Панчук Ю.В.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Науковий керівник: Петращак О.О.

ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМА ЯК ЕЛЕМЕНТ МАРКЕТИНГОВОЇ ПОЛІТИКИ КОМУНІКАЦІЙ

 

У звязку із збільшенням кількості людей, які регулярно входять в Інтернет, зростає можливість використання мережі з метою просування товарів та послуг. Інтернет поступово стає в рекламодавців одним із найактуальніших каналів просування. Це послужило передумовою виникнення і розвитку такого виду реклами як Інтернет-реклама.

Сьогодні все більшого значення набуває Інтернет-реклама, що порівняно з традиційними теле- і радіо рекламою, рекламою в друкованих засобах масової інформації (ЗМІ) має масу переваг [5].

На думку фахівців, потенціал реклами в Інтернеті значно вище, ніж маркетингові можливості інших видів реклами, завдяки безпосередності,  гнучкості та інтерактивності цього засобу. Інтернет-реклама надає можливість українському рекламодавцю вийти на цільову аудиторію дійсно в глобальному масштабі.

Тематика використання інформаційних технологій, зокрема Інтернет-реклами, достатньо широко розглядали такі зарубіжні і вітчизняні науковці, як Т. Бокарев, Я. Воронін, А. Висоткін, А. Годін, В. Гужва, Т. Дейнекін, Ф.Джефкінс, В. Комаров, І. Крилов, М. Курасова, Н. Меджибовська, Т.Парамонова, В. Холмогорок, У. Херсон та інші [2].

Інтернет-рекламу доцільно охарактеризувати як один із найбільш гнучких інструментів в сучасній рекламі з просування і продажу на ринку товарів і послуг.

Система маркетингу і реклами зазнала значних змін, повязаних з інформаційно-комунікаційними технологіями. Інтернет-реклама вважається важливим механізмом підтримки ефективної електронної комерції. У другому видані книги Р. Зефа і Б. Аронсона «Реклама в Інтернет» наводиться два визначення:

-        «Інтернет-реклама – конвергенція традиційної реклами і маркетингу прямого відгуку (direct rsponce marketing)»;

-        «Інтернет-реклама – це конвергенція брендинга, розповсюдження інформації і продажів – усе в одному місці» [2].

Інтернет-рекламу також можна визначити як оплачений учасниками ринку захід з установлення засобами мережі Інтернет двохсторонніх комунікацій – рекламоодержувача та рекламодавця.

А. Годін визначає Інтернет-рекламу як оповіщення споживачів різними методами, представленими в мережі Інтернет, про діяльність підприємства, спрямоване на досягнення кінцевої мети – продажу товарів і послуг [2].

Дещо по-іншому визначає Інтернет-рекламу Я. Воронін. Згідно з його твердженням, Інтернет-реклама – засіб маркетингових комунікацій в системі електронної комерції для просування товарів і послуг з метою оперативного інформування споживачів про товари і послуги, задоволення потреб споживачів, збільшення об’ємів продажів і покращення іміджу господарюючих суб’єктів рекламного ринку [2].

Найважливішою перевагою Інтернет-реклами є та обставина, що Інтернет в Україні розвивається набагато швидше, ніж будь-який інший засіб реклами. У цілому, реклама в Інтернеті характеризується високим рівнем потенціалу по важливих параметрах: вибір цільової аудиторії; перевірка реакції аудиторії; імовірність залучення уваги; гнучкість; інтерактивність. Створення повноцінного сайту дозволяє також значно зменшити витрати на здійснення комунікаційної політики, адже реклама в Інтернеті часто дешевше і вигідніше, ніж у газетах чи журналах. Використання Інтернету для реклами дозволяє маркетологу цілеспрямовано сформувати свою цільову аудиторію за віком, статтю, професійною приналежністю та інтересам. Маркетолог може оперативно відслідковувати і коректувати хід рекламної кампанії.

У чинному Законі України «Про рекламу» данне наступне визначення: реклама – це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес до такої особи чи товару. Згадування про Інтернет-рекламу у чинному Законі України «Про рекламу» відсутні [1].

В наш час відомо достатньо багато різновидів Інтернет-реклами. Найбільш повна типологізація запропонована Т.В. Дейнекіним, який визначає такі різновиди “рекламних площ”: електронні ЗМІ; портали; безкоштовні почтові сервери; тематичні сайти; торгові системи; пошукові системи та каталоги; банерні мережі; почтові розсилки [2].

Частка Інтернет-реклами в загальному рекламному ринку України стабільно зростає і з кожним роком збільшується приблизно на 5%. Одночасно контекстна реклама набуває дедалі ширшої популярності як високоефективний маркетинговий інструмент. Дану динаміку істотно не змінила навіть світова фінансова криза. Як це не парадоксально виглядає, але на ринку Інтернет-реклами продовжувалося збільшення кількості замовлень в період найбільшого розвитку кризи, впали лише темпи зростання [3].

Зростання контекстних рекламних бюджетів і Україні ілюструє зміни в свідомості споживачів щодо ролі Інтернету в поширенні рекламної інформації .

В порівнянні з традиційними засобами реклами, інтернет-рекламу вигідно відрізняють наступні властивості:

-        можливість надання максимуму необхідної інформації про рекламований об'єкт;

-        можливість використовувати всі можливі види доведення до користувача інформації — текст, графіка, звук, відеозображення;

-        можливість споживачу самому контролювати пошук і отримання інформації, що залучає його до процесу вивчення об'єкту реклами і максимально зближує з ним;

-        порівняно низька вартість одного контакту в порівнянні з іншими рекламними носіями;

-        можливість використання різного таргетінга для максимального обхвату цільової аудиторії [6].

Розвиток Інтернет-реклами як елементу маркетингової політики комунікацій практичну значимість набуває в наступних особливостях: контекстна Інтернет-реклама, пошукова оптимізація, віртуальні співтовариства. Саме тому, на сучасному етапі розвитку маркетингової політики, Інтернет-реклама набуває великого значення, стає все більш популярною і займає провідне місце у комплексі маркетингових Інтернет-комунікаціях.

 

Література:

1.                            Про рекламу: Закон України від 03.07.1996 №270/96-ВР, зі змінами та доповненнями від 01.07.2009 // zacon1.rada.gov.ua.

2.                            Дубовик О.В. Концептуальні засади Інтернет-реклами торговельного підприємства / О.В. Дубовик // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №11. – С. 71-76.

3.                            Литовченко І. Інтернет-маркетинг як інструмент антикризових програм підприємства / І. Литовченко // Маркетинг в Україні. – 2009. – №5. – С. 49-53.

4.                            Підлісна О.В. Етапи організаційно-економічного механізму проведення рекламної кампанії / О.В. Підлісна // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. – №2. – С. 138-141.

5.                            Хоменко П.Г. Сучасні тенденції розвитку маркетингу / П.Г. Хоменко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №12. – С. 123-133.

6.                            О рекламе // http://www.internet-reklama.com.