А.В. ДМИТРЕНКО, канд. екон. наук, доцент

Полтавський національний технічний університет імені  Юрія Кондратюка

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКОВОГО ПРОЦЕСУ СПІЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ АВТОМАТИЗАЦІЇ

 

Одна з найважливіших проблем в умовах ринкових відносин економіки України — це вдосконалення системи бухгалтерського обліку, звітності, контролю та аудиту, основним напрямом якого є застосування інформаційних систем та комп'ютерних технологій.

На сьогодні найбільш поширеною є інформаційна система «1С: Предприятие», яка є універсальною системою для автома­тизації бухгалтерського обліку, обліку наявності та руху засобів, періодичних розрахунків на підприємстві.

На сьогодні досить широкого впровадження на підприємствах набуває програма «1С: Бухгалтерія 8 для України».

«1С: Бухгалтерія 8 для України» призначена для автоматизації бухгалтерського і податкового обліку, включаючи підготовку обов’язкової (регламентованої) звітності, в організаціях, що здійснюють будь-які види комерційної діяльності: оптову і роздрібну торгівлю, комісійну торгівлю (включаючи субкомісію), надання послуг, виробництво тощо. Бухгалтерський і податковий облік ведеться у відповідності з діючим законодавством України.

За допомогою «1С: Бухгалтерія 8 для України» можна вести бухгалтерський і податковий облік господарської діяльності декількох організацій. Облік по кожній організації можна вести в окремій інформаційній базі. В той же час «1С: Бухгалтерія 8 для України» надає можливість вести бухгалтерський і податковий облік декількох організацій в загальній інформаційній базі (причому в ролі окремої організації можуть виступати індивідуальні підприємці). Це зручно, якщо господарська діяльність цих підприємств тісно пов’язана між собою: можна використовувати загальні списки товарів, контрагентів (ділових партнерів), робітників складів (місць зберігання) тощо, а обов’язкову звітність формувати окремо.

Ведення обліку з використанням програми  «1С: Бухгалтерія 8 для України» якнайкраще може підійти для ведення спільної діяльності (далі – СД) на підприємстві, особливо коли мова йде про СД без створення юридичної особи і для СД формується умовний суб’єкт господарювання, що є платником ПДВ та податку на прибуток і здійснює свою діяльність за окремим договором про СД. В такому випадку доречно буде застосовувати одну інформаційну базу, в якій окремо вказуватиметься діяльність юридичної особи за статутною діяльністю і окремо облік за СД. Крім того такий порядок обліку буде зручним, оскільки «уповноважений учасник» звітує окремо стосовно податкового обліку за СД та одночасно зможе використовувати ресурси програми як для статутної діяльності, так і для СД.

При формуванні стандартних звітів «1С: Бухгалтерія 8 для України» підставляє необхідні дані за принципом замовчування. Так, в якості організації буде підставлена організація, вибрана основною (меню «Предприятие» - «Организации»). При цьому можливість її заміни на другу організацію може бути обмежена в налаштуванні користувача «Учет по всем организациям» (меню «Сервис» - «Настройки пользователя»).

Таке налаштування відноситься і до СД. В такому випадку за основну організацію слід визначати підприємство, що займається статутною діяльністю.

Для правильного автоматичного заповнення документів і звітів слід внести наступні дані:

-         коротку і повну назву організації;

-         реєстраційні коди організації;

-         контактну інформацію (адрес і телефон);

-         реквізит «Юр./ физ. лицо»;

-         префікс.

Префікс потрібен для того, щоб забезпечити наскрізну нумерацію документів кожної організації. Префікс представляє собою набір символів, кількістю не більше трьох, з якого будуть розпочинатися номера документів.

Встановлення префіксу меню «Предприятие – «Организации» є доречним у випадку відокремлення документів на основі яких формуються кореспонденції рахунків, дані стандартних звітів та регламентованих звітів щодо статутної діяльності та СД, оскільки  «уповноважений учасник» звітує окремо за такими видами діяльності.

Плани рахунків є загальними для всіх організацій, облік яких ведеться в єдиній інформаційній базі. Спеціальний план рахунків податкового обліку не передбачений нормативними документами і є частиною методики ведення податкового обліку, реалізованої в конфігурації. Для того щоб простіше відрізняти операції по податковому обліку від операцій по бухгалтерському обліку коди рахунків податкового плану має не цифровий, а буквений вигляд.

Оскільки при ведені «паперового» бухгалтерського обліку для розрізненого обліку статутної та СД застосовуються до рахунків позначення ОД – основна діяльність або статутна діяльність та СД – спільна діяльність, то і до автоматизованого бухгалтерського обліку слід ввести, за потреби, до плану рахунків рахунки та субрахунки із позначенням  СД, які будуть використовуватися в документах та стандартних звітах і на основі яких формуватимуться показники регламентованих звітів.

«1С: Бухгалтерія 8 для України» доцільно застосовувати і для спільних підприємств, що займаються торгівельною діяльністю, виробництвом продукції, наданням послуг, виконанням робіт.

 

Література:

1.  Шаталов А.М. 1С: Бухгалтерия 8 для Украины. Первые шаги/ А.М. Шаталов. – К.: Фирма 1С, 2007. – 154 с.

2. 1С: Бухгалтерия 8 для Украины. Учебная версия. – М.: Фирма 1С, 2006. – 464 с.

3. Писаревська Т.А. Інформаційні системи обліку та аудиту: Навчальний посіб. – К.: КНЕУ, 2004. – 369 с.