Секція «Економічні науки»

Підсекція №16

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

ЗАВДАННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА В СУЧАСНИХ УМОВАХ

 

Сталий розвиток у формулюванні ООН – це розвиток суспільства, що дозволяє задовольняти потреби нинішніх поколінь, не позбавляючи при цьому майбутні покоління можливостей для задоволення їхніх власних потреб.

До ключових завдань сталого розвитку відносять: відновлення і подальше збереження в потрібному обсязі на необхідній площі природних екосистем та їхньої здатності до самовідтворення; забезпечення при цьому випереджального розв’язання проблем економічного, соціального, демографічного і духовного розвитку; узгодження темпів економічного розвитку з господарською ємністю екосистем. Для аналізу стану сталого розвитку науковцями було визначено групу соціальних, економічних та екологічних індикаторів, за якими і здійснювалися розрахунки.

Один із важливих напрямів діяльності, за яким Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” відомий у світі, – накопичення та аналіз наукових даних щодо сталого розвитку у світі. Програма реалізується через Українське відділення Світового центру даних, який діє під егідою ЮНЕСКО.

На сьогодні практично всі провідні країни світу розробляють принципово нову ідеологію побудови та функціонування енергетичної галузі з метою надання безпечного, надійного, економічно доцільного та екологічно прийнятного енергозабезпечення споживачів. Зазначена ідеологія базується на активній інформатизації та інтелектуалізації енергетичних об’єктів, широкому використанні розосередженої генерації, в першу чергу, на рівні розподільних електричних мереж середньої та низької напруги, створенні та впровадженні провідних енергоефективних технологій у сфері генерації, акумулювання, розподілу енергії, систем зв’язку та телекомунікацій, засобів керування та захисту, формуванні нової тарифної та регуляторної політики.

Важлива роль у покращенні ситуації в енергетичній сфері надається розосередженій генерації, використанню альтернативних традиційних та поновлюваних джерел енергії. На сьогодні когенераційні установки, вітроенергетика, сонячні колектори та теплові насоси реально конкурентоспроможні порівняно з традиційними формами енергопостачання, характеристики витрат на їх створення та експлуатацію мають тенденцію до зменшення, тоді як ціни на традиційні енергоносії органічного походження постійно зростають.

У багатьох країнах використовуються локальні системи енергопостачання і спостерігається стійка тенденція поширення використання розосередженої генерації. Ефективне функціонування таких структур потребує створення єдиного інформаційного середовища, спільної економічної зацікавленості всіх суб’єктів та єдиної ідеології управління.

За кордоном відомі та знаходять своє впровадження у повсякденне життя системи облаштування та функціонування житла за напрямами – інтелектуальний дім, green house, пасивний будинок, які забезпечують зменшення енергоспоживання з одночасним покращенням рівня комфортності та якості життя завдяки інтелектуалізації управління підсистемами життєзабезпечення житла; застосування екологічно чистих джерел енергії.

Ці тенденції розвитку світової енергетики знайшли своє відображення в НТУУ “КПІ”, де створено  Навчально-науковий центр “Енергетика сталого розвитку”. Завданням Центру є узагальнення світового та національного досвіду розробки енергоефективних технологій, пристроїв і систем з метою їх впровадження для підвищення рівня енергетичної незалежності та екологічної безпеки як в масштабах об’єкту або групи об’єктів, так і в масштабах регіону та країни.

Основні напрямки діяльності Центру:

·        розробка новітніх методів та моделей.

·        забезпечення енергетичних потреб розосереджених об’єктів енергоспоживання промислового застосування шляхом впровадження smart-технологій на базі розосереджених енергостанцій з комплексним використанням традиційних та поновлюваних джерел енергії;

·        оптимізації режимів енергогенерування/енергоспоживання, підвищення їх енергоефективності, мінімізації використання органічного палива і емісії шкідливих речовин у навколишнє середовище.

·        створення демонстраційного навчально-наукового комплексу новітніх енергоефективних технологій.

Першим результатом роботи Навчально-наукового центру є створення на базі Інституту енергозбереження та енергоменеджменту лабораторії розосередженої генерації, а також запущено в роботу мікроенергостанцію. До складу станції входять електрогенеруючі, теплогенеруючі установки, накопичувачі теплової, електричної енергії та гарячої води, що використовують енергію сонця, вітру, біомаси та геотермальну енергію. Мікроенергостанція має резервування від централізованої загальної мережі. Всі установки об’єднано в єдину систему з єдиною електричною, тепловою та інформаційною мережею і управляються вони з єдиного центру – Smart-модуля управління мікроенергосистемою.

Україна має шанс використати напрацьований світом кращий досвід гармонізованого, сталого розвитку суспільства, у якому добробут людей, навколишнє середовище, природні ресурси та людський капітал, втілений у досягненнях науки, освіти, проривних технологіях, – категорії нероздільні й рівновеликі, що взаємно доповнюють і збагачують одна одну.