Экономические науки/7.Учет и аудит

 

Терещенко В.С., Золотарьова Г.В.

Донецький національний університет економіки і торговлі імені Михайла Туган-Барановського

П(С)БО 8 та МСБО 38: порівняльна характеристика

 

Європейський вибір України потребує від неї стандартизації бухгалтерського законодавства, національної системи та складання звітності, що є інформаційною базою для прийняття виважених управлінських рішень. Відомо, що в економічно розвинених країнах матеріальні активи не є єдиним чинником забезпечення рентабельності підприємств, існують також інші види активів, які не мають матеріально-речової форми, але відіграють важливу роль у процесі одержання прибутку. До таких цінностей належать нематеріальні активи – іntangible аssets.

Сьогодні в обліку нематеріальних активів існує багато протиріч. Це стосується, насамперед, ідентифікації, оцінки, визнання, документального оформлення та податкового обліку нематеріальних активів. Введенення національних облікових стандартів призвело до виникнення багатьох питань стосовно їх практичного використання. В іноземній літературі багато уваги приділяють внутрішньогенерованим нематеріальним активам підприємства та веденню їх в обліку [4]; у вітчизняній науковій літературі звертається увага на методичні і практичні проблеми [6, 7]. Проте не всі автори розглядають цей обєкт обліку саме з точки зору виявлення та усунення протиріч, які склалися, особливо в існуючих методах обліку.

Головною метою цього дослідження є аналіз теоретичних основ визнання нематеріальних активів, оцінка діючої практики обліку нематеріальних активів підприємств та розробка практичних рекомендацій щодо їх удосконалення, а також визначення головних відмінносетй в обліку нематеріальних активів за українськими П(С)БО та МСФЗ.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи та її розкриття в фінансовій звітності встановлені в однойменному  П(С)БО 8 [8]. Так, за П(С)БО 8 нематеріальний актив – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. Тобто можна виділити два критерії визначення: немонетарний актив та відсутність матеріальної форми. Відповідно до п.4 П(С)БО 19 «немонетарні активи — це всі активи, крім грошових коштів, їх еквівалентів та дебіторської заборгованості у фіксованій (або визначеній) сумі грошей» [9]. За П(С)БО 1 «активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому». Тобто це «усі фізичні та розумові здібності людей, які можна застосовувати у виробництві товарів та послуг», та «підприємницькі здібності». Результатом цього може бути інтелектуальний продукт, тобто до нематеріальних активів належать тільки об’єкти інтелектуальної власності.

В міжнародній практиці сутність та принципи обліку нематеріальних активів розглядаються в окремому стандарті 38 «Нематеріальні активи» (International Accounting Standard «Intangible Assets») [5]. 

Так, за МСБО 38 нематеріальний актив визначається як немонетарний актив, що не має фізичної субстанції та може бути ідентифікований [5]. Під ідентифікацією активів розуміється визнання активів як відокремлюваних один від одного об’єктів бухгалтерського обліку. Іншими словами актив можна продати, обміняти, здати в оренду та відчужувати/передавати будь-яким іншим способом без втрати економічних вигід, які ним генеруються. Всі активи, що є на балансі, піддаються ідентифікації. Виняток – гудвіл.

Проаналізуємо норми МСБО 38 та П(С)БО 8 (табл. 1).

Таблиця 1 – Порівняльна характеристика П(С)БО 8 та МСБО 38

Елемент обліку

МСБО 38

П(С)БО 8

Визнання нематеріального активу

Можуть визнаватися нематеріальні активи, термін використання яких не більше одного року

Визнання та оцінка нематеріальних активів основним засобам.

Амортизація нараховується аналогічно основним засобам, методи нарахування амортизації обираються самостійно. Строк корисного використання визначається при зарахуванні нематріального активу на баланс і не повинен перевищувати 20 років.

