ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ ПОКАЗНИКАМИ ПІДПРИЄМСТВА

Трофімович Є. С.

Харківський інститут банківської справи

Університету банківської справи

Національного банку України

         Анотація. Узагальнено та конкретизовано теоретичні підходи до системи обліку, аналізу та управління фінансовими показниками підприємства, проаналізовано існуючі концепції щодо сутності фінансової звітності, запропоновано власне її визначення та розроблено когнітивну модель взаємозв’язку оцінки фінансової звітності підприємства і головних факторів, що впливають на неї.

         Ключові слова: Фінансова звітність, фінансові показники, комплексна оцінка, фактори, система управління.

         Вступ. Сучасна економіка України характеризується якісними змінами та перетвореннями, які торкнулися усієї системи управління, в тому числі і бухгалтерського обліку та аналізу головних її елементів.
        Сьогодні для здійснення управління підприємством необхідно використовувати нові методи і сучасні технічні засоби побудови різноманітних інформаційних систем. Діяльність кожного підприємства необхідно будувати на раціональній організації бухгалтерського обліку, від чого залежить обґрунтований розподіл грошових коштів, рентабельність та платоспроможність підприємства, а також багато інших показників.

         В сучасних економічних умовах діяльність кожного господарюючого суб’єкта постає предметом уваги широкого кола учасників ринкових відносин, які зацікавлені в результатах його функціонування. На основі звітно-облікової інформації вони намагаються оцінити фінансове положення підприємства. Основним інструментом для цього слугує економічний аналіз, за допомогою якого можна об’єктивно оцінити внутрішні і зовнішні відносини об’єкта, що аналізується, а саме : охарактеризувати його платоспроможність, фінансову стійкість, ефективність і прибутковість діяльності, перспективи розвитку, після чого прийняти обгрунтовані рішення.[2-345]

         Намагаючись вирішити конкретні питання і отримати кваліфіковану оцінку фінансового положення, керівники підприємств все частіше прибігають до науково-обгрунтованої методики аналізу. При цьому, недостатнім постає констатування виличин окремих показників звітності. Необхідно та доцільно проводити такий аналіз, який би дав змогу отримувати  заключення про достатність платіжних засобів, співвідношення власного і залученого капіталу, швидкість обігу капіталу і причини її зміни, типи фінансування тих чи інших видів діяльності.[4-234]

         Таким чином, в умовах сьогодення змінюється роль бухгалтерського обліку, в функції якого все частіше входить не лише ведення поточного обліку і складання звітності, а й обґрунтування фінансової системи підприємства. Він виступає важливим підрозділом фінансово-економічного аналізу та діючим інструментом системи управління підприємством.  

         На сучасному етапі аналіз фінансового стану підприємства потребує подальшого розвитку і вдосконалення з метою його відповідності новим вимогам проведення фінансової роботи на  підприємстві.[5-225] Вагомою перешкодою при аналізі фінансового стану підприємства виступають:
- наявність різних форм власності (наприклад, чимало показників ,що характеризують фінансовий стан акціонерних підприємств, не можуть бути розраховані по причині відсутності або слабкого розвитку у державі ринку цінних паперів, де б оберталися акції цих підприємств і по яким можна б було судити про положення емітентів.);

-  нестабільність законодавчої бази;

- неузгодженість у визначенні та розрахунках фінансових показників для підприємств різних галузей господарювання.

         Вищезазначені питання розглядались такими відомими вченими, як: Коробко О. М., Токарева Т.О., Балашова Р. І., Кондраков Н.П., Краснова Л.П. та ін.

         Об’єктом дослідження є процес управління фінансовою діяльністю підприємства.

         Предметом дослідження є теоретичні та методичні підходи до обліково-аналітичного процесу щодо формування та дослідження фінансової звітності підприємства.

         Метою статті є теоретичне узагальнення та обґрунтування підходів по вдосконаленню обліково-аналітичного процесу щодо формування та дослідження фінансової звітності підприємства за головними її показниками.

         Методи, що використовувались при дослідженні даної проблеми: спостереження, системного аналізу, порівняння, конкретизації, логічного узагальнення.

         Результати: Актуальність та необхідність подальшого дослідження визначеної проблеми можна довести за допомогою аналізу деяких дисертаційних робіт за напрямками, близькими до тематики статті (Табл.1).

                                                                                                       

Таблиця 1

Аналіз дисертаційних робіт за визначеним дослідженням

 

АВТОР

ВИЗНАЧЕННЯ

КОМЕНТУВАННЯ

БІБЛІОГРАФІЯ

1.Коробко Оксана Миколаївна

 

Фінансова звітність-це регульована державою сукупність форм звітності,що містять загальну інформацію про фінансовий стан, результати діяльності,рух коштів підприємства та зміни власного капіталу за певний період,які взаємопов’язані між собою та покликані задовольнити конкретні інформаційні потреби внутрішніх і зовнішніх користувачів.

 

Дане визначення розкриває у повному обсязі зміст даної категорії,але воно є не лаконічним, тому це є негативною рисою,також воно дає не деталізовану інформацію,а більш загальне розуміння.

Автореферат дисертації кандид. Екон. наук Коробко Оксана Миколаївна-2003.- 198 с. //http:// yandex.ua/Бібліотека Вернадського.

