Качуровський В.Є., к.т.н., доцент

Вінницький національний аграрний університет

 

Управління фінансовими потоками в логістичних системах

 

 

      Ключовим аспектом логістичної діяльності постає управління матеріальним потоками: цілеспрямованим рухом сировини, матеріалів, напівфабрикатів та готової продукції. Кожний матеріальний потік, що виникає у ході закупівлі матеріалів або збуту продукції, транспортування або збереження товарів, супроводжується фінансовим потоком: вкладенням фінансів або компенсації за реалізацію товару.

    У підготовці та організації логістичних процесів крім планування матеріальних потоків необхідно обчислити і обґрунтувати схему руху фінансів. Фінансові потоки виконують ряд важливих функцій по забезпеченню, обліку і координації руху ресурсів у логістичних системах (ЛС). Фінансові параметри багато в чому визначають економічну життєво спроможність підприємства, стійкість на ринку, міцність зв’язків з постачальником та споживачами.

    Визначаються і обґрунтовуються основні вимоги до параметрів фінансових потоків у ЛС. Для того щоб потоки відповідали визначеним вимогам, на них необхідно впливати керуючими і коректуючими діями. При цьому повинен виконуватись принцип взаємопов’язаності інформаційних і фінансових потоків. Цьому сприяє застосування інформаційних систем підтримки прийняття рішень, використання бази даних та корпоративних систем автоматизації для оперативного управління потоковими процесами у ЛС.

    Розглядаються особливі управління ресурсами і характер дії на фінансові потоки на окремих стадіях логістичного процесу. На всіх стадіях управління фінансовими і матеріальними потоками здійснюється при підтримці інформаційних технологій і систем. До функцій інформаційних потоків у ЛС відносять забезпечення комунікаційної взаємодії учасників логістичних відношень і супровід внутрішньо організаційних зв’язків у логістичних процесах[2].

    Функції інформаційної підтримки управляючих впливів можуть виконувати інформаційні технології, що застосовуються у логістиці нині. Для формалізованого опису фінансових потоків може бути використаний відповідний математичний апарат: векторний опис, матричні методи, факторний та функціональний аналіз.

    Використання властивостей корекції фінансових, матеріальних та інформаційних потоків на практиці можливо шляхом узгодженого управління ресурсопотоками у місцях їх накладення. Визначається вузол як місце перетину ресурсопотоків і в подальшому припускається, що саме дія у вузлах являється найбільш ефективною на усіх етапах логістичної діяльності. Доцільністю та ефективністю управляючих дій на ресурсопотоки у вузлах являються основоположними принципами концепції вузлових дій. Для практичного втілення даного принципу при управлінні ресурсами у логістичних процесах необхідно для кожного конкретного підприємства (або зв’язаних об’єднань і груп підприємств) розробити систему вузлових дій, яка дозволятиме узгоджувати плани споживання і використання ресурсів, організовувати фінансування логістичних процесів, контролювати якість ресурсного забезпечення.

    Сутність концепції вузлових дій полягає у максимальному використанні властивостей різних вхідних до вузла потоків для досягнення цілей і задач управління[1].

    Основними ресурсопотоками, що створюють вузол, являються фінансові, інформаційні та матеріальні потоки, які схильні до впливу зовнішнього та внутрішнього середовища, а також цілеспрямованим управляючим діям. Наведено приклад класифікації вузлів. У вузлі можливо виходячи із цілей управління властивостей ресурсопотоків і самого вузла набирати необхідний набір інструментів і застосовувати його для дії на потрібні параметри фінансових та інших потоків.

    На вибір необхідних інструментів і методів управління фінансовими потоками впливає ряд факторів, які характеризуються за їх сутністю до цілеспрямованої зміни стану, структури, характеристик або місця розташування вузла до вирішення задач по управлінню фінансовими та пов’язаними з ними ресурсопотоками в ЛС.

    Наведені та обґрунтовані основні етапи процесу реалізації управляючих дій на вузли перетину ресурсопотоків у ЛС.

    Наведена технологія, що дозволяє зменшити логістичні витрати шляхом перерозподілу фінансових ресурсів – механізм виявлення резервів ресурсів і спрямування їх на покриття дефіциту. Сферою застосування системи управління ресурсами являється уся область руху фінансових, матеріальних та інформаційних потоків у логістичному середовищі. Система вузлових дій являє собою сукупність механізмів знаходження і створення вузлів, визначення їх структури і властивостей, вибір інструментів дії на фінансові потоки. Її застосування надає ряд можливостей щодо управління ресурсопотоками в ЛС.

    У цілому розробка механізмів управління фінансовими потоками буде сприяти підвищенню ефективності логістичної діяльності зростанню якості продукції і послуг, надходжень інвестицій у сферу логістики.

 

Література.

 

1. Сергеев В.И. Менеджмент в бизнесе-логистике. – М.: ФИЛИНЪ, 1997.-758с.

2. Крикавський Є.В. Логістичне управління: Підручник. – Львів: Видав. Нац. ун-т «Львівська політехніка», 2005. – 684с.