Економічні науки/4.Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Чурбаков А.В., Акименко Н.Є.

Донбаський державний технічний університет

Аналіз індикаторів російського та українського фондового ринку, виявлення явища беквордації та контанго

 

Беквордація й контанго - поняття, характерні для ф'ючерсних контрактів. Їх суть у наступному. Ціна ф'ючерса заснована на ціні базисного активу. Якщо актив на дату експірації ф'ючерса на спотовому ринку коштує тисячу грош. од., то ціна ф'ючерса (з обсягом контракту в одну акцію) теж буде тисяча грош. од. Але до дати експірації вартість контракту й активу, який лежить в основі даного контракту, як правило, хоч і не суттєво, але відрізняється.
        Припустимо, до експірації контракту вартість ф'ючерса вище вартості активу. Цеконтанго, ситуація, властива контрактам на фондові індекси й акції. Коли ж ціна ф'ючерса нижче ціни активуце беквордація, протилежне поняття. Базисом називається різниця між ціною на ф'ючерс і ціною на базовий актив. Чим далі поточна дата від строку виконання, тим вище ця різниця. З наближенням дати експірації базис змінюється до нульового значення [1,2,4].
         Припустимо, індекс РТС становить 1 260 пунктів. При цьому ф'ючерс на індекс торгується на рівні 1 280. При цьому контанго по індексу складе 20 пунктів. І чим далі до експірації контракту, і чим вище ставка по відсотках, тим можна побачити більш високе значення контанго. З наближенням експірації ф'ючерса, контанго зменшується й в останні дні до терміну експірації обчислюється десятими частками або відсутній зовсім.
        Але можуть виникати й виключення. Трапляється, що очікування ринку по зміні ціни на базовий актив приводять до зниження вартості ф'ючерсного контракту нижче самого активу. Таке трапляється, наприклад, коли очікується великий урожай зернових, і пропозиція пшениці буде явно перевищувати попит на неї на дату експірації ф'ючерсного контракту. Це і є беквордація. Часто її можна  спостерігати на ф'ючерсах на індекс РТС. Так,  при  значенні  індексу в 1 150 пунктів, ф'ючерс на нього може торгуватися на рівні 1 100 пунктів. При цьому беквордація дорівнює 50 пунктам.

Мета цієї статті – виявити кореляцію між українським та російським фондовими ринками через основні фондові індикатори:  російський індекс РТС, ф'ючерсний контракт на індекс та український індекс ПФТС, на основі аналізу визначити наявність беквордації чи контанго.

Рівень беквордації чи контанго визначаеться шляхом співвідношення ринкової ціни базового активу відносно контракту та ринкової спотової ціни базового активу.

Наведемо статистичні дані у таблиці 1, у тому числі розраховані показники рівня індексу відносно контракту за період з 2007 по 2010 рік.

 

          Таблиця 1 – Виявлення беквордації/контанго та кореляції між російськими та українськими фондовими індикаторами з 2007 по 2010 роки

Роки

Індекс РТС, в пунктах*

Ф'ючерс на індекс РТС, руб.*

Рівень індекса відносно контракту

(ст.3/100)**

 

Індекс ПФТС, в пунктах*

 

Відхилення,

%

(Бекв./Конт.)

(ст.4/ст.2 - 1)

1

2

3

4

5

6

2007

2290,51

229671,09

2296,71

590

0,27 (к)

2008

631,89

66170

661,7

1100

4,72 (к)

2009

1444,61

136819

1368,13

290

-5,29 (б)

2010

1350,00

132756

1327,56

570

-1,7 (б)

 

*  дані ФБ ММВБ та ФБ ПФТС

** рівень індекса відносно контракту розраховується шляхом відношення ф'ючерсу на індекс РТС на 100 (100 пунктів - базовий рівень розрахунку індекса РТС)

 

         Представимо індекси РТС, ПФТС та очікуваний рівень індексу РТС відносно контракту на рисунку 1.

Рисунок 1 – Аналіз індексу РТС та індексу ПФТС

Рисунок 2 – Аналіз рівня беквордації/контанго відносно динаміки індексу РТС

 

Аналізуючи рисункии 1 та 2, можна констатувати, що динаміка індексу РТС  до кризи мала високий рівень зросту. Показники динаміки ф'ючерса на індекс РТС паралельно прогресували и вказували на настрій на фондовому ринку, що находило відтворення в очікуваному рівні індексу відносно контракту. Після кризи 2008 спостерігалося падіння усіх фондових індикаторів на фоні зниження усіх основних світових індикаторів фондового ринку. У 2009 році індекс почав показувати відновлення росту на фоні відновлення світової економіки, про що свідчить помірний рівень беквордації (див. табл. 2). Проте індекс ПФТС продовжував падіння через падіння рівня виробництва в України та погіршення економічного стану у зв’язку зі значним зниженням експорту, від якого дуже залежна Україна. Дані графіку показують кореляцію між російським та українським індексами та рівнями беквордації/контанго на російському фінансовому ринку, які вказують фази його зросту/падіння. На жаль, через відсутність ринку похідних інструментів (ф'ючерсів та опціонів) на українському фондовому ринку, неможливо розрахувати рівень беквордації/контанго для більш детального відображення кореляції між індексами. У 2010 році станом на 1 квартал спостерігається продовження помірного  зросту, але ще далеко до досягнення докризових показників 2007 року за індексом РТС та показників 2008 року за індексом ПФТС.

Але в цілому за весь період динаміка є позитивною, що свідчить про позитивні тенденції відносного прогресу українського фондового ринку та помірного зросту та відновлення російського фондового ринку, який входить у 5-7 річну фазу росту.

 

Література:

1.                 Энциклопедия финансового риск – менеджмента / Под ред. А. А. Лобанова и А.В. Чугунова. – М: Альпина Паблишер, 2003. – 786с.

2.     www.rts.ru

3.     www.pfts.com.ua

4.     www.stockportal.ru