Бороздика Т. В., Камінський П.Д.

Донецький національний університет

Економіки та торгівлі

Імені Михайла Туган-Барановського

Розвиток регіональних тенденцій зовнішньоекономічної діяльності України

Дослідження проблем розвитку економічного потенціалу регіонів на сучасному етапі набуває особливого значення, виступаючи умовою для забезпечення ефективності здійснення соціально-економічних перетворень у межах по­силення інтеграційних процесів в усіх сферах суспільного життя та визначен­ня стратегії регіонального розвитку. З моменту проголошення незалежності стратегічною метою України ста­ла економічна інтеграція в європейські структури і поглиблення трансатлан­тичної співпраці. Україна стала членом Ради Європи, приєдналася до Централь­ноєвропейської ініціативи, активно підключається до важливих субрегіональних і міжрегіональних форм співробітництва. Проте за всі роки незалежного існування урядом так і не було розроблено єдиної обґрунтованої програми зовнішньоекономічного роз­витку країни, яка б сфокусувала увагу на пріоритетних напрямах міжнарод­ної спеціалізації і тим самим стимулю­вала використання конкурентних пере­ваг вітчизняного виробництва. Такий стан речей стримує налагодження міжнародних комерційних зв'язків ук­раїнських підприємств та стирає межу між політичними і маркетинговими чинниками міжнародного співробіт­ництва.

Входження України в міжнародне співтовариство створює якісно нову ситуацію для всебічного розвитку. Ук­раїна отримала можливість безпосереднього спілкування з іншими регіо­нами світу, стала суб'єктом міжнародного життя, включилася в глобальні світові процеси. Але для того щоб відстояти власні національні інтереси, Україні потрібно, насамперед, вироби­ти власну зовнішньоекономічну мо­дель, спираючись на яку, можна уз­годжувати свою позицію з позиціями інших країн, враховувати їхні інтере­си, не забуваючи про свої. Саме тому в основу дослідження покладено аналіз зовнішньоекономічної та геополітичної стратегії України, як в цілому, так і в регіональному розрізі, та розроб­лення консистентних пропозицій на перспективу, які б стали адекватною відповіддю як на виклики часу, так і на ймовірні дії головних дійових осіб світової економічної арени.

Пріоритет зовнішньоорієнтованих стратегій, на користь яких висловлюється більшість українських еко­номістів, сьогодні не може бути повністю виправданий і прийнятий. В той же час не зовсім праві й ті експерти, які побоюються зовнішньої залеж­ності. Не треба забувати, що вибір стратегії визначається як зовнішніми, так і внутріш­німи чинниками. Кращою вважається не та стратегія, яка обіцяє більший ефект, а та, яку можна реалізувати, що значною мірою залежить від внутрішніх факторів. Соціально-еко­номічний розвиток кожного регіону детермінується кількістю, якістю і зба­лансованістю наявних ресурсів: при­родних, матеріально-технічних, трудо­вих, фінансових, інформаційних та ін.

Слід зазначити, що вибір здійснення економічної політики та обраної стратегії регіонального розвитку залежить від економічного потенціалу конкретного регіону. Розв'язання складних завдань регіонального розвитку потребує комплексної оцінки їх економічного потенціалу, що вимагає врахування великого обсягу інформації і призводить до збільшення інформаційних потоків. Широке використання сучасних новітніх інформаційних технологій під час створення банків данних забезпечує акумуляцію необхідної кількості, а також обробку й аналіз якісних кількісних параметрів розвитку економічного потенціалу регіону в межах окремих адміністративних одиниць, що сприяє ефективному підходу до прогнозування розвитку ситуації регіонів з врахуванням дії відповідних конкретних чинників. Виробничий потенціал регіон охоплює досягнутий рівень розвитку потенційні можливості матеріального виробництва і розглядається як складова економічного потенціалу. Економічний потенціал регіону характеризує потужність територіальної економічної системи в цілому, виробничий — потужність сукупності галузей матеріального виробництва, зосереджених у регіоні.

У регіональній економічній політиці на сучасному етапі трансформації економіки пріоритетним напрямом стає орієнтування на відновлення використання існуючих виробничих можливо­стей всіх галузей. Певний інтерес ста­новить проблема використання наявних факторів у межах регіону, яка б виключала їх альтернативну присутність в інших регіонах, що пов'язане із створенням відповідних умов господарюван­ня в межах певної території.

Ефективне адміністративно-тери­торіальне управління передбачає вра­хування такого визначального для роз­міщення об'єктів господарської діяль­ності фактора, як регіональне економіко-географічне положення, що відбиває розмаїтість і специфіку при­родних умов і ресурсних запасів регі­ону. Економіко-географічне положен­ня, безпосередньо впливаючи на гос­подарську спеціалізацію регіону й умови формування галузевих і міжга­лузевих територіальних комплексів, відображає територіальний поділ праці на макрорівні.

Зрозуміло, що для здійснення пол­ітики розвитку регіональні та місцеві органи повинні мати відповідні еко­номічні та фінансові можливості. Відсутність цього буде призводити до територіального розпорошення дер­жавних та регіональних ресурсів, не­ефективного їх використання, дезинтеграції зусиль у вирішенні актуаль­них проблем.

Таким чином, економічний потен­ціал визначає можливості соціально- економічного комплексу території вирішувати поставлені перед нею зав­дання у розрізі розвитку світогосподарських інтеграційних зв'язків регі­ону. Дослідження та оцінка економі­чного потенціалу кожного регіону сприяє розробці "індивідуальних" про­грам соціально-економічного розвит­ку та механізмів їхньої реалізації од­ночасно з узгодженням і побудовою загальнонаціональної моделі. Важли­вим моментом при цьому є зосеред­ження уваги на підходах щодо оцінки розвитку і використання економічно­го потенціалу у регіональному вимірі.