Економічні науки / 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Студентка факультету ФММ Ніколаєнко К.В.

Національний технічний університет України «Київський Політехнічний інститут», Україна

Концептуальні основи інвестиційного менеджменту

У сучасній економіці, коли динамічність зовнішнього середовища зростає прискореними темпами, суб’єкти господарювання змушені шукати можливості пристосування до цих змін, їх прогнозування і використовувати їх для здобуття додаткових конкурентних переваг.

В уявленнях більшості вітчизняних менеджерів зміни асоціюються з негативними процесами і явищами, які спрямовані на зниження економічної ефективності господарювання. Такі тези властиві лише фахівцям, які не застосовують у своїй діяльності сучасні управлінські теорії, згідно з якими зміни розглядаються як фактор здобуття додаткових конкурентних переваг. Сучасна теорія управління базується на методах стратегічного, інвестиційного, проектного та інноваційного менеджменту. Тому перед інноваційними менеджерами стоять завдання генерувати, розробляти і реалізувати інноваційні ідеї у всіх сферах діяльності організації.

Менеджери мають володіти методами управління в різних функціональних сферах. Адже менеджмент організації може бути ефективним лише тоді, коли всі її підсистеми функціонують як одне ціле, а отже інтегровані з метою досягнення загальних цілей організації. Тому знання і вміння з управління інноваціями є потрібними не лише інноваційним менеджерам, а й всім фахівцям з менеджменту організацій.

У практичній діяльності організацій часто виникають такі проблеми.

1. Проекти, які на етапі їх оцінювання мають високий інвестиційний потенціал, при реалізації зазнають невдач. Досить часто причинами цього є відсутність у менеджерів, які їх розробляють або реалізують навичок з інноваційного менеджменту. Наприклад, маркетолог не зможе розробити й успішно реалізувати проект виводу на ринок нової продукції (оновлення), якщо не розумітиме особливостей інноваційних стратегій, життєвих циклів інновацій тощо. Інвестиційний менеджер без знань і навичок оцінювання ефективності інновацій не зможе правильно оцінити проект, за результатами якого буде отримано інноваційний проект чи продукція. Тому менеджер має:

• знати:

- сутність інноваційного процесу;

- принципи побудови інноваційних структур;

- види і методи ліквідації інноваційних ризиків;

- особливості формування інноваційних програм

• вміти:

- визначати ефективність інноваційних проектів;

- розробляти інноваційні стратегії;

- розробляти інноваційні організаційні структури та забезпечувати їх розвиток;

- застосовувати механізми ліквідації інноваційних ризиків;

- формувати портфель інновацій;

2. Підприємство, яке має ефективну систему менеджменту, не спроможне вдало реалізувати розпочаті інноваційні програми внаслідок зміни державної політики регулювання інноваційних процесів. Тому для усунення зазначених проблем менеджерам потрібно:

• знати:

- механізми і методи державного регулювання інноваційної діяльності;

• вміти:

- адаптувати діяльність підприємства до змін у системі регулювання інноваційних процесів;

- прогнозувати наслідки впливу важелів державного регулювання інновацій на діяльність підприємства.

3. Підприємства, які мають достатні внутрішні ресурси та державну підтримку інноваційної діяльності не можуть досягнути стрімкого

інноваційного розвитку внаслідок відсутності необхідної інноваційної інфраструктури, яка забезпечувала б розвиток інноваційних проектів від фундаментальних наукових досліджень до промислового використання. Тому менеджер повинен:

• знати:

1.                      види інноваційних підприємницьких структур та особливості їх діяльності;

• вміти:

2.                      використовувати потенціал інноваційних структур для розвитку власного бізнесу.

Набуття всієї сукупності зазначених знань і вмінь є метою вивчення курсу.

Інноваційний менеджмент полягає в управлінні інноваційними процесами на підприємстві, використовуючи специфічні методи підготовки і прийняття рішень стосовно розроблення і реалізації інноваційних проектів. Специфічність проявляється в особливостях об’єкта управління, яким є „інновації”.

Методологічна основа інноваційного менеджменту:

1) стратегічне управління;

2) процесійний підхід;

3) проектне управління;

4) маркетинг інновацій;

5) економіка знань.