони могли б краще виконувати роботу. Результативні фахівці відповідальні не тільки перед іншим, але й перед собою, а нерезультативні досліджувані  – навпаки виконують роботу для того щоб отримати схвалення від оточуючих, вони задоволені більш похвалою, ніж результатами своєї роботи. Труднощі середньорезультативні досліджувані переживають важче ніж представники інших груп. Найбільш відповідальними є результативні фахівці, середньорезультативні бухгалтери демонструють достатній рівень відповідальності, але вважають, що їм завжди щось заважає успішно виконати необхідні завданння,  тоді як нерезультативні досліджувані вмявмли найнижчий рівень відповідальності, тобто вони не схильні  брати на себе відповідальність. Результативні бухгалтери демонструють зниження почуття провини, можлио тому, що майже не роблять помилок, тоді як середньорезультативні працівники навпаки схильні звинувачувати себе.

Проведене нами дослідження мало пошуковий характер та дозволило не тільки виявити певні психологічні особливості бухгалтерів-економістів з різним рівнем професійної результативності, але й апробувати психодіагностичні методики, які можуть бути використані у відборі та оцінці фахівців у цій професійній сфері. Ми плануємо продовжити дослідження у вибраному напрямку та  вивчити більш психологічні особливості бухгалтерів- економістів залежно від стажу перебування в професії та форми власності підприємств, де вони працюють.

Література:

1.Моросанова В. И. Стилевая саморегуляция поведения человека/ В.И.Моросанова, Е.М.Коноз//Вопросы психологии.  – 2000. - №2. - С.118  

2.Ярощук І.Д. Теоретичне обгрунтування професіограми економіста з позицій ділової комунікації/ І.Д. Ярощук//Портал сучасних педагогічних ресурсів: Режим доступу: http://www.intellect-invest.org.ua/pedagog_editions_e-magazine_pedagogical_science_arhiv_pn_2009