Економічні науки/9. Економіка промисловості

 

 Запорожець Т.В.

 

Національний гірничий університет, Україна

 

Стан та перспективи розвитку показників випуску продукції промислового комплексу України

 

Промисловий комплекс України є пріоритетною галуззю національної економіки, так як від нього залежать здійснення ключових інтересів країни, її безпека, культурний та соціальний рівень життя нації. Цей сектор створює майже половину ВВП країни та забезпечує чверть усіх зайнятих у сфері економіки робочими місцями.

Проведено дослідження динаміки основних показників фінансово-господарської діяльності промислових підприємств України. Так, за даними Державного комітету статистики України виробництво продукції промисловими підприємствами має хвилеподібну динаміку, що відображено на рис. 1

Рисунок 1. Індекси обсягу продукції промисловості України за видами діяльності (у відсотках до попереднього року)[2]

У 2008 році індекс обсягу продукції в промисловості склав 96,9%. Зниження обсягів промислової продукції почалося з вересня 2008 року після погіршення ряду економічних показників та  виявленню  фінансових  проблем  ряду провідних  комерційних  банків  країни (порівняно з відповідним періодом 2007р. у вересні 2008р. на 4,5%, у жовтні на 19,8%, у листопаді на 28,6% та у грудні на 26,6%). У металургійному комплексі індекс обсягу виробництва основних видів продукції становить 89,4%.

Ситуація, що склалась на ринках збуту металопрокату призвела до зниження виробництва основних видів металопродукції. За 12 місяців 2008 року у порівнянні з відповідним періодом 2007 року знизилось виробництво по агломерату, чавуну, сталі,  прокату загального та  прокату готового  на 13%; виробництво труб на 6% та  металовиробів на 30%, виробництво коксу на  5%. У грудні  2008 року у порівнянні з груднем 2007 року  відбулось зниження по основних видах металопродукції від 58% до 29% через відсутність замовлень на металопрокат.

В гірничорудній промисловості за 12 місяців 2008 року (порівняно з відповідним періодом 2007 року) зменшилися обсяги виробництва таких  видів товарної продукції: руди і концентрату залізних на 6,9%, у тому числі руди залізної неагломерованої на 8,0%, концентрату залізорудного на 6,4%; агломерату залізорудного на 22,1%; окатишів залізорудних на 8,8%; вапняку флюсового (металургійного) на 12,5%; доломіту сирого на 10,1%; доломіту випаленого на 13,7%. Виробнича діяльність підприємств з видобутку та переробки флюсової та доломітної сировини, з причин відсутності експорту, повністю залежить від активності внутрішнього ринку. Обсяг поставок залізорудної продукції гірничодобувними підприємствами України за 2008 рік склав 62 млн.т. В порівнянні з 2007 роком обсяг поставок залізорудної продукції зменшився на 3482 тис.т.

Як видно з наведеного графіку найбільші темпи росту виробництва продукції спостерігаються в машинобудуванні. В середньому темпи приросту в цій галузі перевищують середні за промисловістю приблизно на 8,8% щороку. За січень-грудень 2008 року підприємства загального машинобудування випустили товарної продукції у діючих цінах 58 877,13 млн.грн. Реалізація товарної продукції і послуг становить – 60 637,59 млн.грн., що складає  103% до обсягів випуску товарної продукції. [1].

Таким чином, кризова ситуація на ринку сталі ще більше загострила необхідність глибоких структурних перетворень в промисловому комплексі України з метою забезпечення достатньої конкурентоспроможності продукції, здійснення технічного переозброєння та модернізації, насамперед у напрямі підвищення енергоефективності та ресурсозбереження.

З урахуванням високого ступеня зносу основних фондів металургійного виробництва обсяг інвестицій оцінюється як недостатній, що негативно позначається на конкурентоспроможності продукції і може призвести до втрати Україною позицій на зовнішньому та внутрішньому ринках.

У 2007 році в металургійну галузь було інвестовано 10,3 млрд. грн., що становить 162,3% порівняно з 2006 роком (6,3 млрд. грн.), у гірничорудну — 1,7 млрд. грн., або на 113,1% більше, аніж попереднього року. У 2008 році з причин, пов’язаних із кризою, обсяг інвестицій в основні фонди гірничо-металургійного комплексу знову зменшився до 8,5 млрд. грн. (81% порівняно з показниками більш благополучного 2007 року). [3]

Таким чином, підвищення обсягів інвестування повинно  стимулювати роботу промислового комплексу у напрямку технічної модернізації з використанням новітніх досягнень вітчизняної та закордонної науки, техніки і технології, що забезпечить інтенсивний розвиток виробництва продукції.

 

Литература:

 

1.           Офіційний сайт Міністерства промислової політики України // [Електронний ресурс]/  Спосіб доступу: http://industry.kmu.gov.ua

2.           Офіційний сайт Державного комітету статистики України // [Електронний ресурс]/  Спосіб доступу: www.ukrstat.gov.ua

3.            Офіційний сайт тижневика «Дзеркало тижня» // [Електронний ресурс]/  Спосіб доступу: http://www.dt.ua/1000/1550/64350/