Сидоренко М. В.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

 

Малі та середні підприємства в умовах глобалізації міжнародних ринків

 

Глобалізація світової економіки є джерелом можливостей, з одного боку, але також і джерелом ризиків з іншого. Чисельні переваги глобалізації здаються придатними тільки для використання великими корпораціями, але мале чи середнє підприємство теж може зробити спробу знайти організаційне (маркетингове) рішення, що дозволить йому скористатися глобальними діловими можливостями без ризику втрат від обмеженості ресурсів (матеріальних, фінансових та інших) та уникнути можливості прямого поглинання. Тобто, на об'єднаному глобальному ринку малі та середні підприємства страждають від подвійної проблеми: з одного боку, обмеженні активи та критичні ресурси знижують їх конкурентоспроможність, з іншого боку, місцеві ринки постійно витримують атаки могутніх міжнародних організацій.

Дослідження, що проводилися економічними і політичними експертами [1, 2, 3, 4] з метою виявлення можливостей участі малих та середніх підприємств в глобальній економіці, не дали однозначної методики, яка б дозволяла їм поєднуватися щоденну діяльність (у нішах, і/або в ланцюзі постачання) разом з можливістю діяти більш повно в глобальному бізнесі.

Так на думку K. Campbell малі та середні підприємства повинні зосередитися на стратегії спеціалізації/ніші [1]. Але ризик намагатися зосередитися на цьому очевидний, тому що глобалізація спрощує великим компаніям можливість поглинати ці ніші. Очевидно, що маленький сегмент попиту на місцевому ринку може бути легко задоволений великою компанією за рахунок збільшення виробництва подібного товару, який вже продається у якомусь сегменті в інший частині світу. Крім того, сумнівно, що маленькі компанії, які працюють у визначеному місці в таких нішах, можуть витримати цінову різницю між ними і великими підприємствами.

Окрім того, деякі дослідники (Camuffo A., Volpato G.) вважають що, малі підприємства загалом можуть успішно експлуатувати їх визнану гнучкість в подоланні циклічних спадів при боротьбі з більшими конкурентами на місцевих ринках, але ця зброя неефективна проти глобальної компанії, що діє в тій же ніші, бо за рахунок цінової експансії велика компанія може легко зробити товари/послуги на одному специфічному ринку (ніші) економічно не вигідними для малого підприємства [2].

На наш погляд, існування малих та середніх підприємств в умовах глобалізації має сенс, якщо вони зможуть скористатися бурхливим розвитком інформаційних технологій (Інтернет і електронна торгівля), щоб отримати нових клієнтів і збільшити взаємодію із старими. Але цей шлях не веде до прямої конкурентоздатної переваги.

Крім того, малі та середні підприємства можуть відігравати більшу роль в розширеному міжнародному ланцюзі постачання. Цей шлях став доступним з тих пір, як великі (міжнародні) корпорації почали проявляти зацікавленість у використанні місцевих постачальників в певних ситуаціях.

Ще одним з можливих підходів до проникнення  у глобальне економічне середовище може бути створення мережі малих та середніх підприємств, для здійснення системи кооперації та сумісного виробництва.

Мережі малих та середніх підприємств успішно, конкуруючи на глобальних ринках вже існують в деяких Європейських країнах у формі регіональних кластерів виробників в межах специфічних виробничих ланцюгів [4].

Мережі такого типу мають перевагу в особливості побудови взаємодії у мережі, але більш цікаве, те що така схема вже працює серед малих та середніх підприємств, що беруть участь в регіональних виробничих кластерах, які є прототипом працюючої кооперативної мережі.

Такій підхід до існування малих та середніх підприємств надає наступні переваги:

Ú            гнучкість відносин між партнерами;

Ú            компетентність на своєму рівні та бажання кожного партнера пристосуватися до потреб співпраці;

Ú            економія часу та можливість уникнення «вузьких місць» завдяки гнучких угод співпраці;

Ú            побудова відносин на взаємній вигоді незалежних партнерів, що надає можливість економити ресурси та витрати.

 

Література

 

1.                                    Campbell K., [1997] "Perspective: Specialisation is the key", Financial Times, 24 Oct. 1997.

2.                                    Camuffo A., Volpato G., [1997], Nuove forme di integrazione operativa. Il caso della componentistica automobilistica, Angeli, Milano

3.                                    Kraljic P. [1983] "Purchasing must become supply management", Harvard business Review, sept-oct., pp.109-117

4.                                    Levitt T., [1983], "The Globalization of Markets", Harvard Business Review, May-Jun.