Балабіна Л. М.

Науковий керівник:  Моргунова Т. І.

Херсонський національний технічний університет, Україна

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ВІДОБРАЖЕННЯ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ СУМИ МІСЯЧНИХ

ПЛАТЕЖІВ ПРИ КУПІВЛІ ЗЕМЛІ У РОЗСТРОЧКУ

 

Вступ: у сучасних умовах сільське господарство України зазнає значних змін. Незважаючи на активну державну політику в аграрній сфері, у сільському господарстві спостерігається тривала криза. Саме тому проблеми, пов'язані з удосконаленням облікового забезпечення земельних ділянок сьогодні набувають особливої актуальності.

Постановка проблеми: відповідно поява нових змін законодавства щодо  підприємницької діяльності у сільському господарстві породжує за собою необхідність роз'яснення деяких аспектів обліку у цій галузі, зокрема стосовно орендної плати за сільгоспугіддя при купівлі землі у розстрочку, визначення її розміру і відображення сплати у бухгалтерському обліку.

Облік земельної ділянки у бухгалтерському та податковому обліку. Відповідно до пп. 5.1.1 П(С)БО 7 «Основні засоби» у бухгалтерському обліку землю класифікують як основні засоби, якщо підприємство користується нею протягом періоду, що перевищує один рік або один операційний цикл (якщо він довший за рік). Для обліку земельної ділянки призначено субрахунок 101 «Земельні ділянки». Згідно з п. 22 П(С)БО 7 вартість землі не є об'єктом
амортизації.

Первісну вартість земельних ділянок визначають відповідно до підпунктів 8-10, 12, 13 П(С)БО 7. Так, витрати, пов'язані з придбанням земельних ділянок
(наприклад, оплата земельно-кадастрових робіт та послуг, плата за видачу державного акта на право власності на землю, держмито тощо), не включають
до витрат підприємства у бухгалтерському обліку. Такі витрати збільшують первісну (балансову) вартість об'єкта основних засобів (земельної ділянки).

Витрати на капітальні поліпшення землі, а саме іригація, осушення, збагачення та інші подібні капітальні поліпшення землі, підлягають амортизації (пп. 8.1.2 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від  22.05.97 р. № 283/97-ВР) [3, c. 14].

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом, відповідно до якого використання землі є платним.

Плата за землю буває двох видів у вигляді:

1) земельного податку - сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі;

2) орендної плати - сплачують орендарі землі.

Земельний податок сплачують з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Право власності на земельну ділянку й право постійного користування земельною ділянкою посвідчується (п. 1 ст. 126 Земельного кодексу) для:

-  власника земельної ділянки - державним актом на право власності на земельну ділянку;

- землекористувача - державним актом на право постійного користування земельною ділянкою [3, c. 15].

Відсутність документа не звільняє платника від сплати земельного податку. В разі припинення права власності або права користування земельною
ділянкою земельний податок, а також орендна плата
за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачуються за фактичний період перебування землі у власності або користуванні в поточному
році.

Іноземні громадяни та іноземні юридичні особи можуть набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення у межах населених пунктів, а також за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм (п. 2 ст. 81, п. 2 ст. 82 Земельного кодексу).

Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам (юридичним особам). Якщо землі сільськогосподарського призначення отримано іноземними громадянами (юридичними особами) у спадщину, то протягом року вони підлягають відчуженню (п. 4 ст. 81, п. 4 ст. 82 Земельного кодексу).

Якщо іноземні громадяни (юридичні особи) мають у власності земельні ділянки на правах, визначених Земельним кодексом, то вони є платниками
земельного податку [4, c. 46].

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації (п. 2 ст. 125 Земельного кодексу). Укладання договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюють за згодою орендодавця та особи, яка, згідно із законом має право набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладання договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюють на основі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування – орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом, або за результатами аукціону.

Договір оренди земельної ділянки може бути укладено на основі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Облік купівлі землі у розстрочку. Землю цілком можуть прода­ти з розстроченням платежу. При придбанні ділянок державної та комунальної власності розстрочення платежу допускають не більше ніж на 5 років (ч. 9 ст. 128 Земельного кодексу). Державний акт на пра­во власності на земельну ділянку видадуть та його держреєстрацію проведуть після появи документа про сплату першого платежу (ч. 7 ст. 128 Земельного кодексу).

Під час визначення розміру чергового пла­тежу необхідно враховувати індекс інфляції (п. 4 Порядку здійснення розрахунків з роз­строченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності). Для цього беруть індекс, установлений Держкомстатом за період із місяця, наступного за тим, коли здійснено перший платіж, по місяць, що передує місяцю внесення платежу [1].

