Луцик Юлія Олександрівна

                                                                          ВІ КНУ ім. Тараса Шевченка 

 

Національний ринок інформаційних товарів та послуг

 

Безперервне спостереження за новою інформацією, динамічна діагностика і прогнозування економічних ситуацій, особливо характерні для сучасного суспільства. Найважливішою подією економічного життя кінця ХХ століття можна назвати вихід інформації і всіх її похідних у світ великого бізнесу та народження інформаційної індустрії.

Очевидним є те, що економічний розвиток і суспільне відтворення дедалі більше залежать від розвитку: інформації, знань, інформаційно-комунікаційних технологій, конкурентоспроможних товарів та послуг, насамперед у тих галузях, які мають умови та можливості для отримання конкурентних переваг.

Важливою ознакою економічного розвитку є зростання питомої ваги інформаційних товарів та послуг у структурі суспільного виробництва, що дозволяє задовольнити як індивідуальні потреби особистості, так і створити загальні економічні умови для підвищення добробуту населення. Результатом діяльності стало формування національного ринку інформаційних товарів та послуг.

Ринок є основною формою узагальнення інформаційного ресурсу, коли інформаційний товар або послуга володіє вартістю та знаходить своє суспільне визнання. При цьому на інформаційні товари та послуги поширюються механізми і закони ринку, які впливають на основні тенденції формування та розвитку інформаційної індустрії.

Становлення, формування і функціонування національного ринку інформаційних товарів та послуг є результатом природного розвитку економічного суспільства та  механізмів обміну інформацією. Рівень розвитку та перспективи інформаційного ринку визначаються у відповідності до ступеня впливу інформаційної діяльності на економіку країни.

Роль ринку інформаційних товарів та послуг полягає в тому, що він позитивно впливає на інтенсифікацію всіх сфер діяльності, виконуючи важливі господарські функції, і представляє собою “нервову систему” ринкової економіки.

Ринок інформації, ринок предметів споживання і послуг, ринок засобів виробництва, ринок капіталів, ринок праці на фоні віртуального простору через відповідні інформаційні моделі трансформуються в електронні ринки, уособлюючи єдність взаємодіючих і взаємопов’язаних ринків інформаційної економіки.

Відповідно основні цілі інформаційного ринку можна сформувати в наступних напрямках: сприяти розвитку ринкових відносин; структурно переорієнтувати національне господарство; оперативно наситити ринок інформаційними товарами та послугами; розвинути конкуренцію; створити нові робочі місця.

На нашу думку, вивчаючи дані питання необхідно враховувати особливість інформаційного ринку. Особливість інформаційного ринку на сучасному етапі полягає в тому, що процес вивчення ринку відбувається паралельно із його становленням.

В Україні відбувається процес формування і становлення ринку інформаційних товарів та послуг, тоді як напротивагу нам – розвинуті країни світу сформували базис для стабільного функціонування інформаційного ринку.

Національний ринок інформаційних товарів та послуг є молодим і недостатньо розвиненим, однак на даний момент найбільш перспективним. Це пояснюється зрушеннями в економіці: дематеріалізацією виробництва, інтелектуалізацією праці, інформатизацією суспільних відносин.

Ринку інформаційних товарів та послуг властиве, по-перше, випередження пропозиції над попитом. По-друге, створення нових ніш, можливість передбачення яких, з метою насичення власними інформаційними товарами та послугами, передбачає отримання конкурентних переваг. По-третє, сама присутність на ринку, який є новим і є головною конкурентною перевагою.

Сьогодні інформаційний ринок намагається існувати та розвиватися у відповідності до вимог світового господарства: відбувається часткове зміщення акцентів з виробництва звичайних товарів та послуг на виробництво як індивідуальних товарів та послуг, так і складних соціальних комплексів.

Динамічна тенденція розвитку ринку інформаційних товарів та послуг може бути здійснена тільки паралельно із розвитком економіки, підвищенням ступеня ділової активності приватного сектора, зростанням доходності фірм і платоспроможності населення.

Досвід зарубіжних країн свідчить, що при умові розвитку інформаційного ринку країна може отримати високі темпи економічного розвитку і, тим самим, взяти активну участь у формуванні світової економіки. До того ж, якісно сформований ринок інформаційних товарів та послуг допоможе країні завжди перебувати в потоці новітньої інформації і створити потужну економічну платформу для розвитку нації.