Равлюк Н.П.

                                                     Буковинська державна фінансова академія

РОЗВИТОК СТРАХОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

        Діяльність в умовах ринку супроводжується різного роду ризиками. Тому принципово міняються характер і функції страхування в Україні, зростає його значення як ефективного, раціонального, економічного і доступного засобу захисту майнових інтересів суб'єктів, що господарюють, виробників товарів і послуг, а також громадян.

        Перехід до ринкових відносин, формування багатоукладної системи господарювання, заснованої на різноманітних формах власності, створюють об'єктивні передумови для активного впровадження в сферу економіки страхування як одного з гарантів забезпечення фінансової стійкості суб'єктів, що господарюють.

        Офіційне тлумаченн терміна «страхування» в Україні наведено в Законі «Про страхування»: «Страхування — це вид цивільно-правових відно­син щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених догово­ром страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій)» [1].

         Страховий ринок – частина фінансового ринку, де об'єктом  купівлі-продажу виступає страховий захист. Формується попит і пропозиція на нього. [2]

        Можливість створення і порядок реєстрації об'єднань страховиків передбачені ст.12 Закону України «Про страхування».

         В Україні створені наступні об'єднання страховиків: 1. Ліга страхових організацій України. 2. Авіаційне страхове бюро. 3. Моторне (транспортне) страхове Бюро України. 4. Морське страхове бюро України. 5. Українське медичне страхове бюро.

        Страховий ринок нині є найрозвиненішим сектором ринку небанківських фінансових послуг України, який акумулює майже 83,2% загаль­ного обсягу активів цього сектора

        На сучасному етапі стан страхового ринку України характеризується номінальним зростанням показників діяльності, але більш глибокий ана­ліз свідчить про недостатньо вагому роль страхування у функціонуванні фінансової системи, нерозвиненість механізму перерозподілу ВВП через страхові компанії.

        На фоні розвитку світового страхового ринку ринок страхування в Україні має незначну питому вагу покриття ризиків. За даними Ліги страхових організацій Європи, на нього припадає лише 0,05% загального обсягу страхових послуг, які надаються на нашому континенті. Загалом рівень розвитку вітчизняного страхового ринку охоплює не більше 10% ризиків, що є в Україні, водночас у розвинених державах цей показник сягає 90–95% [3] .

        Станом на 1 січня 2009 р. до Державного реєстру фінансових установ було внесено 398 страхових компаній, із них 50 страхових компаній здійснювали страхування життя, 348 страхових компаній займались видами страхування, іншими, ніж страхування життя.

        Показники діяльності страховиків свідчать про динамічність ринку страхових послуг в Україні. Упродовж 2003–2004 рр. обсяги валових страхових платежів щорічно збільшувались удвічі. Щоправда, за попередніми результатами 2005 р., обсяг валових страхових премій із усіх видів страхування відносно 2004 р. суттєво зменшився.

        Страховому ринку України властива ще одна тенденція: створення  страхових компаній при окремих галузях, відомствах, підприємствах, холдингах та промислово-фінансових групах. Ці страхові компанії по суті надають низку економічних переваг своїм власникам, а саме:

        1)  економія на витратах на страховий захист, використання тарифів, нижчих за ринкові, включення прибутку кептивного страховика в загальний прибуток групи;

        2) збільшення розміру власного утримання підприємства через визначення франшизи для дрібних і середніх збитків, які можуть бути покриті материнською компанією;

        3) формування резерву для непередбачуваних ситуацій з огляду на особливості податкового законодавства.

        Якщо провести рейтингову оцінку страхових компаній України, то можна зазначити, що ні кількість активів, ні розмір компаній не являються хорошим виявом платоспроможності даних компаній. Трійку лідерів за розміром активів та рівнем платоспроможності посідають такі страхові компанії: 1) «Кредо» (м. Запоріжжя, активи становлять 5625,5 тис. грн.); 2) «Азов» (м. Маріуполь, активи становлять 9129,1 тис. грн.); 3) ІНПРО (м. Львів, активи становлять 9009,6 тис. грн.) [4] .

        Отже,зацікавленість людей в страховому захисті – це основа існування страхових компаній України. Якщо не має даної зацікавленості, страхувальник не може існувати і отримувати прибуток. Саме тому, страхові компанії України повинні спрямувати свою діяльність на споживача, щоб не розірвати дану взаємозв’язаність, за рахунок якої відбувається створення страхових резервів, які і формують страхову систему України.

Список використаної літератури:

1.     Закон України «Про страхування» // www.rada.gow.ua;

2.     Базилевич В.Д. Страховий ринок України. - К.: Товариство «Знання», КОО. - 1998. - 374 с.

3.     Про стан та тенденції розвитку страхового ринку України у 2009 році. Україна-Business, 2 с.

4.     Украинский сервер страхования «Insurance Online» www.uainsur.com