Жернова Д.О.

Харківський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ТА УПРАВЛІННЯ ГОТОВОЮ ПРОДУКЦІЄЮ

Анотація. Узагальнено та конкретизовано теоретичні підходи до аналізу та управління готовою продукцією підприємства, здійснено аналіз та систематизацію, визначення поняття “готова продукція”, запропоновано власне її визначення та розроблено когнітивну модель взаємозв’язку оцінки готової продукції підприємства і впливових факторів.

Ключові слова: підприємство та готова продукція, комплексна оцінка, аналіз управління, когнітивна модель, впливові фактори.

Вступ. За умов ринкової економіки господарюючим суб’єктам (підприємствам) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, вибору способів організації виробництва та збуту продукції. При цьому підприємства виходять із власних ресурсних можливостей з врахуванням широкого спектру факторів, які впливають на ефективність використання виробничого потенціалу. Економічний аналіз показників ефективності діяльності підприємства обов’язково повинен передувати прийняттю науково обґрунтованих на бухгалтерському рівні управлінських рішень. За цих умов зростає важливість проведення своєчасного економічного аналізу на підприємстві, зокрема таких важливих показників його діяльності, як випуск готової продукції і її реалізація, які безпосередньо впливають на фінансові результати роботи підприємства. Крім того, реалізація виробничої продукції – це основне джерело формування доходу підприємства. Тому техніко-економічний аналіз роботи підприємства починається з аналізу випуску  продукції (робіт, послуг), який полягає у вивченні обсягів виробництва, темпів його зростання, показників якості продукції і продуктивності виробництва.

Метою даної статті є розкриття сутності поняття “готової продукції” узагальнення та розвиток теоретичних аспектів щодо аналізу та управління готовою продукцією підприємства виходячи з наведених впливових факторів.

Аналіз та систематизація існуючих визначень «готової продукції» показали, що більшість з них базуються на характеристиці таких понять як конкурентоспроможність, якість, управління готовою продукцією.

Аналіз та систематизація визначень поняття „готова продукція”:

- Мешко Н.П. Готова продукція - продукція (товар), вироблена з використанням давальницької сировини (крім тієї частини, що використовується для проведення розрахунків за її переробку) і визначена як кінцева у контракті між замовником і виконавцем [2].

- Глушков И.Е. Готова продукція – кінцевий продукт виробничого процесу підприємства [1].

- Федосова Т.В. Готова продукція - продукція, яка пройшла всі послідовні стадії технічного процесу, включаючи упаковку, маркерування, контроль якості, і готова до  реалізації [5].

- Ламискін И.А Готова продукція являється частиною матеріально-виробничих запасів, призначених для продажуінцевий результат виробничого циклу, активи, завершені обробкою (комплектацією), технічні та якісні характеристики яких відповідають  умовам договору або вимогам інших документів, у випадках, встановлени законодавством) [4].

- Кожинов В.Я. Готова продукція — продукція, завершена у виробництві і підготовлена до продажу або відправки замовнику, до вивезення з підприємства-виробника [3].

За результатами проведеного аналізу доцільним вважається авторське визначення сутності готової продукції.

Готова продукція - це продукція, яка виготовлена за певними стандартами, з використанням необхідної сировини, має повністю завершену форму, яка пройшла всі норми контролю в середині підприємства, відповідає всім стандартам та нормам, яка пройшла перевірку в усіх відділах і відповідає всім стандартам. Повністю завершений продукт, який готовий до передачі на склад або до вибуття на сторону.

Дане визначення підкреслює взаємозв’язок всіх елементів та умов при виготовленні готової продукції, використання ресурсів та мету діяльності підприємства.

Для конкретизації існуючих методик управління готовою продукцією підприємства доцільно виділити структурні елементи його аналізу та оцінки, тобто скласти структурно – логічну схему (рис 1.).

Рис.1. Структурно – логічна схема аналізу готової продукції підприємства

Проаналізувавши існуючі підходи до системи аналізу готової продукції, доцільно виділити такі складові: фактори впливу на готову продукцію, оцінка готової продукції та визначення фінансової стратегії підприємства. Ці складові доцільно об’єднати в когнітивну модель взаємозв’язку оцінки готової продукції підприємства і процесу управління підприємством (рис 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.2. Когнітивна модель взаємозв’язку оцінки готової продукції та впливових факторів.

Висновки. За результатами дослідження необхідно зазначити, що сформульоване визначення готової продукції, розроблені схема і когнітивна модель дадуть змогу для певного підприємства визначитись з ключовими напрямками його діяльності на майбутнє через науково – обґрунтовану систему, завчасно передбачити можливі фінансові ризики, що дасть змогу підприємству уникнути фінансових втрат та поліпшити ключові показники економічної діяльності.

 

Список використаних джерел:

 

1.     Глушков И.Е. Бухгалтерский учет  на современном предприятии / Глушков И.Е. - М: Конус, 2001 г. – 208 с..

2.     Мешко Н.П. Трансформація процесів управління реалізації готової продукції в умовах переходу до ринку : автореф. дис.на здобуття наукового ступеня канд. екон. наук: спец. 08.02.03; Дніпропетр. держ. ун-т. — Дніпропетровськ, 2000г. — 20 с.

3.     Кожинов В.Я. Бухгалтерский учет. Пособие для начинающих / Кожинов В.Я.  - М., 2001г. – 152 с.

4.     Ламыскин И.А. Бухгалтерский учет: [учебник] / Ламыскин И.А. - М., 2000 г. – 249 с.

5.     Федосова Т.В.Бухгалтерский учет / Т.В.Федосова -  Таганрог: ТТИ ЮФУ, 2007 г. - 364 с.