Приклад: земельну ділянку продано в травні 2009р., місячний платіж за договором стано­вить 15000 грн. Перший платіж проведе­но в травні. Тоді в червні слід сплатити теж 15000, у липні - 15000 грн х 101,5% = 15225 грн, у серпні — 15000 грн х 101,5% х 101,4% = 15438,15 грн, у вересні —15000 грн х 101,5% х  х 101,4% х 102,1% = 15762,35 грн  (101,5%, 101,4%, 102,1% - умовні індекси інфляції) [2, c. 50].

Витрати на придбання та оформлення земельної ділянки збирають на рахунку 152 "Придбання (виготовлення) основних засобів". А відразу після переходу права власності на землю до підприємства-покупця останнє переводить землю до основних засобів.

Інфляційні коригування пла­тежу — це витрати, пов'язані з обраним спосо­бом розрахунку, а не вартістю землі. А точніше, із заборгованістю, яка виникла при купівлі зем­лі. Відповідно до П(С)БО 31 такі витрати від­носять до фінансових. Однак капіталізації вони не підлягають, оскільки тут не створюється кваліфікаційний актив (п. 5 П(С)БО 31) [2, c. 50].

А тому бухгалтеру доведеться регулярно па­ралельно з погашенням основної суми боргу ві­дображати фінансові витрати на субрахунку 952 "Інші фінансові витрати".

Також потрібно не забувати, що в разі розстрочення платежів заборгованість за землю, яку під­приємство має погашати в наступних роках, слід обліковувати у складі довгострокових зобов'язань на рахунку 55 "Інші довгостро­кові зобов'язання". На дату балансу (на почат­ку кожного звітного періоду) частину боргу за землю, яку треба погасити протягом наступних 12 місяців, переводять до поточних зобов'язань підприємства (субрахунок 611 "Поточна забор­гованість за довгостроковими зобов'язаннями в національній валюті").

Наприклад, підприємство в січні придбало землю вартістю 540000 грн на виплат. Перший внесок склав половину вартості землі. Віддавати слід 10000 грн щомісячно з урахуванням індексів інфляції. Витрати на оформлення землі становили 9500 грн. У бухгалтерському обліку все це має такий вигляд, як показано у таблиці 1 [2, c. 51].

Таблиця 1

Бухгалтерський облік купівлі землі у розстрочку

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

Первинне оформлення

1

Відображено вартість землі

152

55

540000

2

Відображено частину вартості ділянки, яку треба погасити протягом наступних 12 місяців

55

611

370000

3

Сплачено перший внесок за землю

611

311

270000

4

Відображено вартість оформлення землі

152

311

9500

5

Переведено ділянку до основних засобів

101

152

549500

Наступний місяць

6

Внесено платіж за землю (договірна сума) за наступний місяць

611

311

10000

Далі щомісяця

7

Внесено платіж за землю (договірна сума) за наступний місяць

611

311

10000

8

Нараховано інфляційний «надлишок» платежу (10000 ´ ´ 1,5%*)

952

685

150*

9

Сплачено інфляційний «надлишок»

685

311

150*

На початку наступного року

10

Переведено частину довгострокової заборгованості в поточну

55

611

120000

 

* Щомісяця індекс інфляції буде змінюватися (його беруть за даними Держкомстату), тому сума інфляційного «надлишку» буде відрізнятися від попередніх місяців.

З економічної точки зору перевагами такого порядку платежу є його доцільність у зв'язку з сучасним станом економіки у державі та високими рівнями інфляції. Врахування цих індексів звільнить продавця землі від втрат, пов'язаних зі швидким знеціненням грошей та допоможе зберегти всю цінність такого основного засобу, як земельні ділянки. Але, разом з тим, розрахунок порядку платежу став точнішим і відображає всі моменти сплати рахунків при купівлі землі з розстроченням платежу, що є головним для бухгалтера.

З погляду обліку такі зміни розрахунків при придбанні землі у розстрочку тягнуть за собою ускладнення відображення господарських операцій по внесенню чергових місячних платежів і змушують бухгалтера застосовувати додатково рахунок  952 «Інші фінансові витрати», де і відображається інфляційний «надлишок».

Висновки: отже, при купівлі землі у розстрочку суми інфляційного «надлишку» треба окремим рядком указувати в первинних документах, якими оформляють перерахування коштів. Такі суми збільшуватимуть фінансові витрати підприємства.

 

Література:

1.      Порядок здійснення розрахунків з роз­строченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 р. № 381.

2.      Башинський О. Облік купівлі землі у розстрочку // Все про бухгалтерський облік – 2009. - № 53. – с. 50-51.

3.      Краснокутська Л. Плата за землю – 2009 // Бухгалтерський облік і аудит – 2009. - № 1. – с. 14-18.

4.      Федосенко В. Как сдача в аренду имущества влияет на возможность уплаты ФСН // Все о бухгалтерском учете – 2008. - № 16. – с. 46.