Экономические науки/10. Экономика предприятия

К.е.н. Овчаренко Ю. А.

Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури

Критерії та функціональні завдання оцінки конкурентостійкості підприємств роздрібної торгівлі

Мінливість та невизначеність ринкових умов, у яких функціонують українські підприємства, призвели до пошуку нових пріоритетів ефективності діяльності, головним завданням яких є забезпечення стійкого розвитку та стабільності господарювання в умовах конкуренції у довгостроковій перспективі. Саме тому дослідження конкурентостійкості підприємств займають все більше місця у сучасних наукових працях учених-економістів.

За своєю сутністю конкурентостійкість підприємств торгівлі являє собою характеристику ефективного здійснення торговельно-технологічних процесів підприємства в умовах конкуренції у довгостроковій перспективі, яка визначається взаємопов’язаними та взаємозалежними складовими (конкурентоспроможністю підприємства та стійкістю підприємства), обов’язковий комплекс яких забезпечує вирішення відповідних функціональних завдань.

При цьому, конкурентоспроможність підприємства торгівлі визначає можливість підприємства утримувати та збільшувати рівень попиту шляхом більш ефективного задоволення не лише потреб, але й вимог споживачів.

Стійкість торговельного підприємства, в свою чергу, повинна забезпечити стійке функціонування суб’єкта господарювання, особливо під час виникнення негативного впливу зовнішнього та/або внутрішнього оточення.

Особливу актуальність у вирішенні питання забезпечення та утримання конкурентостійкості підприємства має обґрунтування механізму її кількісної оцінки. Зазначимо, що оцінка конкурентостійкості підприємств роздрібної торгівлі повинна базуватися на чітко визначених критеріях.

Слід зауважити, що поняття „оцінка” тісно пов'язано з можливістю управління будь-яким об’єктом. Згідно словника сучасних економічних і правових термінів „оцінка (від англ. estimation) – це кількісне визначення параметрів економічної моделі за допомогою математичних операцій над даними”. Таким чином, оцінку можна визначити як механізм ідентифікації об’єкта, який формує уявлення про нього, відбиває якісні і кількісні характеристики предмету оцінки.

При цьому, критерій (від грец. kriterion – засіб судження) являє собою ознаку або умову, на якій ґрунтується оцінка або здійснюється вибір. Сутність та економічна змістовність критеріїв оцінки визначається завданнями, які покладено в їх основу. Саме функціональні завдання критеріїв оцінки конкурентостійкості підприємств торгівлі відбивають напрямок (підхід) за яким необхідно проводити оцінку всіх складових даної економічної категорії. Головні критерії та відповідні функціональні завдання складових конкурентостійкості торговельних підприємств наведено на рис. 1.

Крім цього оцінка конкурентостійкості повинна базуватися на відповідній системі показників, які відповідають встановленим критеріям.

При формуванні системи показників оцінки конкурентостійкості підприємства роздрібної торгівлі необхідно дотримуватися принципу кількісної оцінки та виключати застосування експертних оцінок, які викликають сумніви стосовно адекватності результатів розрахунку, оскільки достовірність оцінки у цьому випадку залежить від кваліфікації експертів.

Вибір показників для кількісної оцінки повинен здійснюватися на базі комплексного підходу та відображувати можливість врахування різних аспектів функціонування підприємств торгівлі. Важливим аспектом даного етапу оцінки є формування такої системи показників, яка б містила у собі всі критерії конкурентостійкості торговельного підприємства як окремо, так і в комплексі, що забезпечить єдність оцінки. На основі проведеного аналізу існуючих підходів до оцінки всіх складових даної категорії автором було визначено показники оцінки, які відповідають кожному окремому критерію (рис. 2) та відображають галузеву специфіку функціонування підприємств роздрібної торгівлі.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 - Головні критерії та функціональні завдання  конкурентостійкості підприємства роздрібної торгівлі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2 - Система показників оцінки конкурентостійкості підприємств роздрібної торгівлі