7. Учет и аудит

Кащенко Олена Іванівна

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Сутнісний аспект грошових коштів в управлінні підприємством

Сучасний розвиток економіки України вимагає удосконалення економічних методів управління підприємством та підвищення ефективності управлінських рішень, що приймаються керівництвом. Об’єктивна оцінка результатів діяльності підприємств базується на основі використання поняття «грошові кошти». Якісний облік, ефективний контроль та глибокий аналіз надходжень, витрачань і залишків грошових коштів є важливою передумовою прийняття ефективних рішень щодо руху грошових коштів суб’єктів підприємницької діяльності.

Аналіз літературних джерел показує, що розкриття сутності грошових коштів та формування грошових потоків, а також їх руху в господарській діяльності висвітлюють автори:  Швець В.Г., Коблянська О.І., Гура Н.О,  Сопко В.В., Бутинець Ф.Ф. [1, 2 , 3, 4, 5].

 Актуальність питання  зумовлена тим, що на підприємствах нерідко виникають проблеми з грошовими розрахунками через недостатнє розуміння самого значення поняття. Основна увага приділяється лише обліку, аналізу та контролю за збереженням та використанням грошових коштів в аспекті дотримання законодавчих норм. Недооцінка грошових коштів як елементу оборотних активів широко розповсюджена, що негативно впливає на  питання їх ефективного розподілу та використання. Необхідність ведення аналітики щодо руху грошових коштів не визначається жодним законодавчим актом.

 Якщо провести аналіз значення грошових коштів не лише з точки зору бухгалтерського обліку, а й інших наук: мікроекономіка, економічна теорія, філософія, фінанси, фінансовий облік, то можна дійти висновку, що найбільш широко значення грошових коштів як основи грошових потоків можна розкрити, якщо розглядати їх роль в процесі виробництва. Для розкриття питання  необхідно уточнити, що господарська діяльність підприємства тісно пов’язана з використанням коштів та інших засобів, які постійно перебувають в русі.

Сопко В.В. визначає грошові кошти як об’єкт обліку, який бере участь у всіх грошових операціях, що здійснюються в процесі перебігу господарської діяльності підприємства [4] . Швець В.Г. зазначає, що грошові кошти нерозривно пов’язані з процесами постачання, виробництва та реалізації [5] .

Грошові кошти присутні як на початковому, так і кінцевому етапах облікового циклу, який включає придбання товарів, виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг, а також їх продаж та отримання виручки. Здійснюючи реалізацію виготовленої продукції ми отримуємо виручку, яка характеризується збільшенням грошових коштів. На макрорівні збільшення грошових коштів внаслідок реалізації товарів відображається за допомогою товарообороту.

На сьогоднішній день фінансова криза є результатом того, що кошти намагалися примножити і зберегти, а не раціонально їх використовувати з майбутнім ефектом примноження. Недосконале вивчення ринку, конкурентів, галузі діяльності, розподілу обов’язків в середині підприємства призводять до розходження думок управлінців при прийнятті рішення.

Не менш важливим, з точки зору керівництва підприємства, є управління грошовими коштами, яке  має свої особливості: система обліку повинна задовольняти потреби адміністрації в інформації, необхідній для вирішення проблем управління; відповідальність за  ресурси на всіх етапах кругообігу засобів в процесі виробництва або обігу закріплюється за центром відповідальності і сприяє контролю, оцінці діяльності, стимулюванню діяльності менеджерів; розробка системи внутрішньої звітності, налагодження чітких інформаційних потоків між відділами із застосуванням сучасних засобів автоматизації. Звітність надається в довільній формі, схваленій керівництвом підприємства. Періодичність кожного виду звітності встановлюється в залежності від потреб конкретного користувача.

 Отже, раціональне та ефективне використання грошових коштів як складового елементу оборотних активів суб’єктів господарювання відіграє важливу роль в управлінні підприємством. Для досягнення цих показників використання грошових коштів необхідно приймати правильні управлінські рішення. Їх можна базувати на достовірній інформації, отриманій за допомогою якісно організованого обліку та контролю. Проте, щоб оптимально скеровувати рух грошових потоків, щоб задовольняти усі потреби підприємства, потрібно розкрити повне значення категорії.  За своєю природою грошові кошти у своїй сукупності проходять усі етапи виробничого циклу, а також беруть участь у інвестиційній та фінансовій діяльності.

Література:

1.     Бухгалтерський фінансовий облік: [Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів.] / За редакцією проф. Ф. Ф. Бутинця. – 5-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. - 726 с.

2.      Гура Н. Облік розрахунків з дебіторами  і кредиторами  на прикладі  житлово-комунального господарства /Надія Гура //  Бухгалтерський облік  і аудит.- 2005.-   4.- С. 29-35.

3.      Коблянська О.І. Фінансовий облік: [Навч. посіб.] – К.: Знання, 2004. – 473 с.

4.      Сопко В. В., Завгородній В. П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: [Підручник] / Київський національний економічний ун-т. — К. : КНЕУ, 2004. — 411с.

5.      Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: ([Підручник з грифом МОН]) – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 535 с. – 33,5 др. арк.