 

2.Токарева Тетяна Олександрівна

 

Фінансова звітність являє собою методику визначення фінансового результату діяльності СГД.

 

Дане визначення є не повним,тому що не повністю розкриває сутність фінансової звітності,а лише передає короткі відомості про головне,конкретно визначає лише значення фінансової звітності у діяльності СГД і цим самим не відтворює широкого розуміння даного поняття.

Автореферат дисертації кандид. Екон. наук Токарева Тетяна Олександрівна -2005.- 211 с. //http:// yandex.ua/Бібліотека Вернадського.

 

3.Біла Любов Миколаївна

 

Фінансова звітність- це сукупність форм згрупованої та узагальненої інформації, що розкриває фінансовий стан і результати діяльності підприємства за звітний період.

 

Дане визначення поглиблює розуміння сутності даної фінансової категорії,воно є лаконічним,але не повним,і схиляється не на фінансовий бік, відрізняється від першого стислим обсягом,також визначення є не з поглибленим змістом.

Автореферат дисертації кандид. Екон. наук Біла Любов Миколаївна -2005.- 176 с. //http:// yandex.ua/Бібліотека Вернадського.

 

4.Лівошко Тетяна Володимирівна

 

Фінансова звітність-це виникнення оперативної інформації на підприємствах,перетворення даних на економічну інформацію,що дозволяє підвищити ефективність управління рішень.

 

Дане визначення є не повним,але більшим за розмірами від попереднього,у повному обсязі розкриває зміст визначення, розглядається не з фінансового боку.

Автореферат дисертації кандид. Екон. наук Лівошко Тетяна Володимирівна -2006.- 234 с. //http:// yandex.ua/Бібліотека Вернадського.

 

5.Балашова Раїса Іванівна

 

Фінансова звітність- це сукупність показників, що визначають ефективність діяльності підприємства,зокрема за рахунок ресурсозберігаючих показників.

 

Дане визначення містить лише поверхневий зміст,що є спільною рисою з попереднім визначенням,також воно є лаконічним,але не повним,в ньому описуються лише загальні аспекти,на яких базується дане визначення,але не пояснює дану категорію з усіх сторін.

Автореферат дисертації кандид. Екон. наук Балашова Раїса Іванівна -1999.- 183 с. //http:// yandex.ua/Бібліотека Вернадського

 

 

Аналіз та систематизація існуючих визначень фінансової звітності показали, що більшість з них базуються на характеристиці такого поняття як згрупована та узагальнена інформація, а власне сутність фінансової звітності втрачається.

За результатами проведеного аналізу існуючих визначень фінансової звітності доцільним вважається авторське її визначення: фінансова звітність підприємства – це науково обґрунтована система показників, що відображає реальне фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємств як єдиної економічної одиниці, а також дає змогу задовольнити конкретні інформаційні потреби внутрішніх і зовнішніх користувачів.

         Аналіз фінансового стану необхідно проводити у відповідності до визначеної на підприємстві методики та за конкретною системою показників. Тому для кожного підприємства, враховуючи його специфіку роботи, доцільно розробити когнітивну модель взаємозв’язку усіх фінансових показників та процесів, що беруть участь у формуванні фінансової звітності. Авторське бачення такої моделі показано на рис.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

         Рис.1. Когнітивна модель

 

 

         Розроблена когнітивна модель показує взаємозв’язок обліково-аналітичного процесу щодо формування та дослідження фінансової звітності підприємства та процесу управління його фінансовою діяльністю.

         Висновки. За результатами дослідження необхідно зазначити, що сформульоване визначення фінансової звітності, розроблена когнітивна модель,  дають змогу для певного підприємства визначитись з ключовими напрямками його діяльності на майбутнє через науково-обґрунтований обліково-аналітичний процес формування та дослідження фінансової звітності, завчасно передбачити можливі фінансові ризики. Таким чином, підприємство зможе уникнути фінансових втрат та поліпшити ключові показники економічної діяльності.

Подальші дослідження у визначеному напрямку доцільно було б присвятити систематизації головних показників фінансово-економічної діяльності підприємства, створенню факторних моделей залежності фінансових результатів від низки чинників.

 

 

Список використаних джерел:

 

1.      Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1. " Загальні вимоги до  фінансової звітності".Затв. Наказом Міністерства финансів України від 31 березня 1999 р. № 87, Галицькі контракти. - 1999. № 32

2.      Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. Проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с.

3.      Методичні рекомендації до анализу фінансово-господарського стану прідприємств та організацій: Лист Державної податкової адміністрації України від 27.01.98

4.      Поддєрьогін А.М Фінанси підприємств [підручник] /  Поддєрьогін А.М., Білик М.Д., Буряк Л.Д., Булгакова С. О., Куліш А. П. – К.: КНЕУ, 2006.   – 355 с.

5.      Кондраков Н.П., Краснова Л.П. Принципи бухгалтерського обліку. - М., 1997-68 с.

6. Фінансовий менеджмент./ навчальний посібник:/ За редакцією професора Г.Г. Кірєйцева.- Київ: ЦУЛ, 2002 р.

7. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання./ Л.А. Лахтіонова :    Монографія. – К.: КНЕУ, 2001 р.

8.Бухгалтерський облік: Лишиленко О.В.: навчальний посібник. 2 – ге вид., - Київ: Видавництво “Центр навчальної літератури”, 2003 р.