Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Безручко О. О.

Кременчуцький державний університет ім.. М. Остроградського

ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Сучасне ринкове середовище характеризується нестабільністю і непередбачуваністю подій, недостатньо ефективним економічним законодавством, відсутністю розвиненої інфраструктури. Ці та інші фактори роблять неможливим нормальне функціонування українських підприємств і викликають необхідність формування стратегічного потенціалу.

Розвиток національної економіки потребує використання науково обґрунтованих принципів функціонування підприємства в довгостроковій перспективі, що повинно сприяти формуванню його стратегічного потенціалу і послідовній реалізації стратегічних напрямків розвитку.

Серед теоретичних досліджень, які висвітлюють різні аспекти, управління стратегічним потенціалом підприємства, механізмів його формування і регулювання слід виділити наукові роботи С. Ю. Хамініч, В. В.Микитенко, І. А. Ігнатьєвої , А. Бородіна, А. Тряпухіна,  А. Коган, І. Ансофф, М. Портер, М. Мінцберг.

В економічній літературі використовується термін «стратегічний потенціал підприємства», під яким розуміють сукупність наявних ресурсів та можливостей для розробки та реалізації стратегії підприємства.

Т. Йеннер виділяє таке поняття, як стратегічний потенціал успіху, під яким розуміє поєднання потенціалу успіху підприємства з ринковим потенціалом. При цьому потенціал успіху розуміють як сукупність ресурсів та можливостей підприємства, за допомогою яких забезпечуються певні досягнення, а ринковий потенціал - як можливості зовнішнього середовища у вигляді попиту, не задоволеного пропозицією, що склалася на ринку [2].

Отже, під стратегічним потенціалом підприємства розуміється певним чином упорядкована відповідно до стратегічних напрямків його розвитку сукупність ресурсів та резервів, які дозволяють при їх комплексному використанні забезпечити реалізацію потенційних можливостей підприємства [2].

Характерними рисами стратегічного потенціалу є відображення минулого, тобто сукупності властивостей, досвіду нагромаджених системою в процесі її становлення, визначення рівня практичного застосування й використання наявних можливостей; орієнтація на розвиток (на перспективу).

Процес формування стратегічного потенціалу підприємства здійснюється під безпосереднім впливом чинників як зовнішнього, так і внутрішнього середовища, які суттєво відбиваються на структурних складових стратегічного потенціалу. Аналіз та оцінка такого впливу означених чинників на процес формування стратегічного потенціалу підприємства надає можливість виявлення зовнішніх загроз та потенційно вигідних можливостей для підприємства, прогнозування тенденцій розвитку його стратегічного потенціалу, а також розробки адекватних управлінських рішень в умовах нестабільності [1].

Доцільним є розгляд етапів формування стратегічного потенціалу підприємства в умовах нестійкого зовнішнього середовища:

- аналіз і оброблення інформації про фактичну діяльність підприємства, аналіз основних тенденцій його розвитку визначення основних стратегічних

позицій суб’єкта господарювання;

- розробка стратегічної концепції розвитку підприємства, направленої

на використання його потенційних можливостей з урахуванням узгоджених виробничих програм;

- генерування основних стратегічних, тактичних заходів для досягнення поставленої мети підприємства;

- оцінка і необхідне коректування економічних умов, потрібних для реалізації розроблених стратегічних напрямів розвитку підприємства;

- оцінка наявного потенціалу підприємства на основі аналізу фактичного рівня локальних потенціалів;

- визначення потенційних можливостей підприємства в реалізації стратегічних напрямів на основі порівняльного аналізу відповідності економічних умов і його потенціалу з метою виявлення дестабілізуючих чинників, що обмежують потенційні можливості господарюючого суб'єкта.

- оцінка розроблених заходів і витрат на їх здійснення. Насамперед для

кожного заходу оцінюють його ефективність на одиницю витрат, за наслідками проведеної оцінки всі розглянуті проекти упорядковуються у міру убування їхньої ефективності;

- реалізація розроблених заходів, направлених на формування стратегічного потенціалу підприємства, з подальшим їхнім коректуванням з урахуванням дій ринкових чинників.

Обґрунтування необхідності й характеристика особливостей формування стратегічного потенціалу підприємства дозволяють визначити можливість ефективної реалізації стратегічних напрямків його розвитку та зробити висновок, що результативність цього процесу безпосередньо залежить від ступеня дослідженості передумов формування стратегічного потенціалу підприємства.

 

Література:

1. Сатуріна С. Визначення місця  стратегічного потенціалу  в управлінні підприємством // Економіст - 2007. - №2. - С. 45-47.

2. http://intkonf.org/pavlik-od-formuvannya-strategichnogo-potentsialu-yak-osnova-funktsionuvannya-pidpriemstva-na-suchasnomu-etapi-rozvitku-ekonomiki