Якубець М.І., Раца О.Б.

Буковинська державна фінансова академія, м.Чернівці

 

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ: ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

Активізація інвестиційної діяльності на підприємствах України є чи не найпроблематичнішим завданням вітчизняної економіки. Це питання досліджувало дуже багато науковців та дослідників, серед них Шилепницький П.І, Ромашко О.М, Стадник В.В, Черваньов Д.М, Сорока П.П. тощо. Всі ці науковці та дослідники розглядали дане питання з багатьох  сторін на наводили найрізноманітніші пропозиції щодо його вирішення. Якщо провести ретельний аналіз всіх пропозицій та шляхів вирішення даної проблеми, то можна буде знайти вирішення цій непростій задачі.

Метою написання даної статті є визначення особливостей та проблем інвестиційної діяльності підприємств України, а також зазначення проблем, які не дають можливості для реалізації всього потенціалу нашої економічної системи, в тому числі і шляхів їх вирішення та подолання.

Забезпечення стійкого зростання вітчизняної економіки є одним з пріоритетних завдань сьогодення. Його вирішення можливе за умови формування конкурентоспроможних підприємницьких структур, здатних зайняти місце у глобалізованому, складному, динамічному і взаємопов’язаному економічному просторі. [2, с. 60]. Закон України “Про інвестиційну діяльність” зазначає, що інвестиції – це всі види матеріальних та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, у результаті якої створюється прибуток або досягається певний соціальний ефект[1].

У комплексі проблем, пов’язаних із визначенням ролі інвестицій підприємства, в сучасних умовах більшого значення набуває процес управління інвестиціями підприємства, що визначає збільшення уваги до інформаційного забезпечення керівництва відповідними даними про інвестиції [3, с.112].

У 2009 році підприємствами та організаціями усіх форм власності у розвиток економіки міста за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 747,8 млн. грн. капітальних інвестицій. Найвагомішу частку з них – 658,1 млн. грн. – складали інвестиції в основний капітал, або 36,9% усіх інвестицій в основний капітал по області. У розвиток промисловості обсяг інвестицій в основний капітал збільшився майже на третину. На підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води освоєно інвестицій в основний капітал більш ніж на 19,7%, а транспорту і зв’язку - у 2,7 рази. Підприємства, які займаються будівництвом, використали 18,9% усіх капіталовкладень, обсяги яких збільшилися у 2 рази. У соціально-культурну сферу спрямовано 35,9% від загального обсягу інвестицій, з них у житлове будівництво - 89,2%. Обсяги інвестицій в соціально-культурну сферу збільшилися на 38,2%, в тому числі у сферу культури та спорту, відпочинку та розваг - у 3,2 рази, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги - у 1,6 рази та у житлове будівництво - на 34,3%. Водночас скоротились обсяги інвестицій у сферу освіти - на 6%. Проте вкрай назрілою є потреба щодо залучення інвестицій у впровадження екологічно чистих технологій та виробництв, енерго- та ресурсозберігаючих технологій у житлово-комунальному господарстві, розв’язання транспортного розвантаження центральної частини міста. [8]

Для проведення заходів щодо активізації інвестиційних процесів на підприємствах України спочатку треба здійснити їх аналіз за схемою «згори-вниз», починаючи з мегарівня (рівня країни) з метою дослідження характеру і стану інвестиційного клімату країни.

Покращити рівень активності інвестиційних процесів на підприємствах можна за умов проведення заходів на всіх рівнях господарювання. На рівні країни повинно виконуватися наступне: збільшення обсягів державного інвестування при посиленні його цільової спрямованості, заохочення інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання шляхом створення плану дій щодо формування сприятливого інвестиційного клімату та упровадження при прийнятті Податкового кодексу України дієвих податкових та амортизаційних стимулів інвестиційної та  інноваційної діяльності.[2, с. 61]

Проблема активізації інвестиційної діяльності на підприємствах України є досить актуальною. Вона стосується подолання незбалансованості та недосконалості в процесах здійснення інвестиційної діяльності безпосередньо на вітчизняних підприємствах. Основними перешкодами на шляху до реалізації поставлених цілей є недосконалість чинного законодавства та байдужість влади до ситуації, що склалася, економічний спад та низька конкурентоспроможність національних підприємств порівняно із закордонними представниками.  Вони повинні вирішуватись не тільки на рівні країни в цілому, але й на регіональному рівні зокрема. Нагальність цього питання не терпить відкладень, адже саме на ефективній підприємницькій діяльності в Україні і буде базуватись стабільна та конкурентоспроможна ринкова економіка.

Список використаної літератури:

1.     Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18.09.1991 №1560-XII// zakon1.rada.gov.ua

2.   Стадник В.В. Теоретико-методологічні основи інвестування розвитку підприємства/ В.В. Стадник//Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №1. – с. 60-68.

3.    Ромашко О.М. Роль інвестиційної діяльності у формуванні прибутку підприємства /  О.М. Ромашко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №12. – с. 107-112.

4.   Черваньов Д.М. Управлінські складові здійснення інвестиційної діяльності на підприємствах України  / Д.М. Черваньов // Формування ринкових відносин в Україні. – 2009. - №11. – с. 85-87

5.    Сорока П.П. Економічний зміст інвестицій і інвестиційної діяльності підприємств/ П.П.  Сорока // Держава та регіони. – 2008. - №4. – с.235-240

6.     Офіційний сайт міста Чернівці [ сайт http://www.city.cv.ua/ ]