Методи нарахування амортизації

МСФЗ встановлює три способи: лінійний метод; метод зменшення залишку; метод виробничих одиниць. В кінці звітного періоду організація може переглянути термін використання і метод амортизації

Метод нарахування амортизації нематеріального активу обирається підприємством самостійно, виходячи з умов одержання майбутніх економічних вигод. Розрахунок амортизації у разі використання різних методів нарахування здійснюється згідно з П(С)БО 7

Обезцінювання

Нематеріальні активи повинні періодично проходити перевірку на обесцінювання

Не потрібна перевірка на обезцінювання

 

Для достовірного відображення інформації про нематеріальні активи у бухгалтерському обліку необхідно враховувати юридичні, податкові та інші аспекти. Так, згідно зі ст. 145 Господарського кодексу України [1] об’єктом обліку поряд з іншими активами також виступають й майнові права. У податковому обліку відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» [2] нематеріальними активами визнаються об’єкти інтелектуальної, у т.ч. промислової власності, авторські й суміжні з ними права. За вимогами П(С)БО 8 не визнаються активом, а підлягають визнанню у складі витрат звітного періоду: витрати на дослідження; витрати на підготовку і перепідготовку кадрів; витрати на рекламу і просування продукції на ринку; витрати на створення, реорганізацію та переміщення підприємства або його частини; витрати на переміщення ділової репутації підприємства; вартість видань і витрати на створення торгових марок (торгових знаків). Але в деяких випадках це не досить коректно, бо витрати на дослідження або рекламу можуть бути ефективними та надавати можливість у майбутньому отримувати економічні вигоди.

Важливою проблемою, яку необхідно вирішити в процесі організації обліку нематеріальних активів, є вибір бланків форм первинних документів. Відсутність типових форм первинних документів, розроблених саме для нематеріальних активів, не відповідає вимогам сучасності.

Заслуговують уваги рекомендації Л.М.Котенко та Т.В.Польової з удосконалення документального оформлення операцій з нематеріальними активами [3]. Ними запропоновані такі документи як «Комплексний документ оцінки та переоцінки нематеріальних активів» та «Комплексний документ обліку надходження, наявності, амортизації та вибуття нематеріальних активів».

Результатами дослідження доведено: облік нематеріальних активів пов’язаний з методикою визначення нематеріальних активів, яка має наступні недоліки: відсутність чіткої концепції їх визнання, ідентифікації, класифікації,оцінки нематеріальних активів, документального оформлення операцій з нематеріальними активами, податкового обліку нематеріальних активів.

Основним нормативним документом, що визначає методологічні принципи формування у бухгалтерському обліку інформації про  нематеріальні активи   та  розкриття їх у фінансовій звітності, є П(С)БО 8, найсуттєвішими недоліками якого є розбіжності між податковим і бухгалтерським обліком, податковою і фінансовою звітністю і протиріччя між вимогами ведення обліку в  податковому та бухгалтерському законодавстві,  що неодмінно призводить до помилок та порушень.

Література:

1.            Господарський кодекс України від 16.01.03 р. №436-ІV // Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=436-15 >.

2.            Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 р. №283/97 зі змінами від 27.04.10 р. // Режим доступу:

< http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/Z0334_0.html >.

3.            Котенко Л.М., Польова Т.В. Удосконалення документування операцій з обліку нематеріальних активів // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №5 (47). – С. 109-113.

4.            Крысенко Т. Нематериальные активы // Бухгалтерия. Налоги. Бизнес.– 2006.– № 15 (525).– С. 42-46.

5.            Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 38 «Нематеріальні активи» (IAS 38 «Intangible Assets») // Режим доступу:

<http://www.minfin.gov.ua/control/publish/article/main?art_id=92410&cat_id=92408 >.

6.            Моссаковський В. Облік нематеріальних активів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 7. – С. 8-17.

7.            Нашкерська Г. Оцінка нематеріальних активів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 11. – С. 23-30.

8.            Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», затв. наказом Міністерства фінансів України №242 від 18.10.99 р. із змінами та доповненнями від 25.09.09 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0750-99>.

9.  Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 19 «Об'єднання підприємств», затв. наказом Міністерства фінансів України N 163 від 07.07.99 р. із змінами та доповненнями від 25.09.09 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу:    <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0499-99>